Zmiany w stypendiach kulturalnych przegłosowane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiany w stypendiach kulturalnych przegłosowane

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 lutego 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie z wręczenia stypendiów kulturalnych, lipiec 2020

Zniesienie limitu wieku, doprecyzowanie warunków, jakie musi spełnić wnioskodawca i uregulowanie spraw formalnych związanych z przyznawaniem Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury – podczas 27. Sesji Rady Miasta Torunia 18 lutego 2021 r. radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

- Nasze miasto jako jedno z pierwszych w kraju, bo już od 2004 r. wspiera mieszkańców miasta stypendiami - podkreślał podczas sesji dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski..

W uchwale znalazły się zarówno merytoryczne, jak i formalne zmiany w sotunku do dotychczas obowiązującej, mające na celu uporządkowanie kwestii związanych ze stypendiami. Odtąd decyzje podejmowane w sprawie stypendiów będą miały charakter decyzji administracyjnych.

- Na podstawie orzecznictw sądów administracyjnych i rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, pojawiły się wskazania, aby tak kwalifikować te decyzje. Wiąże się to m.in. z trzyetapową procedurą odwoławczą, jeśli komuś taka decyzja nie będzie odpowiadała – informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Drugą ważną zmianą jest wyznaczenie obiektywnej wartości stypendiów.

- Stypendia przyznawane są na okres pół roku bądź całego roku i wypłacane są miesięcznie. Stąd propozycja, żeby miesięczna kwota miała wartość 25 procent minimalnego wynagrodzenia. Dzisiaj jest to 700 zł. Do tej pory stypendia wynosiły od 400 do 900 zł – informuje prezydent Zaleski.

W uchwale określono także warunki, które powinna spełnić osoba ubiegająca się o stypendium, w tym: zamieszkanie na terenie miasta Torunia, zajmowanie się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, realizacja projektu twórczego w wybranej dziedzinie kultury, związek projektu z Toruniem, jego znaczenie dla mieszkańców Torunia oraz walor promocyjny projektu dla Torunia. Ponadto uszczegółowiono definicję projektu twórczego oraz określono, jakimi cechami powinien się charakteryzować. Wskazano, że preferowane będą projekty twórcze o znamionach debiutu oraz uwzględniające udział środków własnych w kosztach realizacji projektu.

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców oraz radnych odstąpiono od określania maksymalnego wieku ubiegających się o stypendium. Dotychczas przyznawano je osobom, które nie ukończyły 35 lat.

- Otwiera się w tym momencie droga dla aktywnych seniorów - mówił dyrektor  Derkowski. - Chciałbym jednak podkreślić, że będziemy przede wszystkim wspierać projekty na początku drogi artystycznej, a więc artystów debiutujących.

Określono także nowe terminy składania wniosków o stypendia. W dotychczas obowiązujących zasadach nie określano początku okresu składania wniosków. Projekt uchwały określa również termin rozpatrzenia wniosków o stypendia. Decyzja w sprawie stypendium na II półrocze danego roku będzie podejmowana w terminie 30 dni po zakończeniu naboru wniosków, decyzja w sprawie przyznania stypendium na I półrocze następnego roku lub stypendium 12 miesięcznego podejmowana jest w terminie do 15 dni po ustaleniu na ten cel środków w uchwale w sprawie budżetu miasta lub wieloletniej prognozie finansowej.

Projekt doprecyzowuje również wzór wniosku o stypendium Miasta Torunia. Będzie on zawierał informacje, które umożliwią jego ocenę, zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale.

Wysokość środków przeznaczanych na stypendia w dziedzinie kultury będzie ustalana w budżecie Gminy Miasta Toruń na każdy rok.

Kliknij, aby przejść do projektu uchwały – PDF

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...