O0689 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O0689

Budżet obywatelski w Toruniu na 2021 r. - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Ogólnomiejskie
Numer projektu: 
O0689
Tytuł projektu: 
Odtworzenie historycznego pawilonu Urzędu Telegrafu z Kulą czasu, jako elementów Portu (nabrzeża) Toruń
Lokalizacja: 
Nabrzeże, obecnie fragment Bulwaru Filadelfijskiego
Opis projektu: 
Toruń zawsze był miastem portowym był tu również Port Morski. A gdzie jest port? Nie ma, komuna go zaorała. Ponadto Toruń został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO jako miasto portowe! Co będzie jak UNESCO kiedyś się zapyta: Gdzie jest port? nie ma? Wykreślić! By temu zapobiec, proponuję : Odtworzenie historycznego pawilonu Urzędu Telegrafu z Kulą Czasu jako elementów Toruńskiego Portu (Nabrzeża). Kula Czasu to bardzo ważny element portu. Kula codziennie przed godz. 12 unosiłaby się do 0,5 wysokości, później na szczyt i dokładnie o 12 spadała. Był to sygnał telegraficzny z Hamburga, że jest dokładnie godz. 12. W tym momencie, szyprowie w porcie i ludność Torunia regulowali zegarki. Na to wydarzenie dla turystów i mieszkańców należy stworzyć mini widowisko o Toruńskim Porcie i telegrafie. Będzie następna atrakcja turystyczna. Toruń ma największe w Polce tradycje telegraficzne. Przez Toruń przebiegała słynna linia telegraficzna z Londynu aż do Kalkuty. Jest się czym pochwalić ! Stwórzmy w tym pawilonie wystawę telegrafii. Toruń jest miastem gdzie urodził się i pobierał nauki Samuel Thomas von Summering - światowej sławy twórca telegrafu. Tu umieścimy izbę jego pamięci.
Budżet na rok: 
2021

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.