O0531 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O0531

Rodzaj zadania: 
Ogólnomiejskie(O)
Numer projektu: 
O0531
Tytuł projektu: 
Łąka Gładycha
Lokalizacja: 
Lokalizacja Łąki Gładycha to teren Parku Glazja zwany też Parkiem Waryńskiego przy ul. Waryńskiego. Teren należy do gminy Miasta Toruń.
Opis projektu: 
Projekt polega na stworzeniu kwietnej łąki, by upamiętnić zmarłego w roku 2017 toruńskiego reżysera i fotografa Marcina Gładycha. Przestrzeń będzie ogólnodostępnym miejscem wypoczynku, pełnym ziół i kwiatów polnych oraz ławek. Łąki kwietne przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające schronienia, pozwalają ocalić zapomniane gatunki roślin, które nigdzie indziej nie są mile widziane. Lokalizacja Łąki to teren Parku Glazja. Rozpościera się stąd piękny widok na Wisłę. Miejsce jest bardzo urokliwe. Marcin już w roku 2016 chciał w tej okolicy stworzyć łąkę. Ten teren wykorzystywał także jako plener dla jednego z filmów. Wiele z projektów Gładycha poświęconych było Toruniowi: dokument "Hakerzy Wolności" o działaczach toruńskiej "Solidarności", film "Panoptikon", w którym sportretował 100 lat z dziejów naszego miasta, film "Smugi" poświęcony artystycznej rodzinie Smużnych. Regularnie przygotowywał m.in. "Geburtstagfoto", podczas którego fotografowie za darmo portretowali mieszkańców. Za swoje zasługi otrzymał Flisaka, nagrodę festiwalu Tofifest. Zmarł 26 października br. w Warszawie po długiej chorobie. Miał 54 lata. Pozostawił po sobie wiele niezrealizowanych pomysłów artystycznych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
  Kultura, Miasto
  W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn i chłopiec stoją na ściance
  Miasto, Sport
  W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.