15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".

Prezydent Michał Zaleski skierował słowa uznania i życzenia z okazji jubileuszu 15-lecia do dyrektora Krzysztofa Stanisławskiego oraz pracowników CSW "Znaki Czasu" oraz wszystkich osób, które przez wszystkie te lata określały dobre imię i potencjał artystyczny i kulturotwórczy najważniejszego toruńskiego ośrodka promocji sztuki współczesnej.

Samorząd miejski Torunia jest jedną z czterech stron – obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” – które uczestniczyły w powoływaniu instytucji jubilatki. Kamień węgielny pod przyszłe Centrum został wmurowany 27 października 2006 r. Budowa obiektu zakończyła się w grudniu 2007 r., a udostępniony dla publiczności został dokładnie 14 czerwca 2008 r. W ten sposób zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia ministerialnego programu „Znaki Czasu”. Toruńskie CSW jest pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r. obiektem poświęconym sztuce współczesnej.

Przez wszystkie te lata CSW zyskało w Polsce i poza jej granicami znaczącą rozpoznawalność. Podczas jubileuszowej uroczystości Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował wszystkich drobnych, znaczących i wielkich inicjatyw, które razem współtworzą od 15 lat dopełniający się układ wystaw, festiwali, projektów, konferencji i gromadzenia kolekcji sztuki, z których słynie toruńskie Centrum. Włodarz miasta wręczył listy gratulacyjne dla dyrektora i wyróżniających się pracowników Centrum.

Wicedyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Jarosław Denisiuk odczytał list Wiceremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, z kolei Ewa Ayton, Wicedyrektor British Council ds. Kultury i Sztuki - list Ann Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. O swojej twórczości opowiedział Anthony Cragg.

Z okazji XV-lecia CSW postanowiło pochwalić się dorobkiem ponad 200 wystaw, które dotychczas zorganizowało. I tak narodziła się idea wystawy pt. "Centrum żywe". Znalazły się na niej ekspozycje o najwyższej jakości artystycznej, ważne merytorycznie, ale także te, które spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności i mediów. "Centrum żywe" jest więc wystawą wystaw – dwudziestu ważnych ekspozycji, prezentujących wybitnych twórców i ważkie tematy. Przygotowanych przez różnych kuratorów i zespół pracowników CSW.

Natomiast ekspozycja „Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" gromadzi wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawie towarzyszy przegląd filmów o jego twórczości, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy. Wydany został obszerny katalog-monografia Tony’ego Cragga, gromadzący teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
  Miasto
  Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.