75 lat stosunków polsko-chińskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

75 lat stosunków polsko-chińskich

Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
75 lat stosunków Polsko-Chińskich

75. rocznica Nawiązania Stosunków Dyplomatycznych między Chinami a Polską – to wydarzenie towarzyszy tegorocznemu XI Międzynarodowemu Kongresowi Azjatyckiemu. Konferencja rozpoczęła się 23 maja w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, wzięli w niej udział przedstawiciele Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej na czele z J.E. Ambasadorem Sun Linjiang.

Międzynarodowy Kongres Azjatycki po raz jedenasty zgromadził ponad 600 uczestników z 20 państw – badaczy, ekspertów, polityków, dyplomatów i przedsiębiorców. Wydarzenie przebiega pod hasłem “Looking Beyond the Horizon. Changing Dynamics of International Relations in Asia”.

W Toruniu pojawiło się wielu wybitnych polskich ekspertów z zakresu studiów azjatyckich  i rozmówców debatujących w ponad 50 panelach tematycznych dotyczących polityki, gospodarki, inwestycji, innowacji, współpracy międzynarodowej i kultury. Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, w liście skierowanym do uczestników Kongresu, nawiązywał do myśli przewodniej wydarzenia:

- Miasto Toruń wypełnia wraz z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu rolę kongresowych partnerów, dlatego liczę na to, że tegoroczna toruńska debata poświęcona dynamice Azji będzie rzeczywiście sprzyjać zakładanej współpracy, rozwojowi i wyzwaniom zainteresowanych stron.

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będzie spotkanie z przedstawicielami Ambasady Chin wraz z przedsiębiorcami reprezentującymi branże z sektora bankowego, budowlanego, lotniczego, medycznego i obronnego. Odbędzie się ono 23 maja o godzinie 15.00 w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Podczas debaty, nawiązującej do 75 rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami, zaprezentowane zostaną ścieżki międzynarodowej współpracy gospodarczej poszczególnych państw.

Szczegółowy program XI MKA 2024 - kliknij tutaj.

CWB w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.