Budżet Obywatelski na nowych zasadach | www.torun.pl

Budżet Obywatelski na nowych zasadach

Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: grafika Budżetu Obywatelskiego

Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w realizacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.

Budżet Obywatelski w Toruniu funkcjonuje od 2014 roku na podstawie regulaminu przyjętego przez Radę Miasta Torunia w 2013 roku, pierwszą zmianę wprowadzono w 2019 roku.

Uchwała, którą przedłożono radnym, wprowadziła kilka zmian w funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego w Toruniu: zmodyfikowano między innymi sposób obliczania kwoty przeznaczonej na realizację zadań w ramach BO.

- Dotychczas było to 6 procent wpływów z podatku od nieruchomości, ale nie mniej niż 0,5 procent wydatków budżetu miasta. W uchwale znalazł się zapis ustawowy – 0,5 procent wydatków miastawyjaśnił radnym Paweł Piotrowicz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Zmieniono także sposób obliczania maksymalnej wartości projektów realizowanych w ramach pul lokalnych (osiedlowych) – 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla pozostałych projektów. W uchwale dodano obowiązek uzgadniania z wnioskodawcą na etapie weryfikacji ewentualnych zmian w projekcie lub zamiaru przeniesienia projektu z puli lokalnej do ogólnomiejskiej.

Poszerzona została lista sytuacji, w której wymagany będzie kontakt z wnioskodawcą już w czasie realizacji wniosku. Uchwała pozwala na kontakt w przypadku, gdy nie ma możliwości zrealizowana zadania we wskazanej lokalizacji oraz kiedy na tym samym terenie nakłada się kilka realizacji.

Uchwała wprowadza możliwość wykorzystania ewentualnych oszczędności na finansowanie zadań, których koszty okażą się większe niż zakładano na etapie weryfikacji projektów.

Projekt był poddany konsultacjom społecznym, w którym wzięło udział ok. 60 osób – swoje opinie mogli oni przedstawić m.in. poprzez wiadomość e-mail lub wypełniając ankietę.

Uchwałę wprowadzającą zmiany w funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Najczęściej czytane aktualności

 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • Grafika Ministerstwa Zdrowia - na niebieskim tle napis: od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia
  Koronawirus, Miasto
  W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Wizualizacja nowego budynku przy ul. Fortecznej
  Biznes, Miasto
  Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • kosz na Bulwarze Filadelfijskim
  Eko, Miasto
  Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.
 • W sobotę, 15 maja 2021 r. odbędzie się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Weźmie w nim udział dwanaście ósemek.
 • W piątek 14 maja w godz. 14:00-22:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W niedzielę, 16 maja 2021 r. będziemy obchodzić 22. rocznicę śmierci Honorowej Obywatelki Torunia, prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Przedstawiciele władz miasta złożyli w piątek, 14 maja wiązankę na grobie pani profesor na cmentarzu św. Jerzego.