Autobusy na nowym moście | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Autobusy na nowym moście

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 07 listopada 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Zmiany tras autobusów i wydłużenie niektórych linii – miasto przygotowało projekt organizacji komunikacji miejskiej w rejonie nowego mostu drogowego w Toruniu. Teraz o opinię prosi mieszkańców.

- Powstanie mostu gen. Elżbiety Zawackiej usprawni transport w całym mieście. Duża przepustowość nowej przeprawy pozwoli na przejazd z jednego na drugi brzeg Wisły w krótszym czasie. Znacznie łatwiej będzie się przemieszczać pomiędzy wschodnią częścią miasta - osiedlami Rubinkowo oraz Na Skarpie i częścią lewobrzeżnąmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Główną przesłanką, jaka przyświecała proponowanym rozwiązaniom w komunikacji miejskiej, było skrócenie czasu przejazdu i poprawa komfortu podróży.

Proponowane zmiany:

Nowe linie:

 • linia nr 19 na trasie: Czerniewice – Most Gen. E. Zawackiej – Pl. Św. Katarzyny,
 • linia nr 44 na trasie: Poznańska – Dworzec Główny- Most Gen. E. Zawackiej – Rubinkowo – Na Skarpie – Bielawy-Grębocin.

Zmiany tras przejazdu:

 • linia nr 13 i 32 – połączenie w jedną linię z jednoczesnym wydłużeniem od Działek Rudak przez nowy most i Rubinkowo do os. Na Skarpie,
 • linia nr 38 łącząca Czerniewice z centrum skierowana przez nowy most do pętli przy ul. Mazowieckiej
 • linia nr 25 – łącząca Rubinkowo z Dworcem Głównym zamiast przez centrum, skierowana przez nowy most z pętli Rubinkowo II,
 • linia nr 29 łącząca os. Na Skarpie z Podgórzem przez nowy most,
 • linie nr 26 i 40 – przywrócenie kursowania ul. Żółkiewskiego i Pl. Daszyńskiego.

Inne propozycje związane z uruchomieniem nowego mostu:

 • Wprowadzenie przejazdu autobusów linii nr 11, 14, 22, 27 i 36 w obu kierunkach ul. Kujawską z jednoczesnym wjazdem autobusów linii nr 11, 14, 36 i 44 na przystanki zlokalizowane przed Dworcem Toruń Głównym PKP (pętla linii nr 22)
 • Zmiana tras przejazdu linii autobusowych nr 10 i 20 poprzez likwidację objazdu dla kierunku z Podgórza do centrum w godzinach szczytu przewozowego (6.30 – 9.00 i 13.00 – 16.30) przez ulice Drzymały – Andersa – Armii Ludowej – Hallera  -Kniaziewicza – Łódzka  - Podgórska – pl. Armii Krajowej i skierowanie autobusów ul. Poznańską do pl. Armii Krajowej
 • Zmiana tras przejazdu linii nr 26 i 40 polegająca na przywróceniu przejazdu przez pl. Daszyńskiego (ulicami Rydygiera – Szosą Lubicką – Żółkiewskiego) i wydłużenie do pl. Skalskiego linii nr 26, 34, 36 i 40 do pl. Skalskiego.


Proponowane terminy wprowadzenia zmian:

 • wydłużenie tras linii nr 26, 34, 36 i 40 do pl. Skalskiego – ok. 16 listopada 2013 r.
 • zmiana trasy linii nr 26 i 40 przez pl. Daszyńskiego – 7 grudnia 2013 r.
 • na liniach przez most gen. Elżbiety Zawackiej - 10 grudnia 2013 r.

- Miasto chce zasięgnąć opinii torunian nt. organizacji komunikacji autobusowej w rejonie nowego mostu drogowego. Czekamy na uwagi i propozycjemówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek.

Od 8 listopada komplet informacji dot. zmian będzie dostępny na stronie internetowej www.konsultacje.torun.pl.

13 listopada w godz. 16.00 – 18.00 w PIUM przy Wałach gen. Sikorskiego 8 odbędzie się dyżur,  w trakcie którego będzie można uzyskać szczegółowe informacje i podzielić swoimi uwagami i opiniami z pracownikami urzędu zajmującymi się sprawami komunikacji miejskiej. Z kolej 14 listopada o godz. 17.00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 takie spotkanie odbędzie się spotkanie dla mieszkańców lewobrzeża.

Uwagi będzie można też zgłaszać drogą elektroniczną na adres: rozklad@um.torun.pl oraz telefonicznie do Wydziału Gospodarki Komunalnej, tel. 56 623-70-81 w godz. 7.30 – 15.30

Prezentacja z propozycjami organizacji komunikacji miejskiej w rejonie nowego mostu drogowego

 

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje
  W Toruniu powstanie kolejne rondo turbinowe. Jego budowa została zaplanowana na skrzyżowaniu ul. Strobanda i drogi krajowej nr 91.
 • Na zdjęciu: Brama Klasztorne, w tle błękitne niebo
  Miasto
  Od 26 lutego 2024 r. przejście przez Bramę Klasztorną będzie zamknięte. Jest to związane z prowadzeniem badań archeologicznych na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: dwóch młodych hokeistów stoi na lodzie i trzyma flagę klubu MKS Sokoły
  Miasto, Sport
  Zakończyły się Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. Rywalizacja na toruńskim lodowisku Tor-Tor trwała od 20 do 25 lutego 2024 roku.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • 23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.