31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.

Ideą przewodnią Festiwalu jest inicjowanie współpracy, szczególnie w dziedzinie muzyki i sztuk pięknych oraz prezentowanie dorobku kulturalnego biorących w nim udział wszystkich państw Morza Bałtyckiego. Poznanie, często nieznanej, nawet mimo geograficznej bliskości, kultury uczestniczących krajów ma doprowadzić do porozumienia i współpracy w ramach integrującej się Europy.

Za wybitne osiągnięcia na polu muzyki i sztuki przyznawane są festiwalowe nagrody - Flisaki. W 1998 roku statuetkę Złotego Flisaka wręczono Krzysztofowi Pendereckiemu. Festiwal "Probaltica" został kilkakrotnie wysoko oceniony przez Komisję Europejską w Brukseli jako jeden z najlepszych pomysłów na integrację europejską.

Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej. - 1 maja 2004 r. z okazji przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do Torunia zaprosiliśmy Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną z Wilna pod dyrekcją Modestasa Pitrenasa. Wspólnie świętowaliśmy symboliczne włączenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do europejskiej wspólnoty jednocześnie inaugurując 11. edycję PROBALTICI. Tymczasem już z maszyn drukarskich schodzą afisze 31. edycji PROBALTICI, która rozpocznie się dokładnie w 20. rocznicę tego historycznego wydarzenia. Zapraszamy na wspólne muzyczne świętowanie - informują organizatorzy. Szczegółowy program na plakacie poniżej.

Data: 
01.05.2024 17:00 — 28.06.2024 20:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.