Zmiany w stypendiach kulturalnych przegłosowane | www.torun.pl

Zmiany w stypendiach kulturalnych przegłosowane

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 lutego 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie z wręczenia stypendiów kulturalnych, lipiec 2020

Zniesienie limitu wieku, doprecyzowanie warunków, jakie musi spełnić wnioskodawca i uregulowanie spraw formalnych związanych z przyznawaniem Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury – podczas 27. Sesji Rady Miasta Torunia 18 lutego 2021 r. radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

- Nasze miasto jako jedno z pierwszych w kraju, bo już od 2004 r. wspiera mieszkańców miasta stypendiami - podkreślał podczas sesji dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski..

W uchwale znalazły się zarówno merytoryczne, jak i formalne zmiany w sotunku do dotychczas obowiązującej, mające na celu uporządkowanie kwestii związanych ze stypendiami. Odtąd decyzje podejmowane w sprawie stypendiów będą miały charakter decyzji administracyjnych.

- Na podstawie orzecznictw sądów administracyjnych i rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, pojawiły się wskazania, aby tak kwalifikować te decyzje. Wiąże się to m.in. z trzyetapową procedurą odwoławczą, jeśli komuś taka decyzja nie będzie odpowiadała – informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Drugą ważną zmianą jest wyznaczenie obiektywnej wartości stypendiów.

- Stypendia przyznawane są na okres pół roku bądź całego roku i wypłacane są miesięcznie. Stąd propozycja, żeby miesięczna kwota miała wartość 25 procent minimalnego wynagrodzenia. Dzisiaj jest to 700 zł. Do tej pory stypendia wynosiły od 400 do 900 zł – informuje prezydent Zaleski.

W uchwale określono także warunki, które powinna spełnić osoba ubiegająca się o stypendium, w tym: zamieszkanie na terenie miasta Torunia, zajmowanie się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, realizacja projektu twórczego w wybranej dziedzinie kultury, związek projektu z Toruniem, jego znaczenie dla mieszkańców Torunia oraz walor promocyjny projektu dla Torunia. Ponadto uszczegółowiono definicję projektu twórczego oraz określono, jakimi cechami powinien się charakteryzować. Wskazano, że preferowane będą projekty twórcze o znamionach debiutu oraz uwzględniające udział środków własnych w kosztach realizacji projektu.

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców oraz radnych odstąpiono od określania maksymalnego wieku ubiegających się o stypendium. Dotychczas przyznawano je osobom, które nie ukończyły 35 lat.

- Otwiera się w tym momencie droga dla aktywnych seniorów - mówił dyrektor  Derkowski. - Chciałbym jednak podkreślić, że będziemy przede wszystkim wspierać projekty na początku drogi artystycznej, a więc artystów debiutujących.

Określono także nowe terminy składania wniosków o stypendia. W dotychczas obowiązujących zasadach nie określano początku okresu składania wniosków. Projekt uchwały określa również termin rozpatrzenia wniosków o stypendia. Decyzja w sprawie stypendium na II półrocze danego roku będzie podejmowana w terminie 30 dni po zakończeniu naboru wniosków, decyzja w sprawie przyznania stypendium na I półrocze następnego roku lub stypendium 12 miesięcznego podejmowana jest w terminie do 15 dni po ustaleniu na ten cel środków w uchwale w sprawie budżetu miasta lub wieloletniej prognozie finansowej.

Projekt doprecyzowuje również wzór wniosku o stypendium Miasta Torunia. Będzie on zawierał informacje, które umożliwią jego ocenę, zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale.

Wysokość środków przeznaczanych na stypendia w dziedzinie kultury będzie ustalana w budżecie Gminy Miasta Toruń na każdy rok.

Kliknij, aby przejść do projektu uchwały – PDF

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika promująca konkurs z wizerunkiem Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Urząd Miasta Torunia zaprasza do wzięcia udziału w drugiej turze konkursu „Odkryj Toruń na nowo”. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody!
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W Toruniu od soboty 27 lutego potwierdzono 63 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.