B0525 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

B0525

Budżet obywatelski w Toruniu na 2021 r. - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Bydgoskie
Numer projektu: 
B0525
Tytuł projektu: 
Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu
Lokalizacja: 
40 punktów na terenie Okręgu nr 13 - Bydgoskie zaznaczonych orientacyjnie na załączonej mapie: 10 punktów na terenie Parku Miejskiego i Martówki, 3 punkty przy Rudelce, 1 punkt na skwerze przy SP nr 7, 1 punkt przy Górach Piekarskich, 3 punkty na skwerze przy Przedszkolu nr 17, 2 punkty na skwerze przy ul. Łukasiewicza naprzeciwko pawilonu handlowego, 3 punkty na terenie zielonym k. orlika przy Reja. 2 punkty wokół skrzyżowania ul Tujakowskiego i Mickiewicza, 1 punkt na skwerze przy Olimpijczyku, 1 punkt na skwerze przy rogu ul Słowackiego i Matejki, 2 punkty na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Matejki, 1 punkt na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Klonowica, 5 punktów w Dolinie Marzeń, 5 punktów przy ul. Bydgoskiej od strony zabudowy.
Opis projektu: 
Zawsze zachwyca nas widok pięknych motyli. Owady te nie tylko ozdabiają nasz krajobraz swoimi pięknymi, kolorowymi skrzydłami, ale podobnie jak pszczoły pełnią ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Niestety ich populacja według szacunków spadła w ciągu ostatnich 50 lat o nawet 80%. Aby zatrzymać ten niekorzystny trend, potrzebne są odpowiednie działania. Najprostszym i najtańszym sposobem są budki dla motyli, w których owady mogą składać jaj i bezpiecznie przezimować. Budkom powinny towarzyszyć rabaty, na których znaleźć powinny się rośliny żywicielskie dla gąsienic motyli oraz rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli. Nasz projekt przewiduje umieszczenie w różnych miejscach Bydgoskiego Przedmieścia i Bielan 40 takich punktów. Na środku okrągłej rabaty na drewnianej nóżce umieszczona zostanie budka dla motyla, a wokół niej zasadzone zostaną różne byliny i krzewy. W ten sposób upiększymy nasze osiedle pięknymi, kolorowymi kwiatami i jeszcze bardziej kolorowymi motylami, które przy okazji odegrają niezwykle cenną rolę przy zapylaniu kwiatów.
Budżet na rok: 
2021
Wycena wstępna UMT: 
40000 zł

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.