Będą nowe parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Będą nowe parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym

Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.

Cztery kolejne parki kieszonkowe mają powstać w Toruniu – ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych. Parki będą sukcesywnie powstawać w roku 2024.

>>> Przejdź do ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej

>>> Mapa interaktywna z lokalizacjami parków kieszonkowych
 
Poniżej nowe lokalizacje parków kieszonkowych:

  • Park kieszonkowy przy ul. Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie - powierzchnia ok. 0,17 ha; Okręg 11 – Chełmińskie. Teren zyskał na znaczeniu po zagospodarowaniu przestrzeni sportowych. Stanowi doskonałe zaplecze dla młodzieży uczącej się w sąsiedztwie;
  • Park kieszonkowy przy ul. Sienkiewicza / Gagarina (teren zieleni przy Widelcu) - powierzchnia ok. 0,25 ha; Okręg 13 – Bydgoskie. Teren wnioskowany wielokrotnie przez mieszkańców do zagospodarowania;
  • Park kieszonkowy przy ul. Struga Lubicka i Tarnowskiej - powierzchnia do zagosp. ok. 0,16 ha; Okręg 6-Bielawy-Grębocin. Ze względu na charakter i sąsiedztwo Strugi Lubickiej – teren szczególnie predysponowany do funkcji rekreacyjnej. Wnioski o jego zagospodarowanie były zgłaszane wielokrotnie przez mieszkańców;

 

Powyższe trzy lokalizacje zostały wskazane przez mieszkańców Torunia podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych we współpracy z WKSiI od października do lutego 2021 r. - kliknij, aby przejść do wyniku konsultacji społecznych.

  • Park kieszonkowy przy ul. Chrobrego / Wojska Polskiego - powierzchnia ok. 0,2 ha; Okręg 9 - Jakubskie - Mokre. Propozycja nowej lokalizacji parku na istniejącym terenie zieleni, który będzie nosił znamiona ogrodu sensorycznego i posiadał indywidualne rozwiązania projektowe ułatwiające korzystanie z parku osobom z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z ogłoszonym przetargiem, projekty mają uwzględniać branżę:

  • drogową (alejki parkowe z ekologiczną nawierzchnią mineralno-gruntową i inne nawierzchnie);
  • zieleń (gospodarka zielenią - w tym uporządkowanie i urządzenie zieleni, m.in. rekultywacja, zabiegi pielęgnacyjne, nasadzenia roślinności wysokiej i niskiej);
  • sanitarną (przyłącze wody/system nawodnienia);
  • elektroenergetyczną (przyłącze elektroenergetyczne oraz przyłącza dla elementów infrastruktury wodnej i systemu nawodnienia; oświetlenie parkowe solarne i/lub energooszczędne);
  • małą architekturę.

Zgodnie z planami, co najmniej jeden z zaproponowanych elementów zagospodarowania przyczyniał się:

  • do adaptacji do zmian klimatu (zielona i niebieska infrastruktura, m.in. ogrody deszczowe, zieleń pełniąca funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin, zieleń pozioma i pionowa, tj. dywany kwietne czy zegary kwietne, zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza, np. pergole, parasole kwiatowe,
  • był dostosowany do osób z niepełnosprawnościami i/lub osób starszych);
  • uwzględniał zwiększanie bioróżnorodności poprzez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin, np. miododajnych, roślin przyjaznych ptakom i/lub owadom; roślin okrywowych (np. jako alternatywa dla trawnika), które dzięki systemowi korzeniowemu, m.in. hamują degradację gleb miejskich poprzez ułatwienie napowietrzania i zwiększanie retencji wodnej, posiadają działanie fitosanitarne
  • zawierał podział na strefy funkcjonalne, np. edukacyjną – dla dzieci i/lub młodzieży, wypoczynkową dla osób starszych – lub też nawiązywał do idei ogrodów społecznych (w zależności od potrzeb i możliwości terenowych danego PK);

Przynajmniej jeden zaprojektowany element małej architektury i przynajmniej jeden element zaprojektowanej zieleni ma nawiązywać do tematyki wybranego państwa świata. Dlatego dobór roślin i/lub elementów zagospodarowania powinien równocześnie nawiązywać kolorystyką do barw narodowych wybranego kraju.




Celem głównym strategii toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie tematycznego szlaku kulturowo-przyrodniczego – z krajoznawczym/geopolitycznym hasłem przewodnim - łączącego ze sobą tereny zieleni urządzonej z każdego Okręgu miasta, z dominującą funkcją przyrodniczą i edukacyjną, będących miejscem integracji społecznej mieszkańców i pozwalających na odbycie w Toruniu - "podróży dookoła świata".

Możliwość posiadania kolejnych kompletnych dokumentacji projektowo-kosztorysowych pozwoli nie tylko na zachowanie ciągłości w systematycznej realizacji kolejnych inwestycji tego typu w mieście, ale również zapewni gotowość techniczną do pozyskiwania środków na późniejszą realizację inwestycji z wykorzystaniem środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej.

Przypominamy, że w 2022 r., WŚiE wykonał 6 dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla pierwszych parków kieszonkowych w Toruniu w lokalizacjach:

  • ul. Zagonowa/Narcyzowa,
  • ul. Rydygiera 6-8,
  • ul. Szuwarów/Tataraków,
  • ul. Matejki/Słowackiego,
  • ul. Polna/Strehla/Fieldorfa Nila,
  • ul. Artyleryjska/Strzałowa.

Prace dla czterech pierwszych lokalizacji zakończą się do połowy kwietnia 2023 r. Pozostałe dwie realizacje wykonawcze dla parków w lokalizacjach Polna/Strehla/Fieldorfa Nila oraz Artyleryjska/Strzałowa są systematycznie uruchamiane postępowaniami przetargowymi w 2023 roku.

Pierwszy tegoroczny przetarg nr 26/2023 na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją parku kieszonkowego „Francuskie Inspiracje” przy ul. Polna/Strehla/F.Nila w Toruniu – etap 1 został opublikowany 14 marca 2023 r. - kliknij, aby przejść do ogłoszenia przetargu.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Miasto
    Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach
    Kultura, Miasto
    Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
  • Na zdjęciu: widok z drona na działki przy ul. Jonsonna, w tle Motoarena
    Biznes, Miasto
    3 125 000 złotych wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży dwóch działek inwestycyjnych w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Nabywców znalazły tereny przy ul. Pera Jonssona i Rolniczej.
  • Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół
    Miasto, MZK
    Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.
  • Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.
  • Trops SA - sieć sklepów z materiałami budowlanymi jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu „Tak się robi biznes Made In Toruń”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu.
  • Miasta hanzeatyckie - ich kultura, religijność i życie intelektualne - są tematem 138. Konferencji Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego, odbywającej się w Toruniu 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w. W czerwcu Toruń będzie gospodarzem 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy – wydarzenia z udziałem reprezentantów ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy....
  • Druga edycja Pikniku z Kopernikiem i Olimpijczykiem zorganizowana została w Czerniewicach 27 maja 2023 r.
  • W Ratuszu Staromiejskim 29 maja 2023 r. gościł minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, by rozmawiać z samorządowcami o cyberzagrożeniach w administracji.
  • 30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W przeddzień tego święta prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z czterema rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w naszym mieście. Prezydent złożył podziękowania za zaangażowanie, wrażliwość, otwarte serca i wytrwałe pokonywanie trudu, jaki na co dzień jest wkładany w tworzenie spójnej i...
  • Dzięki podpisaniu umowy o przystąpieniu do programu, w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 52 powstanie kolejny dzienny dom pobytu dla seniorów. - W Toruniu szukamy jak najlepszych, najciekawszych i najbardziej oczekiwanych form pomocy również dla osób w wieku senioralnym - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • 29 maja 2023 r. rusza nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia organizowane w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • We wtorek 30 maja 2023 r. na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej - od ul. Dekerta do ul. Podgórnej - mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.