www.torun.pl

Zmiany na ławce Chopina

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.

Po zamianach utwory uruchamiane są automatycznie w godz. 11:00-18:00 – o pełnej godzinie jeden utwór, naprzemiennie.

11:00 -  Polonez A-dur op. 40 nr 1,

12:00 -  Lento con gran espressione cis-moll op. Posth,

13:00 - Mazurek C-dur op. 24 nr 2,

14:00 -  Preludium e-moll op. 28 nr 4,

15:00 - Polonez A-dur op. 40 nr 1,

16:00 - Lento con gran espressione cis-moll op. Posth,

17:00 -  Mazurek C-dur op. 24 nr 2,

18:00-  Preludium e-moll op. 28 nr 4.

Takie rozwiązanie umożliwia odtworzenie dwukrotne danego utworu w ciągu dnia w odstępach czterogodzinnych, a w konsekwencji także zmniejszenie liczby odtwarzanych utworów dziennie.

Ławka Chopina

Ławka solarna, odtwarzająca utwory Fryderyka Chopina, upamiętniająca wizytę kompozytora w Toruniu w 1825 r., została postawiona 19 marca  2020 r. na ul. Mostowej 14, przed Pałacem Fengerów, w którym kompozytor przebywał.

Z inicjatywą postawienia ławki upamiętniającej wizytę Fryderyka Chopina w Toruniu wystąpił radny Adrian Mól,  a następnie zadanie zostało wpisane do budżetu miasta na 2020 r. (zaplanowana kwota na zadanie 50 000 zł).

W wyniku przeprowadzonego postępowania na wyłonienie wykonawcy zadanie powierzono firmie Smartta (łączna wartość umowy 17 835 zł brutto). Koncepcja ławki została wzbogacona o funkcję ekologicznego zasilania solarnego oraz ładowania urządzeń typu smartfon, a projekt ławki został wypracowany w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Ławka posiada również funkcję regulowania głośności.

Toruński charakter ławki podkreśla fakt, iż odtwarzane na niej są utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Pawła Wakarecego, torunianina i finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2010 r.

Na tabliczce informacyjnej na ławce został umieszczony również fragment listu Fryderyka Chopina, w którym opisuje on swoją wizytę w Toruniu i zachwala toruńskie pierniki.

W nawiązaniu do słynnego cytatu tabliczka tytułowa: Ławka Fryderyka Chopina (napis również pismem Braille’a) została wycięta w kształcie znanego toruńskiego piernika, katarzynki.

Dodatkowo, w celu uatrakcyjnienia i zagospodarowania otoczenia ławki, w porozumieniu z właścicielem budynku przy ul. Mostowej 14 w nieczynnych obecnie witrynach na parterze zostały umieszczone historyczne zdjęcie kompozytora z 1849 r. oraz zapis nutowy Poloneza A-dur, a naprzeciwko ławki został postawiony sezonowy parklet.

fot. Małgorzata Ptaszek

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z...
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...