www.torun.pl

Zlot Pieczonego Ziemniaka

Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie z jednej z wycieczek ze strony pttk.torun.pl

Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.

Uczestnicy zlotu wyjątkowo w tym roku spotkają się na jednej trasie pieszej. Spotkanie odbędzie się o godz. 9.30 na przystanku MZK przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na osiedlu Na Skarpie. Stamtąd jest przewidziane krótkie przejście o długości 4 km, pod opieką przodowników turystyki pieszej w rejon ruin królewskiego zamku w Złotorii. W scenerii ruin zamkowych organizatorzy rozpalą ognisko, jednak bez pieczenia w nim ziemniaków. Turyści mogą jednak liczyć na tradycyjną wojskową grochówkę (należy posiadać własne naczynia i łyżki) oraz dwa konkursy z nagrodami. W pierwszym z nich zostaną ocenione rzeźby wykonane w ziemniaku i dostarczone na metę zlotu. Drugi z konkursów, również tradycyjny, to przygotowanie atrakcyjnego projektu na kolejny znaczek turystyczny, który uczestnicy otrzymają na pamiątkę w przyszłorocznym Jubileuszowym 50. Zlocie Pieczonego Ziemniaka.

Celem imprezy jest upowszechnianie turystyki kwalifikowanej, aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, promowanie walorów krajoznawczych – przyrodniczych – turystycznych Torunia i Powiatu Toruńskiego oraz kontynuowanie tradycji ludowych. Komandorem imprezy będzie przodownik turystyki pieszej Marek Ruciński. Zapisy przyjmowane są w Biurze Oddziału, przy ul. Piekary 41. Organizatorami XLIX Zlotu Pieczonego Ziemniaka są oprócz PTTK Urząd Miasta Torunia oraz Starostwo Powiatowe w Toruniu i Urząd Gminy Lubicz.

Na Zlot Pieczonego Ziemniaka można się także udać dłuższą trasą w ramach wycieczki z cyklu Wędrówki rodzinne z PTTK. Turyści spotkają się o godz. 8.30 na pętli tramwajowej MZK przy ul. Olimpijskiej. Trasa będzie wiodła lasami administrowanymi przez Leśnictwo Bielawy, m.in. przez osadę Lampusz, Małgorzatowo, wzdłuż Drwęcy, Kaszczorek, z zakończeniem przy ruinach zamku królewskiego w Złotorii. Długość przejścia pieszego wyniesie ok. 10 km. W dalszej części uczestnicy wezmą udział w Zlocie Pieczonego Ziemniaka. Należy zabrać ze sobą naczynia i łyżki. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.