Budujemy basen | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budujemy basen

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Przy ul. Dziewulskiego 41c w Toruniu trwa budowa basenu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół nr 19, w którym uczą się dzieci z niepełnosprawnościami.

To kolejny basen w Toruniu przystosowany do obsługi i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, po oddanym w 2020 roku bliźniaczym basenie w Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata. Wykonawcą obu obiektów jest toruńska firma BUD-EKO - Renata i Sławomir Szymańscy, a dokumentację projektową przygotowało Biuro Inżynierskie BUDEN z Gdańska.

Przy ZS nr 19 powstaje kompleks dwóch basenów o powierzchni użytkowej 929 m2 z jedną kondygnacją nadziemną i jedną podziemną oraz łącznikiem. W budynku znajdą się dwie szatnie męskie i żeńskie oraz toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pierwszy z basenów, pływacki o powierzchni 75 m2 i głębokości 1,8 m, posiadać będzie specjalne ruchome dno, ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami wejście do wody. Drugi to basen rekreacyjny o powierzchni 50 m2 wraz z atrakcjami basenowymi typu: parasol, wodny masaż i masaż powietrzny do stóp. Budynek zostanie wyposażony m. in. w system sterowania BMS oraz instalację fotowoltaiczną.

- Pomysł wybudowania kompleksu basenów rehabilitacyjno-rekreacyjnych dla Zespołu Szkół nr 19 dojrzewał od kilku latmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Podobny obiekt mamy przy szkole nr 26, przygotowany do ćwiczeń w wodzie dla osób, które wymagają tego w specjalnych warunkach, ze szczególną troską o ich zdrowie i kondycję fizyczną. Półtora roku prowadziliśmy postępowania przetargowe na wyłonienie wykonawcy, bo czas był trudny, a ceny w budownictwie niestety nie były stabilne. Na szczęście tegoroczny przetarg zakończył się sukcesem. 

Realizacja inwestycji stała się możliwa dzięki decyzji Rady Miasta Torunia o zwiększeniu środków na ten cel do 14,5 mln zł, ponieważ ze względu na wzrost cen i inflację oferty złożone w pierwszym przetargu przekroczyły kwotę zaplanowaną w budżecie miasta. W drugim przetargu wygrała oferta spółki BUD-EKO opiewająca na 14,35 mln zł.

Plan zakłada, że latem przyszłego roku zakończą się odbiory inwestycji, aby od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół Nr 19 mogły już korzystać z pływalni. Do tej pory starsi uczniowie dojeżdżali na basen przy ul. Hallera lub do SP nr 18, ale nie wszystkie dzieci mogły z nich korzystać, bo to są baseny sportowe i głębokie. Dzięki nowej pływalni będą miały rehabilitację na miejscu.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.