Bramy fortyfikacji otwarte | www.torun.pl

Bramy fortyfikacji otwarte

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Marek Rubnikowicz przemawia

11 czerwca 2021 r. oficjalnie otwarto Muzeum Twierdzy Toruń – siódmy oddział Muzeum Okręgowego. Uroczystości towarzyszyło wręczenie Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze doktorowi Markowi Rubnikowiczowi.

- Toruń w sposób godny poprzez bramy Muzeum Twierdzy Toruń, jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego, otwiera dziś przed gośćmi i mieszkańcami miasta rozległe, fascynujące, często jeszcze niezbadane obszary eksploatacji poznawczej toruńskich fortyfikacji mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jest to przestrzeń cenna w skali Europy i część jednego z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski. Warto tutaj zajrzeć, poznać historię tworzenia, a następnie eksploracji obiektów militarnych.

Muzeum Twierdzy Toruń mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. To jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Składają się na niego forty, schrony, baterie artyleryjskie i budowle zaplecza. W Koszarach Bramy Chełmińskiej, przeznaczonych dla około 160 żołnierzy, mieściło się także laboratorium amunicyjne. Mierzący 113 metrów blok koszarowy składa się z trzech skrzydeł, mieszczących 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. Przez wiele lat obiekt był nieużywany i ulegał zniszczeniu.

Do otwarcia Muzeum Twierdzy Toruń nie doszłoby bez zaangażowania władz samorządowych, państwowych, konserwatorów zabytków oraz wielu innych osób, dzięki którym inwestycja mogła zostać zrealizowana. Wśród nich miejsce czołowe z pewnością zajmuje były dyrektor Muzeum Okręgowego, doktor Marek Rubnikowicz.

- Muzeum Twierdzy Toruń powstało w naszym mieście z inspiracji i pod fachowym nadzorem pana Marka Rubnikowicza. Dlatego w dniu przesuniętego i oficjalnego otwarcia placówki możemy wobec Pana Dyrektora wyznać z wdzięcznością: ocalił i obronił tę warownię, bo stał się dla niej jak baszta, zamek obronny, kasztel i puklerzstwierdził przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Marek Rubnikowicz stanowisko dyrektora objął w 2007 r. i zarządzał placówką przez 14 lat. W tym czasie muzeum zanotowało dynamiczny wzrost liczby widzów: z 208 tys. do ok. 400 tys. gości rocznie. Pod jego kierownictwem instytucja stała się jednym z 10 najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce, a wszystkie budynki muzealne przeszły jedne z największych prac modernizacyjnych w swoich dziejach. W czasie jego pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Te i wiele innych zasług 24 września 2020 r. doceniła Rada Miasta Torunia jednogłośnie decydując o nadaniu doktorowi Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Oficjalnie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń było okazją do przekazania wyróżnienia dyrektorowi.

- Ten medal, wspaniałe wyróżnienie, dedykuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do świetności muzeum, ponieważ stało się to także z Państwa udziałem. Dziękuję Wam wszystkim za to, że mnie wspomagaliście i byliście ze mnąpowiedział doktor Marek Rubnikowicz.

Prace w obiekcie przeprowadzone zostały w ramach projektu „Muzeum Twierdzy Toruń – adaptacja Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne”. Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Koszt całkowity projektu wynosi 22 935 376 zł, natomiast kwota dofinansowania: 14 382 298,52 zł. Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Logo UE


Więcej:

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We wtorek 27 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.