Ambasador Finlandii w UMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ambasador Finlandii w UMT

Miasto
Data publikacji: 27 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Ambasador Finlandii w UMT

Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk.

Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził zainteresowanie rozwinięciem współpracy z Finlandią i wymiany doświadczeń w zakresie m.in. bezpieczeństwa, edukacji, kultury czy też odnawialnych źródeł energii:

- Będziemy chcieli podglądać, jak te procesy i rozwiązania wyglądają w Finlandii, która jest najbardziej zaawansowana w tych zakresach. Jesteśmy zainteresowani wyjazdami studyjnymi. Ze swojej strony mogę też potwierdzić naszą chęć współpracy, więc jeśli jakikolwiek ośrodek miejski chciałby szukać partnera do współpracy z przedsiębiorcami czy też środowiskiem akademickim, czy też przedstawicielami kultury, to jesteśmy do dyspozycji – podkreślał Prezydent Gulewski.

- Bardzo chętnie. Jesteśmy otwarci i staramy się szukać nowych rozwiązań, więc chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Tutaj myślę, że Pan Konsul może być takim naszym łącznikiem w tym zakresie – mówiła Pani Ambasador.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Finlandią 8 marca 1919 r. W Toruniu fińskie przedstawicielstwo obecne jest od 2014 roku. Dokładnie 29 maja 2024 r. minie 10 lat odkąd w naszym mieście otwarty został Konsulat Honorowy Republiki Finlandii. Inicjatorem był ówczesny Ambasador Finlandii w RP pan Jari Vilén. Argumentami przemawiającymi za umiejscowieniem placówki właśnie w Toruniu były kontakty gospodarcze miasta z Finlandią, fińskie inwestycje w Toruniu oraz wieloletnia współpraca partnerska z Hämeenlinną (umowa partnerska z finskim miastem została podpisana w 1989 r.).

Fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.