23. Toruński Festiwal Książki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

23. Toruński Festiwal Książki

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

Spotkania autorskie:
Mariusz Szczygieł i Projekt Prawda – koncert i spotkanie
8.06. (piątek), godz. 19.00
Spotkanie łączące muzykę z literaturą. Trójka muzyków grająca na żywo oraz Mariusz Szczygieł czytający fragmenty swojej książki „Projekt: prawda”. Po koncercie rozmowa z autorem.

Małgorzata Szejnert
9.06. (sobota), godz. 16.30
Wielokrotnie nagradzana i nominowana do prestiżowych nagród literackich za książki „Wyspa klucz” (nominacja do Nagrody Nike 2010), „Dom żółwia. Zanzibar” (otrzymała Nagrodę Nike 2012), „Usypać góry” ( Nagroda Miesięcznika „Odra” za rok 2015), „Wyspa węży” (2018).

Krzysztof Varga
9.06. (sobota), godz. 19.00
Pisarz, felietonista, dziennikarz. Autor wydanej właśnie powieści „Sonnenberg”. W swoim dorobku ma również takie książki jak: „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie”. Laureat nagrody czytelników Nike 2009.

Eustachy Rylski
10.06. (niedziela), godz. 16.30
Prozaik, dramaturg, scenarzysta. Debiutował dyptykiem: „Stankiewicz. Powrót”, autor powieści „Warunek”, „Na grobli” i „Obok Julii”.
Miejsce: Amfiteatr Baja Pomorskiego

Justyna Kopińska – Czytanie. Reportaż
11.06. (poniedziałek), godz. 19.00
Wielokrotnie nagradzana za swoje reportaże. Autorka „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” oraz głośnych „Polska odwraca oczy” i „Z nienawiści do kobiet”.
Miejsce: Plac przed Teatrem im. W. Horzycy

Piotr Stelmach, z udziałem Zbigniewa Krzywańskiego
12.06. (wtorek), godz. 19.00
Dziennikarz muzyczny, prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia. Autor książki „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” (2018).

Andrzej Franaszek
13.06. (środa), godz. 19.00
Krytyk literacki, znawca i autor książek o Czesławie Miłoszu i Zbigniewie Herbercie. W roku Zbigniewa Herberta autor opowie o swojej nowej książce „Herbert” (2018).

Marcin Meller
14.06. (czwartek), godz. 19.00
Osobowość medialna, dziennikarz, prezenter telewizyjny, autor reportaży i felietonów m.in. „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”, czy „Sprzedawca arbuzów" (2016). Będzie promował poprawioną i uzupełnioną książkę „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji”.

Adrian Aleksandrowicz
15.06. (piątek), godz. 17.00
Toruński dziennikarz. Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat książki „#rak”, będącej cyklem wywiadów z osobami związanymi z Akademią Walki z Rakiem Fundacji „Światło” w Toruniu.
Miejsce: Kawiarnia Pers

Marcin Wicha
15.06. (piątek), godz. 19.00
Pisarz i grafik. Autor rewelacyjnie przyjętej przez krytyków książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (2017), która została nagrodzona Paszportem „Polityki” i nominowana do nagrody Nike 2018.

Islam. Jedenasta plaga, spotkanie autorskie z Hege Storhaug
16.06. (sobota), godz. 17.30
Norweska dziennika i działaczka polityczna w swojej kontrowersyjnej książce zadaje wiele pytań, nurtujących Europejczyków. Czy każdy ma prawo wyboru swojego miejsca do życia? W wywiadzie dla Onetu Hege Storhaug mówi „Kocham moją kulturę, mój kraj, moją tradycję, widzę, jak na moich oczach to wszystko ginie, zawłaszczane przez cywilizację diametralnie różną od mojej”.
Miejsce: CSW

Magdalena Grzebałkowska
17.06. (niedziela), godz. 19:00
Reporterka i dziennikarka, wielokrotnie nominowana do nagród literackich. Autorka m.in. „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” (2018), która stanie się pretekstem do rozmowy na temat życia artysty.

Dyskusje panelowe:
Wolność w teatrze: Anna Augustynowicz, Artur Pałyga, Paweł Paszta, Jacek Wakar
10.06. (niedziela), godz. 19.00
W tym roku festiwalowi książki towarzyszy hasło Wolność. Goście (reżyserzy, scenarzysta i krytyk teatralny) zastanowią się jak motyw ten funkcjonuje we współczesnym teatrze. Gdzie są granice wolności i czy twórcy spektakli mogą w obrębię swojego medium naprawdę wszystko? Dyskusję poprowadzi dziennikarz, krytyk teatralny – Jacek Wakar.
Miejsce: Teatr im. W. Horzycy, Scena na Zapleczu

Leksykon współczesnego miasta – panel z udziałem autorów publikacji
16.06. (sobota), godz. 12.00
Panel dyskusyjny będzie promocją wydanego ostatnio „Leksykonu współczesnego miasta”. Książka ta jest autorską próbą zestawienia i opisania haseł, które najbardziej trafnie korespondują z pojęciem nowoczesnego miasta.
Miejsce: Dach CSW


Spotkania autorskie dla dzieci:
Jakub Skworz
6.06. (środa), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 4, ul. Poznańska 52

Przemysław Wechterowicz
7.06. (czwartek), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 7, ul. Okólna 169

Paweł Beręsewicz
11.06. (poniedziałek), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 12, ul. Fałata 35

Eliza Piotrowska
12.06. (wtorek), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 11, ul. Żwirki i Wigury 39/41

Wojciech Widłak
13.06. (środa), godz. 10.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 1, Jęczmienna 23

Marcin Pałasz
14.06. (czwartek), godz. 10.30
Miejsce: Filia Książnicy nr 16, ul. Raszei 1

Joanna Fabicka
15.06. (piątek), godz. 9.00
Miejsce: Filia Książnicy nr 6, ul. Lelewela 3

Warsztaty:
Wykreuj przestrzeń w Toruniu – warsztaty w terenie
16.06. (sobota), godz. 13.30
Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w warsztatach Gra w miejsce, które polegają na zastosowaniu metody Place game autorstwa Project for Public Spaces. Celem tej metody jest ocena przestrzeni. Uczestnicy będą pracować w terenie przy wykorzystaniu specjalnych formularzy. Terenem, który poddamy ocenie będzie serce naszego miasta, czyli Starówka.
Zbiórka: przed CSW

Inne wydarzenia:
Obrazy z historią w tle
7.06. (czwartek), godz. 18.00
Trzecie spotkanie z cyklu, tym razem pod tytułem „Jaki znak twój?”, będzie dotyczyć roli symboli narodowych oraz ich obecności w malarstwie na przykładzie obrazów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Prowadzenie: dr Joanna Bielska-Krawczyk, dr Mieczysław Bielski.
Miejsce: CSW

Jarmark książki
8.06.-10.06. (piątek-niedziela), godz. 12.00-20.00
Mini targi, podczas których każdy będzie miał możliwość zakupienia ciekawej literatury w okazyjnych cenach.

Gra miejska
16.06. (sobota), godz. 14.30
Literacka gra miejska dla całych rodzin. Uczestnicy będą musieli podążać śladami wielkich literatów związanych z Toruniem. Na zwycięzców czeka dużo satysfakcji i atrakcyjne nagrody książkowe.
Start: Dwór Artusa. Zapisy: od 30 maja pod adresem kamil@artus.torun.pl

Cisi bohaterowie wolności – wykład prof. Wojciecha Polaka
16.06. (sobota), godz. 19.00
Wykład profesora Wojciecha Polaka (specjalisty od najnowszej historii Polski) skupi się na cichych bohaterach wolności, ludziach którzy w czasach strajków stali w drugim szeregu, a dziś mało kto o nich pamięta. To im oddamy należny szacunek i miejsce w historii walk z władzami komunistycznymi.
Miejsce: Dom Muz ul. Podmurna1/3

Wolny Rynek Poetycki
16.06. (sobota), godz. 20.00
Motywem przewodnim tegorocznego TFK jest wolność. Hasło doskonale wpisuje się w idee Wolnego Rynku Poetyckiego, który z definicji daje poetom swobodę w prezentowaniu swojej twórczości. Tak będzie i tym razem. Prócz zaproszonych artystów, każdy chętny będzie mógł przeczytać swój wiersz i twórczo się skonfrontować z uznanymi poetami.
Miejsce: Kawiarnia Pers

Turniej Jednego Wiersza
16.06. (sobota), godz. 21:00
W Turniej Jednego Wiersza poeci będą walczyć o nagrodę 500 zł. Każdy z nich będzie mógł zaprezentować tylko jeden wiersz. Nie ma żadnych ograniczeń co do wieku uczestników, a także tematyki i długości utworu. Jedynym zaleceniem jest nawiązanie w zaprezentowanym utworze do klimatu poezji Zbigniewa Herberta.
Miejsce: Kawiarnia Pers. Zapisy na miejscu od godz. 20.30

Historia wolności wg Grupy Teraz – spektakl improwizowany
17.06. (niedziela), godz. 17.00
Grupa Teraz specjalnie na zamówienie Festiwalu Książki opracowała niezwykły spektakl w którym inspiracje fabularną będzie stanowić wielka polska literatura wolnościowa. Brzmi poważnie, ale spektakl z pewnością oswoi pełen patosu temat, pokazując że komizm można znaleźć nawet w takim temacie.
Miejsce: Piernikowe Miasteczko, w razie niepogody w Dworze Artusa

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe – bezpłatny

Data: 
06.06.2018 (Całodzienne) — 16.06.2018 (Całodzienne)
Miejsce: 
Dwór Artusa i inne miejsca
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Mężczyzna w bieli kłania się kapeluszem czerwonemu pojazdowi jadącemu bulwarem
  Miasto
  Do Torunia ponownie zawitały zabytkowe pojazdy. Podczas Classic Gala 2024 Poland 22 czerwca 2024 r. na ulicach Torunia i Bulwarze Filadelfijskim pojawiły się wyjątkowe auta.
 • Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi
  Miasto
  Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.