2007 - Ewa Lipska i Sarah Kirsch | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2007 - Ewa Lipska i Sarah Kirsch

 

Ewa Lipska

Ewa Lipska -
Urodziła się w roku 1945 w Krakowie. Debiutowała w 1961 i od tej pory ukazało się 19 tomów jej wierszy.

Po zdaniu matury w 1963 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-1980 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Na przełomie 1975/1976 przebywała na półrocznym stypendium "International Writing Program" w Iowa City w USA. W 1978 została członkiem Polskiego PEN-clubu. W 1983 przebywała w Berlinie Zachodnim na stypendium Deutscher Adademischer Austauschdienst. W 1989 została członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1991 przez 10 lat pracowała w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim. Obecnie żyje i pracuje w Krakowie.

Poezja Lipskiej odznacza się niezwykle ruchliwą wyobraźnią. Z dziwną swobodą można w jej świecie porównywać klasę szkolną z historią ludzkości, ruch uliczny z ruchem myśli, osobistą chorobę z wydarzeniami publicznymi. Napięcie między etycznym bólem a historiozoficznym dystansem to stały temat wierszy Lipskiej do dzisiaj - pisze Piotr Matywiecki. Poetka w mistrzowski sposób posługuje się ironią i paradoksem, a jej wiersze stanowią wnikliwą, najczęściej gorzką analizę współczesności.

Najważniejsze nagrody: Nagroda im. Kościelskich w Genewie (1973), Nagroda Polskiego PEN-Clubu z Fundacji Büchnera (1992),  Nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1993), Nagroda Miasta Krakowa (1995), Nagroda im. A. Bursy, Kraków (1997), Wawrzyn Literacki za najlepszą książkę roku ("Sklepy zoologiczne") (2002), Nagroda miesięcznika "Odra", Wrocław (2004), jej książka "Ja" znalazła się w gronie finalistów nagrody literackiej Nike 2004.

Sarah KirschSarah Kirsch -
Urodziła się w 1935 roku  w Limlingerode w byłej NRD. W latach 1954-59 studiowała biologie na uniwersytecie w Halle, a 1963-65 kształciła się w sztuce pisarskiej w Instytucie Literatury w Lipsku. W latach 1958-68 była żoną poety Reinera Kirscha.

Po pozbawieniu obywatelstwa NRD znanego pieśniarza Wolfa Biermanna w 1976 roku znalazła się wśród autorów kontestujących politykę władz, a w 1977 roku opuściła NRD i przeniosła się do RFN.

Jest jedną z najciekawszych i najwybitniejszych poetek współczesnej literatury niemieckiej. Uznając jedynie nakazy artystycznego sumienia od początku tworzyła literaturę niezależną duchowo, w której wnikliwa introspekcja, zmysłowe przeżycia i refleksja wzbogacały się wzajemnie, zyskując wyraz w subtelnie prostej i znacząco lapidarnej formie. Tworzyła wiersze miłosne, utwory wiodące w czas przeszły, pozwalające na duchowy rozrachunek z tragedią ludzką w latach nazizmu, w książkach powstałych po wyjeździe do RFN w coraz większym stopniu dominuje liryka natury. Nagroda im. Petera Huchela (1993), Nagroda im. Georga Büchnera Niemieckiej Akademii Języka i Literatury (1996), Nagroda im. Jean Paula kraju związkowego Bawaria (2005).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.