Bliżej porozumienia z Bydgoszczą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bliżej porozumienia z Bydgoszczą

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Bliżej porozumienia z Bydgoszczą

Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady.

W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy zakwestionowały podpisane w 2009 roku porozumienie. Dokument dotyczył wspólnego przygotowania, wybudowania i korzystania ze spalarni, a następnie dostarczania do niej odpadów. 29 grudnia 2022 roku, miasto Toruń otrzymało od Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Pronatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy nowe, komercyjne stawki opłat za odpady na I kwartał 2023 r. Od 2 stycznia 2023 roku dostarczaliśmy odpady na bramę przy ul. Kociewskiej i płaciliśmy w terminie wszystkie faktury, a w między czasie trwały negocjacje dotyczące nowego porozumienia.

Rozmowy toczyły się przez ostatnie 3 miesiące. Udało nam się wypracować kompromis – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia:

- Negocjacje miały wyjaśnić, czy i w jakim zakresie będziemy w stanie dalej współpracować na zasadach akceptowalnych w Toruniu i Bydgoszczy. Doszło do momentu, w którym zbliżyliśmy się bardzo w warunkach treści porozumienia i jesteśmy w momencie, kiedy można powiedzieć, że jest możliwość zawarcia go.

W nowym porozumieniu uporządkowane zostały przede wszystkim kwestie związane z rozliczaniem usług w formie dotacji międzygminnych, zagospodarowaniem odpadów wyłącznie z gminnych systemów gospodarki odpadami a nie komercyjnych, rodzajem spalanych odpadów (do tej pory ok. 20% odpadów bezpośrednich i 80% odpadów po przetworzeniu było kierowanych do spalarni, teraz będzie to stosunek 63% do 37%) czy też kosztami transportu odpadów ze stacji przeładunkowej w Toruniu do spalarni w Bydgoszczy. W przypadku transportu, który był głównym punktem spornym, miasto Toruń zgodziło się na pokrycie tych kosztów, ale w akceptowalnych i rozsądnych cenach. Zaproponowana cena za tonę to 166,58 zł.

Co ważne, w treści znalazł się też punkt mówiący o tym, że spór w sprawie porozumienia z 2009 roku rozstrzygnie sąd:

- Strony, co do tego się umawiają w ten sposób, że rozstrzygnięcie sądu będzie wiążące. Czyli, jeżeli sąd rozstrzygnie, że nie było podstaw do zrywania porozumienia z 2009 roku, to wtedy oczywiście wracamy do niego. W sposób cywilizowany, a więc z uwzględnieniem także tego, co wynika z nowego porozumienia – wyjaśnia prezydent Zaleski.

Z uwagi na to, że żadna zewnętrzna instytucja nie podważyła ważności porozumienia z 2009 roku, Miasto Toruń wystąpiło z wnioskiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie:

- 10 marca 2023 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynął wniosek w tej sprawie. 17 marca odpis wniosku został przekazany Miastu Bydgoszcz – informuje Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta. 

Miasto będzie się też domagało zwrotu świadczenia nienależnego, tj. nadwyżki zapłaconej przez Toruń w pierwszym kwartale 2023 roku.

Nowe porozumienie musi zostać podpisane do końca marca, ale żeby tak się stało to musi być zgoda toruńskich radnych. Prezydent zapowiedział już, że jeszcze dziś, 22 marca 2023 roku, zwróci się do Rady o zwołanie w tej sprawie na 30 marca 2023 roku Nadzwyczajnej Sesji.

Przyjęcie dokumentu spowoduje wzrost cen za odbiór odpadów od mieszkańców. Według wstępnych szacunków ma to być około 6 złotych:

- Dzisiaj mieszkanki i mieszkańcy Torunia wnoszą opłaty w wysokości 14 i 15 złotych. Będziemy oczywiście nad tym pracować, aby chociaż o złotówkę lub 50 groszy udało się zmniejszyć ten rozmiar podwyżek. Musimy jednak pamiętać, że ten system musi się rozliczać wewnętrznie, czyli opłaty, które zbierzemy musimy przeznaczyć na odbiór i zagospodarowanie odpadów – podkreśla prezydent Michal Zaleski. Wstępnie Rada Miasta Torunia miałaby zająć się tą kwestią na posiedzeniu w kwietniu. Jeśli radni podejmą decyzję o zwiększeniu oplat, to nowe stawki zaczną obowiązywać w czerwcu.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Run & Row - plakat
  Miasto, Sport
  W niedzielę 24 września 2023 roku na Rynku Staromiejskim rozegrany zostanie Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”.
 • Na djęciu: park
  Kultura, Miasto, Sport
  W pierwszy jesienny weekend zapraszamy na grzybobranie na Barbarce, plenerowe gotowanie na Martówce oraz pożegnanie lata na Podgórzu. Czeka nas także Festiwal Młodej Muzyki w Dworze Artusa, a także zwiedzanie zakamarków Zajezdni Tramwajowej podczas Drzwi Otwartych.
 • Wioślarze biegli i płynęli po puchar
  Miasto, Sport
  Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Przyjdź na konsultacje ws. SUMP dla MOFT
  Miasto
  Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • Za nami Święto Ulicy Przedzamcze
  Kultura, Miasto
  Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Na wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się zmianami dotyczącymi rad okręgów. Dotyczą one funduszy na działalność rad oraz długości ich kadencji. Radni przyjęli uchwałę, która zmienia minimalną wysokość kwoty, jaką w danym roku budżetowym mogą dysponować toruńskie rady okręgów. Do tej pory było to 2000 złotych. Po zmianach jest to...
 • „Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny” to nowa wystawa, która została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W wernisażu wziął udział Prezydent Michał Zaleski.
 • Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do jesiennej edycji akcji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-22 października 2023 roku.
 • 22 września 2023 roku w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się I posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas spotkania Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył powołania członkom zespołu. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1249...
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych, garaży murowanych i miejsc parkingowych.
 • Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się uchwałą w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy komunikacją miejską podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 roku. Ostatecznie zdecydowano, że podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów komunikacja miejska w Toruniu będzie darmowa. Projekt...