B0525 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

B0525

Budżet obywatelski w Toruniu na 2021 r. - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Bydgoskie
Numer projektu: 
B0525
Tytuł projektu: 
Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu
Lokalizacja: 
40 punktów na terenie Okręgu nr 13 - Bydgoskie zaznaczonych orientacyjnie na załączonej mapie: 10 punktów na terenie Parku Miejskiego i Martówki, 3 punkty przy Rudelce, 1 punkt na skwerze przy SP nr 7, 1 punkt przy Górach Piekarskich, 3 punkty na skwerze przy Przedszkolu nr 17, 2 punkty na skwerze przy ul. Łukasiewicza naprzeciwko pawilonu handlowego, 3 punkty na terenie zielonym k. orlika przy Reja. 2 punkty wokół skrzyżowania ul Tujakowskiego i Mickiewicza, 1 punkt na skwerze przy Olimpijczyku, 1 punkt na skwerze przy rogu ul Słowackiego i Matejki, 2 punkty na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Matejki, 1 punkt na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Klonowica, 5 punktów w Dolinie Marzeń, 5 punktów przy ul. Bydgoskiej od strony zabudowy.
Opis projektu: 
Zawsze zachwyca nas widok pięknych motyli. Owady te nie tylko ozdabiają nasz krajobraz swoimi pięknymi, kolorowymi skrzydłami, ale podobnie jak pszczoły pełnią ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Niestety ich populacja według szacunków spadła w ciągu ostatnich 50 lat o nawet 80%. Aby zatrzymać ten niekorzystny trend, potrzebne są odpowiednie działania. Najprostszym i najtańszym sposobem są budki dla motyli, w których owady mogą składać jaj i bezpiecznie przezimować. Budkom powinny towarzyszyć rabaty, na których znaleźć powinny się rośliny żywicielskie dla gąsienic motyli oraz rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli. Nasz projekt przewiduje umieszczenie w różnych miejscach Bydgoskiego Przedmieścia i Bielan 40 takich punktów. Na środku okrągłej rabaty na drewnianej nóżce umieszczona zostanie budka dla motyla, a wokół niej zasadzone zostaną różne byliny i krzewy. W ten sposób upiększymy nasze osiedle pięknymi, kolorowymi kwiatami i jeszcze bardziej kolorowymi motylami, które przy okazji odegrają niezwykle cenną rolę przy zapylaniu kwiatów.
Budżet na rok: 
2021
Wycena wstępna UMT: 
40000 zł

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.