100-lecie Zespołu Szkół Technicznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

100-lecie Zespołu Szkół Technicznych

Miasto
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Toruński Zespół Szkół Technicznych obchodzi 100. rocznicę działalności! Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 września 2022 r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W auli UMK zgromadzili się licznie goście, wśród których znaleźli się dawni i obecni przedstawiciele grona pedagogicznego ZST oraz uczniowie i absolwenci, którzy nierzadko przybyli z odległych stron kraju i zagranicy. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządu, służb mundurowych oraz pracodawców lokalnych, współpracujących ze szkołą.

Gości powitała Agnieszka Pryba, która od 2014 roku pełni funkcję dyrektorki ZST. Przypomniała zarówno bogatą historię szkoły, jak i jej współczesne osiągnięcia, jak np. wysoką zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych, sukcesy uczniów w finałach ogólnopolskich konkursów zawodowych i olimpiad, a także w zawodach sportowych i konkursach muzycznych, jak również realizację  projektów  w  ramach  programu  Erasmus+ czy projektów gminnych współfinansowanych za środków europejskich. Są to czynniki, które sprawiają, że co roku widać rosnące zainteresowanie szkołą wśród absolwentów szkół podstawowych. W roku szkolnym 2022/2023 w 29 oddziałach ZST kształci się 746 uczniów w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik logistyk i technik teleinformatyk.

Na ręce Pani Dyrektor życzenia dalszych sukcesów na polu kształcenia kolejnych pokoleń złożył prezydent Michał Zaleski. - W Toruniu ta szkoła była zawsze - i wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków edukacji technicznej młodych torunian. Cieszy się ona wiekową historią, skupia cenione grono pedagogów, przyciąga uczniów pragnących zdobyć wymarzony zawód i co roku żegna się ze starannie wykształconymi absolwentami. Pod każdym względem szkoła jubilatka prezentuje swój potencjał i pozycję w oświatowej panoramie Torunia – mówił prezydent.

W uznaniu zasług dla toruńskiej oświaty prezydent Michał Zaleski wręczył byłym dyrektorom szkoły kryształowe statuetki Toruńskiego Anioła. Otrzymali je: Magdalena Górzyńska, Teresa Błaszkiewicz, Janusz Jankowski i Zbigniew Nowak. Statuetkę otrzymał także prezes Stowarzyszenia Absolwentów Budowlanki Krzysztof Juszczyk. - Miasto Toruń nagradza szkołę jubilatkę czekiem na kwotę 10 tys. zł z przeznaczeniem na powstanie szkolnej wiaty rowerowej oraz honoruje szkołę biało-błękitną flagą Torunia z prośbą o jej wyeksponowanie  w budynku głównym na znak szczególnych związków stuletniej szkoły z macierzystym miastem – dodał prezydent. Wręczone zostały także nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.

Z okazji jubileuszu okolicznościowymi medalami zostali uhonorowani emerytowani pracownicy szkoły, jak również goście uroczystości. Oprawę wydarzenia stanowiły występy uczniów i absolwentów.

Również 22 września wieczorem odbędzie się Bal Absolwentów organizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Budowlanki. W piątek 23 września 2022 r. o godz. 12:30 rozpoczną się Drzwi Otwarte ZST dla absolwentów szkoły. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań i wspomnień w Auli szkoły, w salach lekcyjnych, gdzie m.in. udostępnione będą kroniki szkolne.


Początki obecnego Zespoły Szkół Technicznych sięgają września 1922 roku, kiedy to w Lesznie w Państwowej Szkole Przemysłowo-Handlowej ruszyła klasa wstępna kształcąca niższy nadzór budowlany. W roku 1937 Państwowa Szkoła Budowlana została przeniesiona z Leszna do Torunia i przekształcona w Państwowe Liceum Budowlane. Działalność szkoły została przerwana przez wybuch wojny 1 września 1939 roku. Po wojnie w 1945 roku szkoła została reaktywowana, a od września 1951 roku przekształcona w Technikum Budowlane. W 1974 r. nazwa szkoły została przekształcona w Zespół Szkół Budowlanych, a w 1995 r. do szkoły dołączyło 5-letnie Technikum Geodezyjne. Od 1 września 2003 roku w wyniku reformy oświaty w Toruniu nastąpiło połączenie Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Elektrycznych w Zespół Szkół Budowlanych i Elektrycznych w Toruniu. Od 1 września 2006 r. szkoła po uruchomieniu nowych kierunków nauczania zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych. Od 2017 roku szkoła realizuje programy MON – najpierw Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, które od roku 2020 zostały zamienione na Oddziały Przygotowania Wojskowego.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.