27. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

27. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura" jest jednym z najistotniejszych i najciekawszych punktów na letniej, kulturalnej mapie zarówno Torunia, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Główną jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej.

W tym roku, z 18 wydarzeniami (22.06.2023 – 03.09.2023), gościć będziemy w Ruinach Zamku Krzyżackiego, CKK Jordanki, Teatrze Baj Pomorski, Ratuszu Staromiejskim, Dworze Artusa i kościele św. Szczepana. Zaproszeni wykonawcy to muzycy najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia, laureaci konkursów muzycznych. W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe oraz koncerty z prelekcją. Na nasze zaproszenie przyjadą artyści m.in. z Korei Południowej i Litwy.

Kolejna edycja festiwalu to niepowtarzalna okazja umożliwiająca zapoznanie się z najwybitniejszymi dziełami muzycznymi wszechczasów w otoczeniu zachwycającej architektury Torunia. Tak szczególne wydarzenie naturalnie powinny zainaugurować utwory, które wprowadzą słuchaczy w bogaty świat dźwięków zdolnych ożywić zabytkowe przestrzenie miasta. W tym roku festiwal zainaugurują utwory blisko związane z tematyką kosmiczną, w których gronie znajdą się - utwór zachwycający hollywoodzkim splendorem, 7-częściowe dzieło sztuki w oryginale napisane na wielką orkiestrę oraz interesująca kompozycja współczesnego kompozytora poświęcona pamięci słynnego toruńskiego astronoma – Mikołaja Kopernika.
 
Pierwszy koncert w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - "Kosmiczne harmonie" odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2023 r. o godz. 20:30. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II" i będzie jednocześnie ceremonią otwarcia 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.
 
Miejsce: Ruiny Zamku Krzyżackiego / Wstęp wolny

Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Przemysław Draheim - prowadzenie

W programie:

R. Strauss - Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca
G. Holst, arr. P. Pietruszewski - Planety op. 32
A. Wesołowski - Taniec sfer niebieskich - utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Wieczór nie bez powodu rozpocznie I część słynnego poematu symfonicznego Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa pt. Wschód słońca. Jest to zdecydowanie najbardziej znany fragment utworu, który swoją szczególną rozpoznawalność zawdzięcza wykorzystaniu go w kultowej produkcji filmowej Stanleya Kubricka pt. 2001: Odyseja kosmiczna. Strauss opiera swoje muzyczne dzieło na pamiętnym poemacie filozoficznym Friedricha Nietschego, który zainspirował kompozytora do podjęcia się ambitnego zadania przełożenia postulatów niemieckiego myśliciela na muzyczne tworzywo. Wschód słońca wyróżnia się niezwykle podniosłym nastrojem uzyskanym dzięki wyrazistej fanfarze z kotłami, która stopniowo rośnie, aż do przejścia w monumentalny akord. Jest to dzieło godne umieszczenia na samym początku repertuaru, gdyż wprowadza słuchaczy w fascynujący i pełny niewypowiedzianej potęgi nastrój eksploracji tajemnicy, tkwiącej nie tylko w dziwach Wszechświata, ale również w istocie każdego dźwięku.

Następnym utworem, który wysłuchają Państwo nadchodzącego wieczoru, są Planety Gustava Theodore’a Holsta w aranżacji Pawła Pietruszewskiego. Dzieło składa się z 7 części, noszących tytuły 7 planet Układu Słonecznego w znaczeniu astrologicznym. Każda część kompozycji stanowi jedyny w swoim rodzaju utwór cechujący się odmienną względem innych fragmentów tematyką i motywami brzmieniowymi. O wyjątkowości nastroju każdej części świadczą również podtytuły, np. Mars, zwiastun wojny, Wenus, zwiastun pokoju, czy Merkury, skrzydlaty posłaniec. Należy również mieć na uwadze, że utwór Holsta zgłębia nie tyle nieskończoność kosmosu, ile raczej bada astrologiczny wpływ planet na ludzkie wnętrze. Bogactwo dźwięków, imponująca melodyka i różnorodność poszczególnych części sprawiają, że dzieło Holsta do dziś rozpala wyobraźnię melomanów. Towarzysząca wykonaniu dzieła narracja z pewnością dodatkowo uświetni jego odbiór. 

Inaugurację podsumuje Taniec sfer niebieskich – utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika autorstwa Adama Wesołowskiego. Dzieło stanowi wielkie kompendium życia i twórczości toruńskiego astronoma, wyjątkowe dzięki zastosowaniu dokładnej, zaskakującej odbiorcę symboliki. Ważny motyw dzieła, wokół którego obraca się wiele poszczególnych symboli, stanowi przełomowa rozprawa Mikołaja Kopernika z 1543 roku pt. O obrotach sfer niebieskich. To właśnie m.in. na tej symbolicznej liczbie Wesołowski opiera kompozycję swojego utworu, szczegółowo eksplorującą biografię Kopernika. Dzieło Wesołowskiego to dokładnie 15 minut i 43 sekundy wspaniałej muzycznej podróży połączonej z refleksją nad sylwetką astronoma, która zyskuje szczególny wyraz dzięki utrzymaniu doskonałej równowagi pomiędzy chłodną potęgą liczb a emocjonalnym przekazem. Ten szczególny zabieg umożliwia czerpanie pełniejszej satysfakcji z każdego dźwięku.

Szczegółówy program festiwalu.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz marki: Seni i Bella, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Vobacom Sp. z o.o., Uzdrowisko Ciechocinek S.A. producent wody mineralnej "Krystynka"
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
22.06.2023 20:30 — 03.09.2023 18:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Święta miejskie i rocznice
Kopernik 550
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.