Ambasador Meksyku na otwarciu wystawy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ambasador Meksyku na otwarciu wystawy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu uroczyście otworzył 1 czerwca 2023 r. wystawę „Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku”. Gościem wydarzenia był Ambasador Meksyku w RP - Juan Sandoval Mendiolea.

Pod intrygującym tytułem wystawy kryje się niezwykle barwna ekspozycja meksykańskich rzeźb – tytułowych Alebrijes. – Od kilkunastu lat Muzeum Podróżników promuje wystawy sztuki Meksyku poprzez cykl spotkań z podróżnikami w formie różnego rodzaju prelekcji, wykładów, ale przede wszystkim wystaw. Z ramienia Muzeum Okręgowego wystawę przygotowała dr Magdalena Nierzwicka, ale wystawa nie zaistniałaby bez pomocy Ambasady Meksyku, za co serdecznie dziękujemy - powiedziała otwierając wystawę dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska.

Jak podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski: – Patrząc na to co widzimy w tym miejscu to są cuda artystycznej twórczości. Powstały dzięki umysłowi i dłoniom artystek i artystów z Meksyku, którzy pracowali w Polsce. Są to dzieła narodu meksykańskiego, bo przecież to sztuka narodowa, ale cieszymy się, że możemy obejrzeć je w Toruniu w dniu szczególnym. 1 czerwca to Dzień Dziecka, a dzieci lubią takie twory wyobraźni i fantazji, kolorowe, pełne ekspresji. Miasto Toruń z radością przyjmuje wszystkich, którzy gdzieś ze świata chcą być z nami. Ekscelencjo, Panie Ambasadorze, z radością chciałbym poinformować, że Toruń to dobre miasto na tą prezentację sztuki meksykańskiej i na przyszłe, na co bardzo liczymy w Toruniu - powiedział prezydent i wręczył Ambasadorowi Meksyku w RP pierniki wraz z wizerunkiem Torunia.

Ambasador Juan Sandoval Mendiolea podkreślił, że to zaszczyt dla Ambasady Meksyku zainaugurować meksykańską wystawę w siedzibie Muzeum Okręgowego wspaniałego miasta Torunia, wpisanego przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. - Dla Meksyku fakt, że Toruń jest obiektem Światowego Dziedzictwa ma głęboki wydźwięk, ponieważ Meksyk ma 13 miast Światowego Dziedzictwa Kultury, które wraz z 22 innymi miejscami dają łącznie 35 obiektów, co czyni nas pierwszym krajem w Ameryce i 7 na świecie z największą liczbą obiektów Dziedzictwa Światowego. Serdecznie witam na uroczystości utwierdzającej stosunki przyjaźni i współpracy między Meksykiem a Polską. W tym roku obchodzimy 95-lecie tej współpracy. Dziś możemy razem celebrować kulturę, sztukę, a przede wszystkim przyjaźń dwóch narodów, które choć geograficznie wydają się odległe, są sobie bardzo bliskie dzięki naszym podobieństwom, ciągłej współpracy oraz pragnieniu, abyśmy każdego dnia stawali się coraz bardziej związanymi ze sobą partnerami - powiedział Juan Sandoval Mendiolea.

Terminem alebrije określa się rzeźby nierzeczywistych kolorowych stworów, należących do gatunku meksykańskiego rzemiosła ludowego. Za ich twórcę uważa się Pedra Linaresa (1906–1992), artystę pracującego w niezwykle popularnej w Meksyku technice cartonería, na gruncie europejskim określanej mianem papier-mâché. Alebrijes powstają z papieru, kleju uzyskiwanego z mąki i wody oraz szkieletu (z trzciny i drutu) nadającego formę ciału. Po wyschnięciu malowane są w jaskrawych kolorach i pokrywane wyszukanymi wzorami. Wygląd tych stworzeń zależy od nieskrępowanej wyobraźni artysty, która pozwala im łączyć cechy fizyczne różnych zwierząt pochodzących ze świata jawy i snu. Interesującym zjawiskiem są doroczne pochody gigantycznych alebrijes organizowane w Mieście Meksyk. To niezwykłe widowisko, które jest zarazem konkursem na najciekawsze alebrije, po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2007 r. z inicjatywy Museo de Arte Popular. Ogromne stwory umieszczane są na ruchomej platformie ciągniętej przez ludzi głównymi ulicami meksykańskiej stolicy.

Artyści tworzący alebrijes zainspirowali rzeźbiarzy ze stanu Oaxaca trudniących się produkcją niewielkich figurek zwierzęcych z drewna copal. Od lat 80. XX w. zaczęli bowiem tworzyć fantastyczne stwory, do których przylgnęła nazwa alebrijes ze względu na podobieństwo w użyciu nierzeczywistych form, kolorów oraz motywów zdobniczych. W zależności od wielkości rzeźby i złożoności wzorów, dekorowanie zajmuje od kilku do kilkunastu dni pracy, które wymaga skupienia i dużych umiejętności manualnych.

Dziś alebrijes zyskują coraz większą popularność i uznanie nie tylko w Meksyku, ale również w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Prezentowane na wystawie rzeźby alebrijes pochodzą z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce. Powstały dzięki współpracy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Muzeum Sztuki Ludowej z Meksyku zrealizowanej w latach 2016–2020. Alebrijes stworzono w Warszawie podczas wizyt wybitnych artystów meksykańskich: Oscara Becerry, Irvinga Mondragóna i José Luisa Masseya. Ekspozycja została uzupełniona przedmiotami ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i kolekcji prywatnej Marty Skwirowskiej.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wyjątkowej i barwnej wystawy.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.