Bezpańskie zwierzęta dobrze zaopiekowane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpańskie zwierzęta dobrze zaopiekowane

Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać. Dość powiedzieć, że na zadania wynikające z Programu wydano w ubiegłym roku blisko 2 mln zł. Co więcej, prawie wszystkie psy i większość kotów trafiły do adopcji.

W trosce o dobro bezdomnych zwierząt Rada Miasta Torunia rokrocznie uchwala Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt. Dokumenty te obejmują obszerne działania, skupiające się w głównej mierze na zapewnieniu opieki bezpańskim zwierzętom. – Kluczową rolę odgrywa tu Schronisko dla Zwierząt przy ul. Przybyszewskiego. Co roku wyłaniamy w drodze przetargu podmiot, który zajmuje się utrzymaniem tego obiektu, opieką nad przebywającymi w nim zwierzętami, a także prowadzeniem akcji prewencyjnych i edukacyjnych – mówi Marcin Kowallek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, w gestii którego leży nadzór nad realizacją zadań wynikających z Programu. – W 2023 r. Schronisko przyjęło 1679 zwierząt. Liczba ta nieznacznie zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem.

Warto podkreślić, że do Schroniska trafiają zwierzęta zarówno z terenu Torunia, jak i dziewięciu okolicznych gmin, z którymi Miasto ma podpisane umowy. Odsetek zwierząt spoza Torunia stanowi 40%. W ramach swoich zadań Schronisko zajmowało się również sterylizacją i kastracją zwierząt przebywających w tym obiekcie, odławianiem bezpańskich zwierząt (w tym zakresie współpracując m.in. z Policją i Strażą Miejską), a także poszukiwaniem nowych właścicieli dla podopiecznych Schroniska. W tym ostatnim aspekcie zarządzający obiektem mają się czym chwalić, bowiem do adopcji w ubiegłym roku trafiło 94% psów i 74% kotów. Kluczową rolę w tym procesie odegrały media społecznościowe, strona internetowa Schroniska oraz organizowane przez nie akcje i pikniki. Warto podkreślić, że wszystkie zwierzęta opuszczające obiekt były znakowane elektronicznie (czipowane).

Natomiast opiekę nad kotami wolno żyjącymi koordynowały lokalne fundacje i organizacje społeczne we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Działania te obejmowały sterylizację i kastrację, co przyczyniło się do kontrolowania populacji tych zwierząt. Dodatkowo zakupiono karmę, którą przekazano społecznym opiekunom, zajmującym się opieką nad kotami środowiskowymi.

Cieszy fakt, że w ubiegłym roku na obszarze Torunia nie odnotowano przypadków bezdomnych zwierząt gospodarskich. Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi w Toruniu w 2023 r. okazał się skuteczny, przynosząc pozytywne efekty w zakresie opieki, adopcji oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Działania podejmowane przez lokalne instytucje, schronisko, fundacje oraz społeczeństwo przyczyniły się do zrównoważonej opieki nad bezpańskimi zwierzętami, kształtując lepszą przyszłość dla naszych futerkowych przyjaciół.

Sprawozdanie z realizacji
Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt
w roku 2023 i 2022
przyjętego uchwałą RMT nr 1048/23 z dnia 23.03.2023 r.
(Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego z 2023 r., poz. 2078)

Dostępne na stronie: https://bip.torun.pl/artykul/32623/56281/sprawozdanie-z-realizacji-programu-opieki-nad-zwierzetami-bezdomnymi-oraz-zapobiegania-bezdomnosci-zwierzat-w-2023-roku

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.