Bezpłatne warsztaty o pszczołach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpłatne warsztaty o pszczołach

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczęło rekrutację na wakacyjne bezpłatne warsztaty dla przedszkoli. Bohaterkami zajęć będą pszczoły.

W trakcie warsztatów "Zaproś pszczoły do przedszkola lub szkoły" dzieci zobaczą w dużym powiększeniu, jak są zbudowane pszczoły, jak przystosowały się do zbierania nektaru oraz pyłku roślin. - Poznają ich cykl rozwojowy, zobaczą, gdzie żyją oraz jak radzą sobie w mieście. Poza tym zbudują dla nich schronienie, które będą mogły zabrać ze sobą do przedszkola lub domu - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy toruńskiego centrum nauki. - W trakcie części terenowej przeprowadzą obserwacje gniazd pszczół murarek, poznają znaczenie pszczół w środowisku oraz dla człowieka, spróbują odnaleźć inne owady, przyjrzą się roślinom i zobaczą w jaki sposób pszczoły zbierają pyłek z kwiatów - dodaje.

Zajęcia odbędą się w sali warsztatowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz na zewnątrz w okolicach Strugi Toruńskiej i zadrzewienia wzdłuż ul. Władysława Łokietka. Dlatego organizatorzy zwracają się do opiekunów z prośbą o zabezpieczenie odzieży dla dzieci, która umożliwi realizację zajęć w takim trybie. 

Celem warsztatów "Zaproś pszczoły do przedszkola lub szkoły" jest: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dotyczących owadów (zwłaszcza pszczołowatych), wyjaśnienie, jak działalność człowieka może pomóc pszczołom zamieszkującym środowisko miejskiej, zapoznanie uczestników z różnorodnością pszczół w Polsce, ich trybem życia i wymaganiami, wskazanie ogromnej roli owadów zapylających dla człowieka i przyrody, uwrażliwianie na świat przyrody oraz pokazanie możliwości kształtowania najbliższego otoczenia w sposób przyjazny pszczołom.

Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki (od 1 lipca do końca sierpnia 2024 roku) o godz. 9:00 i 11:30. Warsztaty potrwają ok. 90 minut. Może wziąć w nich udział maksymalnie 30 uczestników. 

Szczegółowe informacje o zajęciach, w tym formularz zgłoszeniowy, są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu "Z energią dbamy o przyrodę", który jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. 

We wrześniu odbędą się zajęcia "Odnawialne źródła energii" skierowane do uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej oraz "Zaproś pszczoły do przedszkola i szkoły", adresowane do uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.