O0774 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O0774

Budżet obywatelski w Toruniu na rok 2022 - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Ogólnomiejskie
Numer projektu: 
O0774
Tytuł projektu: 
STOP SMOG - sieć czujników zanieczyszczeń powietrza
Lokalizacja: 
Dla 5 czujników z wyświetlaczami proponuje się następujące lokalizacje: Wrzosy (na prawo od ul. Szosa Chełmińska) - Przedszkole Miejskie nr 8, ul. Chabrowa 49, w okolicy skrzyżowania ul. Chabrowej i ul. Kameliowej, gdzie oprócz przedszkola znajduje się przystanek oraz kilka osiedlowych sklepów. Wrzosy (na lewo od ul. Szosa Chełmińska) - plac zabaw w okolicy skrzyżowania ul. Słowiczej i ul. Sarniej, na słupie z zamontowanym solarem, Działki Józefa - skrzyżowanie ul. Jesiennej i ul. Czystej, w okolicy sklepu osiedlowego, Działki PZWANN - ul. Osikowa 11, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 23, Oddział Przedszkolny oraz miejski plac zabaw, Rudak - ul. Rudacka 26 na terenie Szkoły Podstawowej nr 17. Pozostałe czujniki powinny zostać rozmieszczone równomiernie na terenie miasta gdzie występuje niska emisja i zanieczyszczenia komunikacyjne, z naciskiem na miejsca gdzie znajda się osoby, organizacje czy instytucje dla których dane dostarczane przez siec będą użyteczne.
Opis projektu: 
Projekt zakłada powstanie ogólnomiejskiej sieci czujników SMOGowych. Aż 55 czujników zawiśnie w publicznych przestrzeniach: na szkołach, przedszkolach, lub na Twoim domu. Pięć z nich zostanie wyposażonych w wyświetlacze, dzięki którym w przestrzeni miasta pojawi się informacja na temat stanu środowiska, umożliwiając mieszkańcom stałe obserwacje jakości powietrza w otoczeniu swojego domu. Wszystkie dane prezentowane będą w Internecie i aplikacjach smogowych (Kanarek, ekoToruń). Przesyłane przez Internet dane pokażą wiarygodny obraz stanu powietrza i umożliwią administracji Torunia podejmowanie stateczniejszych działań. Dzięki nim dowiesz się, czy powietrze w okolicy jest bezpieczne, zmotywujesz radnego do działania, a miejskie służby zlokalizują najbardziej zagrożone zanieczyszczeniami obszary. Siec będzie społeczna. Odbędzie się aż 15 warsztatów, podczas których uczniowie, seniorzy, aktywiści i inni mieszkańcy Torunia sami zmontują czujniki, które zainstalują w domu, szkole, czy przedszkolu. Nikt w Polsce nie będzie miał tak rozbudowanej sieci czujników smogowych.
Budżet na rok: 
2022
Wycena wstępna UMT: 
250000 zł

 

UWAGA!
Jeżeli zapoznałeś się z propozycjami projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2022 i chcesz zgłosić swoje uwagi lub opinie na temat któregoś z wniosków, możesz:

 • wysłać mail na adres: bo@um.torun.pl

 • napiasać pismo i przynieść je do urzędu lub wysłać pocztą na adres:
  Urząd Miasta Torunia
  Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji
  ul. Wały gen. Sikorskiego 8
  87-100 Toruń

Pamiętaj, żeby w korespondencji do urzędu wskazać, o jaki projekt chodzi (najlepiej podać jego numer i tytuł).

Podaj także dane kontaktowe do siebie - być może będziemy musieli się z Tobą skontaktować, by uzyskać więcej informacji i omówić Twoje uwagi.

  


Uwagi i opinie zbieramy do 28 lipca 2021 r.


>>> Wróć do listy projektów

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 9 grudnia 2023 r. zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatne “Profilaktyczne Mikołajki”.
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ul. Dziewulskiego 41c w Toruniu trwa budowa basenu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół nr 19, w którym uczą się dzieci z niepełnosprawnościami.
 • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
  Miasto
  W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Widok z lotu ptaka na siedzibę Radia Maryja przy ul. Żwirki i Wigury
  Drogi, Miasto
  W sobotę 2 grudnia, w związku z obchodami święta Radia Maryja, w kilku miejscach Torunia obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu.
 • Sprawdź bezpieczeństwo swoich danych
  Miasto
  Chcesz wiedzieć, czy Twoje dane osobowe nie zostały gdzieś ujawnione? Możesz to sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce.
 • W rocznice śmierci śp. Wandy Szuman i śp. o. Władysława Wołoszyna ich groby na cmentarzu św. Jerzego odwiedził zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Spotkanie podróżnicze, kreatywne warsztaty rodzinne oraz mikołajki - to dodatkowe wydarzenia, z których będzie można skorzystać w grudniu w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • W Toruniu 24-26 listopada 2023 r. rozegrano Puchar Polski w taekwondo. W hali „Spożywczak” rywalizowało ok. 500 zawodników – kadetów i juniorów z całego kraju. W uroczystym otwarciu turnieju udział wziął prezydent Michał Zaleski.
 • Rada Okręgu nr 10 wraz z Instytutem Filmowym Unisławskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza na pokaz filmu Barbarka 1939.
 • 1 grudnia 2023 r. o godz. 20:00 w murach Kościoła p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odbędzie się kolejna edycja koncertu Missa Pro Pace - czyli Mszy o Pokój.
 • 28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie odbyło się w hotelu Filmar.
 • Toruński Camping Tramp zdobył II miejsce w konkursie na najlepszy camping w Polsce „Mister Camping 2023”. W konkursie uczestniczyły wszystkie campingi zrzeszone w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu.
 • Podczas 61. Sesji Rady Miasta Torunia przyjęto rezolucję ws. podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego oraz zachowania historycznego dziedzictwa Torunia.  Rezolucję zgłosił Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z treścią przyjętego dokumentu Rada Miasta Torunia wezwała Prezydenta do...