120-lecie kościoła św. Szczepana | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

120-lecie kościoła św. Szczepana

Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana

Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Od 1945 roku należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu.

Z okazji 120-lecia powstania kościoła wierni zgromadzili się na uroczystym nabożeństwie. List okolicznościowy i imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego na ręce proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, ks. Michała Walukiewicza, przekazał Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta. - Księdzu Proboszczowi dziękuję za posługę duszpasterską, która współtworzy duchową tkankę Torunia. Gratuluję wierności chrześcijańskim zobowiązaniom, bliskości ludzkim sprawom i stałego inspirowania nowych dzieł parafialnych. Wszystkim Parafianom gratuluję korzystania ze 120-letniej tradycji swojego toruńskiego kościoła, a także dbania o jego wygląd i sakralny charakter. Dziękuję za Państwa obecność w wielu przedsięwzięciach społecznych Torunia, wyrastających z inspiracji parafialnych i wpływających na dynamizm życia w naszym mieście. Niech tegoroczny jubileusz będzie dla każdego z Państwa świąteczną chwilą – napisał prezydent Paweł Gulewski. Życzenia i gratulacje wspólnocie skupionej wokół kościoła św. Szczepana złożył także radny Wojciech Klabun.

Kościół św. Szczepana zlokalizowany jest przy ul. Wały gen. Sikorskiego – to dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W latach 2016-2018 przeprowadzono w nim prace remontowe w ramach projektu Toruńska Starówka II, podprojekt pn.: „Prace konserwatorsko-budowlane elewacji i dachu kościoła św. Szczepana wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Wartość zadania wyniosła  3 011 171,99 zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 85%. Wykonano wówczas m.in. pokrycia połaci dachu oraz wieży, wymianę rynien, rur spustowych, elementów wykończeniowych,montaż instalacji odgromowej, odtworzenie okien szczelinowych i okien z żaluzjami w wieżach, konserwację detali kamiennych, remont konstrukcji dachu wieży okrągłej i wieży z dzwonami, a także schodów stalowych w wieży, naprawę i konserwację witraży w nawie głównej itp. Prace remontowe i modernizacyjne objęły także otoczenie kościoła: wymianę istniejącej nawierzchni na kostkę granitową, przebudowę podjazdu, konserwację ogrodzenia i bramy wjazdowej, a także wykonanie trawników wraz z nasadzeniami.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.