Będą nowe parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będą nowe parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym

Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.

Cztery kolejne parki kieszonkowe mają powstać w Toruniu – ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych. Parki będą sukcesywnie powstawać w roku 2024.

>>> Przejdź do ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej

>>> Mapa interaktywna z lokalizacjami parków kieszonkowych
 
Poniżej nowe lokalizacje parków kieszonkowych:

 • Park kieszonkowy przy ul. Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie - powierzchnia ok. 0,17 ha; Okręg 11 – Chełmińskie. Teren zyskał na znaczeniu po zagospodarowaniu przestrzeni sportowych. Stanowi doskonałe zaplecze dla młodzieży uczącej się w sąsiedztwie;
 • Park kieszonkowy przy ul. Sienkiewicza / Gagarina (teren zieleni przy Widelcu) - powierzchnia ok. 0,25 ha; Okręg 13 – Bydgoskie. Teren wnioskowany wielokrotnie przez mieszkańców do zagospodarowania;
 • Park kieszonkowy przy ul. Struga Lubicka i Tarnowskiej - powierzchnia do zagosp. ok. 0,16 ha; Okręg 6-Bielawy-Grębocin. Ze względu na charakter i sąsiedztwo Strugi Lubickiej – teren szczególnie predysponowany do funkcji rekreacyjnej. Wnioski o jego zagospodarowanie były zgłaszane wielokrotnie przez mieszkańców;

 

Powyższe trzy lokalizacje zostały wskazane przez mieszkańców Torunia podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych we współpracy z WKSiI od października do lutego 2021 r. - kliknij, aby przejść do wyniku konsultacji społecznych.

 • Park kieszonkowy przy ul. Chrobrego / Wojska Polskiego - powierzchnia ok. 0,2 ha; Okręg 9 - Jakubskie - Mokre. Propozycja nowej lokalizacji parku na istniejącym terenie zieleni, który będzie nosił znamiona ogrodu sensorycznego i posiadał indywidualne rozwiązania projektowe ułatwiające korzystanie z parku osobom z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z ogłoszonym przetargiem, projekty mają uwzględniać branżę:

 • drogową (alejki parkowe z ekologiczną nawierzchnią mineralno-gruntową i inne nawierzchnie);
 • zieleń (gospodarka zielenią - w tym uporządkowanie i urządzenie zieleni, m.in. rekultywacja, zabiegi pielęgnacyjne, nasadzenia roślinności wysokiej i niskiej);
 • sanitarną (przyłącze wody/system nawodnienia);
 • elektroenergetyczną (przyłącze elektroenergetyczne oraz przyłącza dla elementów infrastruktury wodnej i systemu nawodnienia; oświetlenie parkowe solarne i/lub energooszczędne);
 • małą architekturę.

Zgodnie z planami, co najmniej jeden z zaproponowanych elementów zagospodarowania przyczyniał się:

 • do adaptacji do zmian klimatu (zielona i niebieska infrastruktura, m.in. ogrody deszczowe, zieleń pełniąca funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin, zieleń pozioma i pionowa, tj. dywany kwietne czy zegary kwietne, zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza, np. pergole, parasole kwiatowe,
 • był dostosowany do osób z niepełnosprawnościami i/lub osób starszych);
 • uwzględniał zwiększanie bioróżnorodności poprzez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin, np. miododajnych, roślin przyjaznych ptakom i/lub owadom; roślin okrywowych (np. jako alternatywa dla trawnika), które dzięki systemowi korzeniowemu, m.in. hamują degradację gleb miejskich poprzez ułatwienie napowietrzania i zwiększanie retencji wodnej, posiadają działanie fitosanitarne
 • zawierał podział na strefy funkcjonalne, np. edukacyjną – dla dzieci i/lub młodzieży, wypoczynkową dla osób starszych – lub też nawiązywał do idei ogrodów społecznych (w zależności od potrzeb i możliwości terenowych danego PK);

Przynajmniej jeden zaprojektowany element małej architektury i przynajmniej jeden element zaprojektowanej zieleni ma nawiązywać do tematyki wybranego państwa świata. Dlatego dobór roślin i/lub elementów zagospodarowania powinien równocześnie nawiązywać kolorystyką do barw narodowych wybranego kraju.
Celem głównym strategii toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie tematycznego szlaku kulturowo-przyrodniczego – z krajoznawczym/geopolitycznym hasłem przewodnim - łączącego ze sobą tereny zieleni urządzonej z każdego Okręgu miasta, z dominującą funkcją przyrodniczą i edukacyjną, będących miejscem integracji społecznej mieszkańców i pozwalających na odbycie w Toruniu - "podróży dookoła świata".

Możliwość posiadania kolejnych kompletnych dokumentacji projektowo-kosztorysowych pozwoli nie tylko na zachowanie ciągłości w systematycznej realizacji kolejnych inwestycji tego typu w mieście, ale również zapewni gotowość techniczną do pozyskiwania środków na późniejszą realizację inwestycji z wykorzystaniem środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej.

Przypominamy, że w 2022 r., WŚiE wykonał 6 dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla pierwszych parków kieszonkowych w Toruniu w lokalizacjach:

 • ul. Zagonowa/Narcyzowa,
 • ul. Rydygiera 6-8,
 • ul. Szuwarów/Tataraków,
 • ul. Matejki/Słowackiego,
 • ul. Polna/Strehla/Fieldorfa Nila,
 • ul. Artyleryjska/Strzałowa.

Prace dla czterech pierwszych lokalizacji zakończą się do połowy kwietnia 2023 r. Pozostałe dwie realizacje wykonawcze dla parków w lokalizacjach Polna/Strehla/Fieldorfa Nila oraz Artyleryjska/Strzałowa są systematycznie uruchamiane postępowaniami przetargowymi w 2023 roku.

Pierwszy tegoroczny przetarg nr 26/2023 na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją parku kieszonkowego „Francuskie Inspiracje” przy ul. Polna/Strehla/F.Nila w Toruniu – etap 1 został opublikowany 14 marca 2023 r. - kliknij, aby przejść do ogłoszenia przetargu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.