O0774 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O0774

Budżet obywatelski w Toruniu na rok 2022 - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Ogólnomiejskie
Numer projektu: 
O0774
Tytuł projektu: 
STOP SMOG - sieć czujników zanieczyszczeń powietrza
Lokalizacja: 
Dla 5 czujników z wyświetlaczami proponuje się następujące lokalizacje: Wrzosy (na prawo od ul. Szosa Chełmińska) - Przedszkole Miejskie nr 8, ul. Chabrowa 49, w okolicy skrzyżowania ul. Chabrowej i ul. Kameliowej, gdzie oprócz przedszkola znajduje się przystanek oraz kilka osiedlowych sklepów. Wrzosy (na lewo od ul. Szosa Chełmińska) - plac zabaw w okolicy skrzyżowania ul. Słowiczej i ul. Sarniej, na słupie z zamontowanym solarem, Działki Józefa - skrzyżowanie ul. Jesiennej i ul. Czystej, w okolicy sklepu osiedlowego, Działki PZWANN - ul. Osikowa 11, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 23, Oddział Przedszkolny oraz miejski plac zabaw, Rudak - ul. Rudacka 26 na terenie Szkoły Podstawowej nr 17. Pozostałe czujniki powinny zostać rozmieszczone równomiernie na terenie miasta gdzie występuje niska emisja i zanieczyszczenia komunikacyjne, z naciskiem na miejsca gdzie znajda się osoby, organizacje czy instytucje dla których dane dostarczane przez siec będą użyteczne.
Opis projektu: 
Projekt zakłada powstanie ogólnomiejskiej sieci czujników SMOGowych. Aż 55 czujników zawiśnie w publicznych przestrzeniach: na szkołach, przedszkolach, lub na Twoim domu. Pięć z nich zostanie wyposażonych w wyświetlacze, dzięki którym w przestrzeni miasta pojawi się informacja na temat stanu środowiska, umożliwiając mieszkańcom stałe obserwacje jakości powietrza w otoczeniu swojego domu. Wszystkie dane prezentowane będą w Internecie i aplikacjach smogowych (Kanarek, ekoToruń). Przesyłane przez Internet dane pokażą wiarygodny obraz stanu powietrza i umożliwią administracji Torunia podejmowanie stateczniejszych działań. Dzięki nim dowiesz się, czy powietrze w okolicy jest bezpieczne, zmotywujesz radnego do działania, a miejskie służby zlokalizują najbardziej zagrożone zanieczyszczeniami obszary. Siec będzie społeczna. Odbędzie się aż 15 warsztatów, podczas których uczniowie, seniorzy, aktywiści i inni mieszkańcy Torunia sami zmontują czujniki, które zainstalują w domu, szkole, czy przedszkolu. Nikt w Polsce nie będzie miał tak rozbudowanej sieci czujników smogowych.
Budżet na rok: 
2022
Wstępna weryfikacja: 
Na listę do głosowania
Końcowa weryfikacja: 
Na listę do głosowania
Uzasadnienie / Uwagi: 

Zakres: rozbudowa systemu pomiarów jakości powietrza o 55 nowych czujników (kalibrowanych), udostępnienie danych pomiarowych w istniejącym miejskim systemie mapowym, nieodpłatne udostępnienie danych (API) innym zainteresowanym systemom prezentacji internetowej, warsztaty edukacyjne z zakresu ochrony powietrza z opcją montażu czujników, o ile zezwoli na to ich producent, postawienie kilku tablic / wyświetlaczy z informacją o wynikach pomiarów w przestrzeni miejskiej (lokalizacje zostaną doszczegółowione na etapie realizacji zadania). Zmiana zakresu - ograniczenie liczby warsztatów do 10, zakres zostanie dostosowany do dostępnego limitu środków i możliwości realizacyjnych. Projekt połączony z projektem O0796.

Wycena wstępna UMT: 
250000 zł

 

UWAGA!
Jeżeli zapoznałeś się z propozycjami projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2022 i chcesz zgłosić swoje uwagi lub opinie na temat któregoś z wniosków, możesz:

 • wysłać mail na adres: bo@um.torun.pl

 • napiasać pismo i przynieść je do urzędu lub wysłać pocztą na adres:
  Urząd Miasta Torunia
  Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji
  ul. Wały gen. Sikorskiego 8
  87-100 Toruń

Pamiętaj, żeby w korespondencji do urzędu wskazać, o jaki projekt chodzi (najlepiej podać jego numer i tytuł).

Podaj także dane kontaktowe do siebie - być może będziemy musieli się z Tobą skontaktować, by uzyskać więcej informacji i omówić Twoje uwagi.

  


Uwagi i opinie zbieramy do 28 lipca 2021 r.


>>> Wróć do listy projektów

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.