Budżet po półroczu | www.torun.pl

Budżet po półroczu

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 23 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu starówka z lotu ptaka od strony Muzeum Etnograficznego

Więcej pieniędzy na zieleń, świadczenia dla rodzin zastępczych oraz sport dla dzieci i młodzieży - 22 lipca 2021 r. Rada Miasta Torunia uchwaliła zmiany w budżecie na rok 2021.

Zmiany wprowadzone na ostatniej sesji Rady Miasta Torunia mają charakter głównie porządkowy - po ponad sześciu miesiącach tego roku budżet regulowany jest w zakresie harmonogramów realizacji zadań bieżących, jak i inwestycyjnych.

Niektóre ze zmian wprowadzone zostały ze względu na regulacje ustawowe i musiały znaleźć odzwierciedlenie w budżecie miejskim. Tak jest w przypadku świadczeń dla rodzin zastępczych, które wzrosły średnio o 7,5%. Od 1 czerwca 2021 r. świadczenie w rodzinie spokrewnionej wynosi 746 zł, a niespokrewnionej 1131 zł. Przewidziano też dodatek na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności w wysokości 227 zł.

Novum w budżecie są natomiast środki na Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową „KZN Toruński”. Celem spółki będzie budowa mieszkań komunalnych. Miastu udało się pozyskać 3 mln zł na to zadanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. 

- Jest to pokłosie poprzedniej uchwały Rady Miasta Torunia, w której wyrażono zgodę, abyśmy złożyli wniosek o przyznanie środków na ten cel do budżetu państwa mówiła Magdalena Flisykowska, Skarbnik Miasta ToruniaPieniądze przekazane będą na utworzenie spółki, której zadaniem będzie budowa mieszkań komunalnych, a tym samym poprawa warunków mieszkaniowych torunian. Warto nadmienić, że sama budowa będzie także finansowana przy bardzo wysokim udziale środków budżetu państwa.

Znalazły się także dodatkowe pieniądze na zieleń miejską. Jak podkreśla Skarbnik Miasta, mimo panującej pandemii w 2021 roku nie wprowadzono żadnych działań oszczędnościowych w tym obszarze. Większe wpływy z opłat i kar za usuwanie drzew i krzewów (ponad 450 tys. zł) umożliwiły przeznaczenie tych środków na rozwój terenów zielonych. Zaplanowane w budżecie nowe nasadzenia drzew będą realizowane w ramach zgłoszeń mieszkańców w aplikacji Moje Drzewo.

W zmienionym budżecie ujęto również wsparcie dla klubów sportowych. Pieniądze mają być przeznaczone na zadania z zakresu sportu dzieci i młodzieży. Na ten cel miasto przewidziało 500 tys. zł.

- To zwiększenie związane jest m.in. z wcześniejszym ograniczeniem wydatków na dotacje klubów, a sport dla dzieci i młodzieży ma mniejsze szanse na wsparcie sponsorskie niż ten dla dorosłychpowiedziała Skarbnik Miasta, Magdalena Flisykowska. - Co więcej, musimy pamiętać, że w zeszłym roku ze względu na warunki epidemiczne kluby nie organizowały obozów sportowych. W 2021 roku podejmują takie działania i miasto powinno ich w tych zadaniach wspomóc.

To nie koniec pomocy finansowej dla sportu – 55 tys. zł zostanie przeznaczone na wykonanie łącznika pomiędzy budynkiem szatniowo-stanitarnym a balonem pneumatycznym stanowiącym zadaszenie boiska piłkarskiego przy ul. Przy Skrapie. Dzięki niemu w chłodniejszym sezonie dzieci i młodzież będą mogły przejść z szatni na boisko suchą nogą. Łącznik będzie także mobilny, czyli w okresie wiosenno-letnim będzie możliwość jego demontażu. 

Pomimo trudnej sytuacji finansowej Toruniowi udało się zakończyć zeszły rok z dobrym wynikiem. Efektem tego będzie zmniejszenie zadłużenia miasta o 39 mln zł.

- Z zeszłego roku zostało nam 39 mln zł wolnych środków. Wzięły się one stąd, że deficyt był dużo niższy niż planowaliśmy, zaciągnęliśmy trochę więcej kredytów niż okazało się potrzebnetłumaczyła Skarbnik Miasta Magdalena FlisykowskaNadwyżkę tę wprowadzamy do budżetu dopiero teraz, ponieważ zgodnie z ustawą o finansach publicznych możemy to zrobić po zatwierdzeniu sprawozdania z wykonania budżetu, co miało miejsce na poprzedniej sesji Rady Miasta.

Kliknij tutaj, aby przejść do programu 32. sesji Rady Miasta Torunia, gdzie znajduje się DRUK NR 898 - uchwała zmieniająca uchwałę  w sprawie budżetu miasta na rok 2021.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Torunia z laureatami konkursu "Obiekt Roku" nagrodzonymi za budynek przy ul. Pułaskiego 1
  Biznes, Inwestycje, Miasto
  We wtorkowy wieczór 21 września 2021 r. poznaliśmy laureatów konkursu "Obiekt roku - edycja 2019-2020". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Baju Pomorskim.   - Mimo trudnego okresu pandemii budownictwo w naszym mieście rozwijało się, powstawały nowe obiekty, w tym tak wyjątkowe i ciekawe, jak te, które zostały nagrodzone w edycji...
 • Grafika rządowa dot. trzeciej dawki szczepień
  Koronawirus, Miasto
  Rząd wspólnie z Radą Medyczną rozszerza listę osób mogących dodatkowo wzmocnić swoją odporność przeciw COVID-19. Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat oraz pracownicy medyczni mający stały kontakt z pacjentem będą mogli otrzymać przypominającą szczepionkę firmy Pfizer.
 • Na zdjęciu funkcjonariusze niosą sztandary, na pierwszym planie ramię mężczyzny w mundurze
  Miasto
  21 września 2021 r. po raz piąty obchodzimy Dzień Krajowej Administracji Skarbowej – formacji utworzonej w ramach połączenia Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej. W tegorocznych centralnych obchodach, które miały miejsce w Bydgoszczy, udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: bloki na osiedlu Rubinkowo poprzedzielane zielenią
  Miasto
  Rozpoczęły się wybory do Rad Okręgów. Nie odbędą się jednak na Rubinkowie – nie wpłynęła tam odpowiednia liczba zgłoszeń od kandydatów.
 • baner z informacją o spisie w budynku UMT
  Miasto
  Tylko do 30 września mamy czas na dopełnienie obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Osoby, które jeszcze się nie spisały, mogą to zrobić podczas Nocy Spisowej w sobotę, 25 września 2021 r. w godz. 8.00-22.00 w Urzędzie Miasta Torunia.
 • statuetki Obiekt Roku
  Kultura, Miasto
  Gala podsumowująca konkurs „Obiekt Roku 2019-2020” odbędzie się we wtorek, 21 września 2021 r. o godz. 17.30 w Teatrze Baj Pomorski. Podczas uroczystości dowiemy się, które z powstałych w ostatnich dwóch latach w Toruniu budynków są w opinii komisji najciekawsze.
 • Wychowanek toruńskiego Apatora i reprezentant Polski w cyklu Grand Prix 2022, otrzymał dziką kartę na start w dwóch turniejach kończących tegoroczną rywalizację o Indywidualne Mistrzostwo Świata, które 1 i 2 października odbędą się na Motoarenie. Teoretyczne szanse na tytuł w sezonie 2021 ma jeszcze czwórka zawodników, ale faktycznie liczą się...
 • Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.