26. Toruński Festiwal Książki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

26. Toruński Festiwal Książki

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

Spotkania autorskie, czytanie performatywne, debaty, warsztaty i gra miejska złożą się na 26. Toruński Festiwal Książki online

Ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń spięto wspólnym tematem przewodnim: relacje. Organizatorzy podkreślają różnorodność tegorocznego programu. Dzięki niej grono adresatów festiwalu jest naprawdę szerokie. Wśród gości pojawią się przedstawiciele popkultury, autorzy kryminałów, książek historycznych, reportaży i literatury pięknej z wysokiej półki. Z publicznością spotka się aż trzech laureatów Nagrody Nike: tegoroczny - Radek Rak, a także Mariusz Szczygieł i Cezary Łazarewicz.

Oprócz dwóch ostatnich reportaż reprezentować będzie na festiwalu także opowiadająca bałkańskie historie Małgorzata Rejmer. Miłośników kryminałów ucieszy możliwość spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim, który w tym roku wydał nowy thriller „Kwestia ceny”. O historie związane z książką i serialem „Ślepnąc od świateł’” będzie można zapytać Jakuba Żulczyka. Ci, którzy lubią sięgać w przeszłość, z pewnością z chęcią posłuchają, co o intrygach i awanturach w czasach piastowskich opowie autorka cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbieta Cherezińska. Nie zabraknie też literatury lżejszego kalibru – zaproszenie organizatorów przyjęli: znany z Ucha Prezesa i Kabaretu Moralnego Niepokoju Robert Górski, popularyzatorka zdrowej kuchni, śpiewająca wraz z Kayah – Iwona Zasuwa (Smakoterapia) czy autor internetowej historii „mój stary to fanatyk wędkarstwa” Malcolm XD. Miłośników polszczyzny ucieszy z pewnością obecność Michała Rusinka, literaturoznawcy, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej (i obecnego prezesa fundacji jej imienia), członka Rady Języka Polskiego. Pretekstem do rozmowy będzie książka „Zero zahamowań”, w której autor ze swadą analizuje m.in. teksty piosenek disco polo.

Kilka wydarzeń poświęconych zostanie noblistce Oldze Tokarczuk. Szymon Kloska i Tomasz Pindel podyskutują o nagrodach literackich, Przemysław Czapliński poprowadzi lekcję literatury, której temat brzmi: „Dlaczego warto czytać książki Olgi Tokarczuk”, a Teatr Horzycy zaproponuje czytanie performatywne fragmentów najnowszej książki noblistki „Czuły narrator”. Warto dodać, że teatr włącza się w festiwal w kilku miejscach. Jedną z propozycji instytucji jest kolejna odsłona Salonu Poezji, z udziałem znanego aktora Piotra Głowackiego. W związku z tym, że spotkanie zaplanowano na 13 grudnia, zaprezentowane zostaną wiersze z okresu stanu wojennego.

Pobierz program Toruńskiego Festiwalu Książki (.doc)

Aby poznać szczegóły programu, przejdź na stronę CK „Dwór Artusa”.

Więcej także na Facebookowym profilu festiwalu – przejdź na stronę

Wydarzenia można oglądać na profilu FB Dworu Artusa – przejdź na stronę

Festiwal dofinansowany jest z budżetu Gminy Miasta Toruń oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Data: 
02.12.2020 19:00 — 19.12.2020 21:00
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.