ST0130 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

ST0130

Budżet obywatelski w Toruniu na rok 2022 - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Stawki
Numer projektu: 
ST0130
Tytuł projektu: 
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza oraz nowa infrastruktura na rzecz dzikich zwierząt z Parku Tysiąclecia
Lokalizacja: 
Park Tysiąclecia na Stawkach w Toruniu.
Opis projektu: 
Projekt ma na celu stworzenie atrakcyjnej ścieżki edukacyjno-dydaktycznej przybliżającej małym i dorosłym spacerowiczom osobliwość fauny i flory Parku Tysiąclecia, gdzie spotkać można wielu ciekawych przedstawicieli świata przyrody, szczególnie awifauny: np. zimorodka, wilgę, kaczkę mandarynkę. Barwne tablice informacyjne i gatunkowe, plenerowe gry logiczne np. "ptasie memory", rozpoznawanie śladów i inne pomysłowe zadania do wykonania na trasie ścieżki pozwolą na aktywne i miłe spędzenie czasu wśród zieleni w różnych zakamarkach parku.; Przedsięwzięciu towarzyszy zakup i montaż infrastruktury wspierającej:; a) podajników karmy dla dzikich ptaków tzw. kaczkomatów; b) poidełek oraz karmników; c) skrzynek lęgowych dla ptaków i nietoperzy; d) koszy lęgowych dla kaczek nad strugą; e) "pływających" domków dla krzyżówek i mandarynek.; Ścieżka byłaby pod względem treści i ilustracji dedykowana dla parku, a nie wykonana z gotowych szablonów. Opracowanie scenariusza ścieżki poprzedzi specjalistyczna ekspertyza środowiskowa roślin i zwierząt, która uwzględni możliwości dodania niektórych drzew parku do ochrony czynnej jako pomniki przyrody.
Budżet na rok: 
2022
Wstępna weryfikacja: 
Odrzucone
Końcowa weryfikacja: 
Odrzucone
Uzasadnienie / Uwagi: 

Park Tysiąclecia został kompleksowo zrewitalizowany wg projektów wypracowanych wspólnie z mieszkańcami, w procesie wieloetapowych konsultacji społecznych. W okresie trwałości projektu zrealizowanego za środki zewnętrzne nie ma możliwości wprowadzania kolejnych zmian. Obszar parku, o znacznej różnorodności biologicznej, jest wystarczająco duży do zapewnienia pokarmu dla żyjących tam zwierząt. Nie ma też uzasadnienia dla tworzenia sztucznych warunków dla ptaków - istniejące enklawy niedostępne dla ludzi zapewniają odpowiednie warunki dla ich rozwoju. Analizy dot. drzewostanu zostały wykonane na etapie planowania rewitalizacji parku.

 

UWAGA!
Jeżeli zapoznałeś się z propozycjami projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2022 i chcesz zgłosić swoje uwagi lub opinie na temat któregoś z wniosków, możesz:

 • wysłać mail na adres: bo@um.torun.pl

 • napiasać pismo i przynieść je do urzędu lub wysłać pocztą na adres:
  Urząd Miasta Torunia
  Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji
  ul. Wały gen. Sikorskiego 8
  87-100 Toruń

Pamiętaj, żeby w korespondencji do urzędu wskazać, o jaki projekt chodzi (najlepiej podać jego numer i tytuł).

Podaj także dane kontaktowe do siebie - być może będziemy musieli się z Tobą skontaktować, by uzyskać więcej informacji i omówić Twoje uwagi.

  


Uwagi i opinie zbieramy do 28 lipca 2021 r.


>>> Wróć do listy projektów

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące miasta w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej bezpłatnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.