15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".

Prezydent Michał Zaleski skierował słowa uznania i życzenia z okazji jubileuszu 15-lecia do dyrektora Krzysztofa Stanisławskiego oraz pracowników CSW "Znaki Czasu" oraz wszystkich osób, które przez wszystkie te lata określały dobre imię i potencjał artystyczny i kulturotwórczy najważniejszego toruńskiego ośrodka promocji sztuki współczesnej.

Samorząd miejski Torunia jest jedną z czterech stron – obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” – które uczestniczyły w powoływaniu instytucji jubilatki. Kamień węgielny pod przyszłe Centrum został wmurowany 27 października 2006 r. Budowa obiektu zakończyła się w grudniu 2007 r., a udostępniony dla publiczności został dokładnie 14 czerwca 2008 r. W ten sposób zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia ministerialnego programu „Znaki Czasu”. Toruńskie CSW jest pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r. obiektem poświęconym sztuce współczesnej.

Przez wszystkie te lata CSW zyskało w Polsce i poza jej granicami znaczącą rozpoznawalność. Podczas jubileuszowej uroczystości Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował wszystkich drobnych, znaczących i wielkich inicjatyw, które razem współtworzą od 15 lat dopełniający się układ wystaw, festiwali, projektów, konferencji i gromadzenia kolekcji sztuki, z których słynie toruńskie Centrum. Włodarz miasta wręczył listy gratulacyjne dla dyrektora i wyróżniających się pracowników Centrum.

Wicedyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Jarosław Denisiuk odczytał list Wiceremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, z kolei Ewa Ayton, Wicedyrektor British Council ds. Kultury i Sztuki - list Ann Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. O swojej twórczości opowiedział Anthony Cragg.

Z okazji XV-lecia CSW postanowiło pochwalić się dorobkiem ponad 200 wystaw, które dotychczas zorganizowało. I tak narodziła się idea wystawy pt. "Centrum żywe". Znalazły się na niej ekspozycje o najwyższej jakości artystycznej, ważne merytorycznie, ale także te, które spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności i mediów. "Centrum żywe" jest więc wystawą wystaw – dwudziestu ważnych ekspozycji, prezentujących wybitnych twórców i ważkie tematy. Przygotowanych przez różnych kuratorów i zespół pracowników CSW.

Natomiast ekspozycja „Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" gromadzi wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawie towarzyszy przegląd filmów o jego twórczości, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy. Wydany został obszerny katalog-monografia Tony’ego Cragga, gromadzący teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...