23. Toruński Festiwal Książki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

23. Toruński Festiwal Książki

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

Spotkania autorskie:
Mariusz Szczygieł i Projekt Prawda – koncert i spotkanie
8.06. (piątek), godz. 19.00
Spotkanie łączące muzykę z literaturą. Trójka muzyków grająca na żywo oraz Mariusz Szczygieł czytający fragmenty swojej książki „Projekt: prawda”. Po koncercie rozmowa z autorem.

Małgorzata Szejnert
9.06. (sobota), godz. 16.30
Wielokrotnie nagradzana i nominowana do prestiżowych nagród literackich za książki „Wyspa klucz” (nominacja do Nagrody Nike 2010), „Dom żółwia. Zanzibar” (otrzymała Nagrodę Nike 2012), „Usypać góry” ( Nagroda Miesięcznika „Odra” za rok 2015), „Wyspa węży” (2018).

Krzysztof Varga
9.06. (sobota), godz. 19.00
Pisarz, felietonista, dziennikarz. Autor wydanej właśnie powieści „Sonnenberg”. W swoim dorobku ma również takie książki jak: „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie”. Laureat nagrody czytelników Nike 2009.

Eustachy Rylski
10.06. (niedziela), godz. 16.30
Prozaik, dramaturg, scenarzysta. Debiutował dyptykiem: „Stankiewicz. Powrót”, autor powieści „Warunek”, „Na grobli” i „Obok Julii”.
Miejsce: Amfiteatr Baja Pomorskiego

Justyna Kopińska – Czytanie. Reportaż
11.06. (poniedziałek), godz. 19.00
Wielokrotnie nagradzana za swoje reportaże. Autorka „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” oraz głośnych „Polska odwraca oczy” i „Z nienawiści do kobiet”.
Miejsce: Plac przed Teatrem im. W. Horzycy

Piotr Stelmach, z udziałem Zbigniewa Krzywańskiego
12.06. (wtorek), godz. 19.00
Dziennikarz muzyczny, prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia. Autor książki „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” (2018).

Andrzej Franaszek
13.06. (środa), godz. 19.00
Krytyk literacki, znawca i autor książek o Czesławie Miłoszu i Zbigniewie Herbercie. W roku Zbigniewa Herberta autor opowie o swojej nowej książce „Herbert” (2018).

Marcin Meller
14.06. (czwartek), godz. 19.00
Osobowość medialna, dziennikarz, prezenter telewizyjny, autor reportaży i felietonów m.in. „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”, czy „Sprzedawca arbuzów" (2016). Będzie promował poprawioną i uzupełnioną książkę „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji”.

Adrian Aleksandrowicz
15.06. (piątek), godz. 17.00
Toruński dziennikarz. Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat książki „#rak”, będącej cyklem wywiadów z osobami związanymi z Akademią Walki z Rakiem Fundacji „Światło” w Toruniu.
Miejsce: Kawiarnia Pers

Marcin Wicha
15.06. (piątek), godz. 19.00
Pisarz i grafik. Autor rewelacyjnie przyjętej przez krytyków książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (2017), która została nagrodzona Paszportem „Polityki” i nominowana do nagrody Nike 2018.

Islam. Jedenasta plaga, spotkanie autorskie z Hege Storhaug
16.06. (sobota), godz. 17.30
Norweska dziennika i działaczka polityczna w swojej kontrowersyjnej książce zadaje wiele pytań, nurtujących Europejczyków. Czy każdy ma prawo wyboru swojego miejsca do życia? W wywiadzie dla Onetu Hege Storhaug mówi „Kocham moją kulturę, mój kraj, moją tradycję, widzę, jak na moich oczach to wszystko ginie, zawłaszczane przez cywilizację diametralnie różną od mojej”.
Miejsce: CSW

Magdalena Grzebałkowska
17.06. (niedziela), godz. 19:00
Reporterka i dziennikarka, wielokrotnie nominowana do nagród literackich. Autorka m.in. „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” (2018), która stanie się pretekstem do rozmowy na temat życia artysty.

Dyskusje panelowe:
Wolność w teatrze: Anna Augustynowicz, Artur Pałyga, Paweł Paszta, Jacek Wakar
10.06. (niedziela), godz. 19.00
W tym roku festiwalowi książki towarzyszy hasło Wolność. Goście (reżyserzy, scenarzysta i krytyk teatralny) zastanowią się jak motyw ten funkcjonuje we współczesnym teatrze. Gdzie są granice wolności i czy twórcy spektakli mogą w obrębię swojego medium naprawdę wszystko? Dyskusję poprowadzi dziennikarz, krytyk teatralny – Jacek Wakar.
Miejsce: Teatr im. W. Horzycy, Scena na Zapleczu

Leksykon współczesnego miasta – panel z udziałem autorów publikacji
16.06. (sobota), godz. 12.00
Panel dyskusyjny będzie promocją wydanego ostatnio „Leksykonu współczesnego miasta”. Książka ta jest autorską próbą zestawienia i opisania haseł, które najbardziej trafnie korespondują z pojęciem nowoczesnego miasta.
Miejsce: Dach CSW


Spotkania autorskie dla dzieci:
Jakub Skworz
6.06. (środa), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 4, ul. Poznańska 52

Przemysław Wechterowicz
7.06. (czwartek), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 7, ul. Okólna 169

Paweł Beręsewicz
11.06. (poniedziałek), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 12, ul. Fałata 35

Eliza Piotrowska
12.06. (wtorek), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 11, ul. Żwirki i Wigury 39/41

Wojciech Widłak
13.06. (środa), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 1, Jęczmienna 23

Marcin Pałasz
14.06. (czwartek), godz. 10.30
Miejsce: Filia Książnicy nr 16, ul. Raszei 1

Joanna Fabicka
15.06. (piątek), godz. 9.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 6, ul. Lelewela 3

Warsztaty:
Wykreuj przestrzeń w Toruniu – warsztaty w terenie
16.06. (sobota), godz. 13.30
Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w warsztatach Gra w miejsce, które polegają na zastosowaniu metody Place game autorstwa Project for Public Spaces. Celem tej metody jest ocena przestrzeni. Uczestnicy będą pracować w terenie przy wykorzystaniu specjalnych formularzy. Terenem, który poddamy ocenie będzie serce naszego miasta, czyli Starówka.
Zbiórka: przed CSW

Inne wydarzenia:
Obrazy z historią w tle
7.06. (czwartek), godz. 18.00
Trzecie spotkanie z cyklu, tym razem pod tytułem „Jaki znak twój?”, będzie dotyczyć roli symboli narodowych oraz ich obecności w malarstwie na przykładzie obrazów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Prowadzenie: dr Joanna Bielska-Krawczyk, dr Mieczysław Bielski.
Miejsce: CSW

Jarmark książki
8.06.-10.06. (piątek-niedziela), godz. 12.00-20.00
Mini targi, podczas których każdy będzie miał możliwość zakupienia ciekawej literatury w okazyjnych cenach.

Gra miejska
16.06. (sobota), godz. 14.30
Literacka gra miejska dla całych rodzin. Uczestnicy będą musieli podążać śladami wielkich literatów związanych z Toruniem. Na zwycięzców czeka dużo satysfakcji i atrakcyjne nagrody książkowe.
Start: Dwór Artusa. Zapisy: od 30 maja pod adresem kamil@artus.torun.pl

Cisi bohaterowie wolności – wykład prof. Wojciecha Polaka
16.06. (sobota), godz. 19.00
Wykład profesora Wojciecha Polaka (specjalisty od najnowszej historii Polski) skupi się na cichych bohaterach wolności, ludziach którzy w czasach strajków stali w drugim szeregu, a dziś mało kto o nich pamięta. To im oddamy należny szacunek i miejsce w historii walk z władzami komunistycznymi.
Miejsce: Dom Muz ul. Podmurna1/3

Wolny Rynek Poetycki
16.06. (sobota), godz. 20.00
Motywem przewodnim tegorocznego TFK jest wolność. Hasło doskonale wpisuje się w idee Wolnego Rynku Poetyckiego, który z definicji daje poetom swobodę w prezentowaniu swojej twórczości. Tak będzie i tym razem. Prócz zaproszonych artystów, każdy chętny będzie mógł przeczytać swój wiersz i twórczo się skonfrontować z uznanymi poetami.
Miejsce: Kawiarnia Pers

Turniej Jednego Wiersza
16.06. (sobota), godz. 21:00
W Turniej Jednego Wiersza poeci będą walczyć o nagrodę 500 zł. Każdy z nich będzie mógł zaprezentować tylko jeden wiersz. Nie ma żadnych ograniczeń co do wieku uczestników, a także tematyki i długości utworu. Jedynym zaleceniem jest nawiązanie w zaprezentowanym utworze do klimatu poezji Zbigniewa Herberta.
Miejsce: Kawiarnia Pers. Zapisy na miejscu od godz. 20.30

Historia wolności wg Grupy Teraz – spektakl improwizowany
17.06. (niedziela), godz. 17.00
Grupa Teraz specjalnie na zamówienie Festiwalu Książki opracowała niezwykły spektakl w którym inspiracje fabularną będzie stanowić wielka polska literatura wolnościowa. Brzmi poważnie, ale spektakl z pewnością oswoi pełen patosu temat, pokazując że komizm można znaleźć nawet w takim temacie.
Miejsce: Piernikowe Miasteczko, w razie niepogody w Dworze Artusa

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe – bezpłatny

Data: 
06.06.2018 (Całodzienne) — 16.06.2018 (Całodzienne)
Miejsce: 
Dwór Artusa i inne miejsca
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.