Będą nowe parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Będą nowe parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym

Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.

Cztery kolejne parki kieszonkowe mają powstać w Toruniu – ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych. Parki będą sukcesywnie powstawać w roku 2024.

>>> Przejdź do ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej

>>> Mapa interaktywna z lokalizacjami parków kieszonkowych
 
Poniżej nowe lokalizacje parków kieszonkowych:

 • Park kieszonkowy przy ul. Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie - powierzchnia ok. 0,17 ha; Okręg 11 – Chełmińskie. Teren zyskał na znaczeniu po zagospodarowaniu przestrzeni sportowych. Stanowi doskonałe zaplecze dla młodzieży uczącej się w sąsiedztwie;
 • Park kieszonkowy przy ul. Sienkiewicza / Gagarina (teren zieleni przy Widelcu) - powierzchnia ok. 0,25 ha; Okręg 13 – Bydgoskie. Teren wnioskowany wielokrotnie przez mieszkańców do zagospodarowania;
 • Park kieszonkowy przy ul. Struga Lubicka i Tarnowskiej - powierzchnia do zagosp. ok. 0,16 ha; Okręg 6-Bielawy-Grębocin. Ze względu na charakter i sąsiedztwo Strugi Lubickiej – teren szczególnie predysponowany do funkcji rekreacyjnej. Wnioski o jego zagospodarowanie były zgłaszane wielokrotnie przez mieszkańców;

 

Powyższe trzy lokalizacje zostały wskazane przez mieszkańców Torunia podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych we współpracy z WKSiI od października do lutego 2021 r. - kliknij, aby przejść do wyniku konsultacji społecznych.

 • Park kieszonkowy przy ul. Chrobrego / Wojska Polskiego - powierzchnia ok. 0,2 ha; Okręg 9 - Jakubskie - Mokre. Propozycja nowej lokalizacji parku na istniejącym terenie zieleni, który będzie nosił znamiona ogrodu sensorycznego i posiadał indywidualne rozwiązania projektowe ułatwiające korzystanie z parku osobom z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z ogłoszonym przetargiem, projekty mają uwzględniać branżę:

 • drogową (alejki parkowe z ekologiczną nawierzchnią mineralno-gruntową i inne nawierzchnie);
 • zieleń (gospodarka zielenią - w tym uporządkowanie i urządzenie zieleni, m.in. rekultywacja, zabiegi pielęgnacyjne, nasadzenia roślinności wysokiej i niskiej);
 • sanitarną (przyłącze wody/system nawodnienia);
 • elektroenergetyczną (przyłącze elektroenergetyczne oraz przyłącza dla elementów infrastruktury wodnej i systemu nawodnienia; oświetlenie parkowe solarne i/lub energooszczędne);
 • małą architekturę.

Zgodnie z planami, co najmniej jeden z zaproponowanych elementów zagospodarowania przyczyniał się:

 • do adaptacji do zmian klimatu (zielona i niebieska infrastruktura, m.in. ogrody deszczowe, zieleń pełniąca funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin, zieleń pozioma i pionowa, tj. dywany kwietne czy zegary kwietne, zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza, np. pergole, parasole kwiatowe,
 • był dostosowany do osób z niepełnosprawnościami i/lub osób starszych);
 • uwzględniał zwiększanie bioróżnorodności poprzez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin, np. miododajnych, roślin przyjaznych ptakom i/lub owadom; roślin okrywowych (np. jako alternatywa dla trawnika), które dzięki systemowi korzeniowemu, m.in. hamują degradację gleb miejskich poprzez ułatwienie napowietrzania i zwiększanie retencji wodnej, posiadają działanie fitosanitarne
 • zawierał podział na strefy funkcjonalne, np. edukacyjną – dla dzieci i/lub młodzieży, wypoczynkową dla osób starszych – lub też nawiązywał do idei ogrodów społecznych (w zależności od potrzeb i możliwości terenowych danego PK);

Przynajmniej jeden zaprojektowany element małej architektury i przynajmniej jeden element zaprojektowanej zieleni ma nawiązywać do tematyki wybranego państwa świata. Dlatego dobór roślin i/lub elementów zagospodarowania powinien równocześnie nawiązywać kolorystyką do barw narodowych wybranego kraju.
Celem głównym strategii toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie tematycznego szlaku kulturowo-przyrodniczego – z krajoznawczym/geopolitycznym hasłem przewodnim - łączącego ze sobą tereny zieleni urządzonej z każdego Okręgu miasta, z dominującą funkcją przyrodniczą i edukacyjną, będących miejscem integracji społecznej mieszkańców i pozwalających na odbycie w Toruniu - "podróży dookoła świata".

Możliwość posiadania kolejnych kompletnych dokumentacji projektowo-kosztorysowych pozwoli nie tylko na zachowanie ciągłości w systematycznej realizacji kolejnych inwestycji tego typu w mieście, ale również zapewni gotowość techniczną do pozyskiwania środków na późniejszą realizację inwestycji z wykorzystaniem środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej.

Przypominamy, że w 2022 r., WŚiE wykonał 6 dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla pierwszych parków kieszonkowych w Toruniu w lokalizacjach:

 • ul. Zagonowa/Narcyzowa,
 • ul. Rydygiera 6-8,
 • ul. Szuwarów/Tataraków,
 • ul. Matejki/Słowackiego,
 • ul. Polna/Strehla/Fieldorfa Nila,
 • ul. Artyleryjska/Strzałowa.

Prace dla czterech pierwszych lokalizacji zakończą się do połowy kwietnia 2023 r. Pozostałe dwie realizacje wykonawcze dla parków w lokalizacjach Polna/Strehla/Fieldorfa Nila oraz Artyleryjska/Strzałowa są systematycznie uruchamiane postępowaniami przetargowymi w 2023 roku.

Pierwszy tegoroczny przetarg nr 26/2023 na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją parku kieszonkowego „Francuskie Inspiracje” przy ul. Polna/Strehla/F.Nila w Toruniu – etap 1 został opublikowany 14 marca 2023 r. - kliknij, aby przejść do ogłoszenia przetargu.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia ogłasza otwarty nabór ofert na wynajem gminnej nieruchomości użytkowej przy ul. Szosa Chełmińska 239/241 w Toruniu na cele szczególne, tj. prowadzenie działalności kulturalnej dla mieszkańców Torunia.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.