45. sezon TOS-u zakończony | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

45. sezon TOS-u zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: gra orkiestra, na pierwszym planie skrzypaczka o jasnych włosach

Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.

Czterdziesty piąty sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła koncertem „Amerykański sen”, który przeniósł gości wieczoru do odległej galaktyki, klubu jazzowego w Nowym Orleanie albo wprost na ulice Nowego Jorku lat 50. W programie koncertu znalazły się takie utwory, jak: suita z „Gwiezdnych wojen”, „Błękitna rapsodia” Gershwina oraz utwory Bernsteina – „Uwertura” do operetki „Kandyd” i „Tańce symfoniczne” ze słynnego musicalu „West Side Story”, czyli współczesnej wersji „Romea i Julii”. Solistą koncertu był słynny pianista Paweł Tomaszewski. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Dainius Pavilionis.

Udanego sezonu jubileuszowego muzykom i wszystkim osobom związanym z orkiestrą pogratulował Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta miasta.

Koncert „Amerynański sen” jednocześnie zainaugurował rozpoczynający się w Toruniu 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. To trwające przez całe lato wydarzenie, w ramach którego koncerty odbywać się będą w różnych miejscach w Toruniu, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki, na barce na Wiśle oraz w amfiteatrze Teatru Baj Pomorski. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny. W programie festiwalu znajdą się między innymi największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, występ orkiestry i tancerzy z Korei Południowej, a także recital fortepianowy na Wiśle.

Po raz pierwszy w historii Toruńska Orkiestra Symfoniczna przyznała wyróżnienia - Muzy TOS-u. Statuetki otrzymali z rąk dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego mecenasi, partnerzy, a także osoby, które od lat współpracują z Orkiestrą i ją wspierają:

Kategoria Mecenas:

 • Mecenas Strategiczny 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma STRABAG
 • Mecenas Kultury – Główny Sponsor 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma PGE SA
 • Mecenas 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – firma Weyna Invest

Kategoria Biznes:

 • partner technologiczny 45. jubileuszowego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma Vobacom

Kategoria Współpraca:

 • Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategoria Edukacja:

 • Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Ciechocinku

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.