Być przedsiębiorczym i dobrze zarobić | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Być przedsiębiorczym i dobrze zarobić

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu doradza uczniom, jak być przedsiębiorczym. Logistyk, mechanik, kucharz, operator maszyn, fryzjer, elektryk, księgowy, programista? A może własny biznes? Który zawód wybrać oraz jak pokierować swoją ścieżką kariery, by mieć satysfakcję z pracy i dobrze zarobić?

Centrum Wsparcia Biznesu kontynuuje promocję szkół branżowych i technicznych w mediach oraz przez bezpośredni kontakt z uczniami kończącymi podstawówki i gimnazja podczas indywidualnych spotkań. Jednym z elementów kampanii promocyjnej są „Lekcje przedsiębiorczości w praktyce”, które uświadamiają uczniom, jakie korzyści daje w dorosłym życiu wszechstronna wiedza zawodowa, znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem firmy oraz umiejętność pozyskiwania funduszy na swoje pomysły. Spotkania z uczniami odbyły się w 42 placówkach  edukacyjnych w Toruniu, a także w 40 miejscowościach powiatu toruńskiego. Ponad 4000 uczniów ze 174 klas poznało ofertę edukacyjną toruńskich szkół branżowych i technicznych oraz zapoznało się z tematyką przedsiębiorczości.

– Cel przedsięwzięcia pozostaje niezmienny – kształtowanie wśród młodzieży takich cech, jak otwartość, gotowość do podejmowania inicjatywy, wyzwań i ryzyka oraz kreatywność – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.Lekcje mają pomóc uczniom w wyborze szkoły ponadpodstawowej - od tego zależeć będzie ich dalsza droga zawodowa.

Doradcy zawodowi z Centrum Wsparcia Biznesu od początku kwietnia do połowy maja odwiedzili 42 szkoły w Toruniu oraz prezentowali ofertę szkolnictwa zawodowego w 40 szkołach podstawowych i oddziałach gimnazjalnych z powiatu toruńskiego: Złejwsi Wielkiej, Rzęczkowa, Górska, Łążyna, Przysieka, Siemonia, Cierpic, Małej Nieszawki oraz miejscowości spoza powiatu: Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka, Łubianki, Brąchnowa, Pigży, Warszewic, Wybcza, Grzywna, Kończewic, Sławkowa, Zelgna, Pluskowęs, Głuchowa, Chełmży, Łysomic, Turzna, Ostaszewa, Świerczynek, Lubicza, Lubicza Górnego, Gronowa, Grębocina, Młyńca Pierwszego, Lubicza Dolnego, Złotorii, Brzozówki, Dobrzejewic, Łążyna, Obrowa, Osieka nad Wisłą, Czernikowa, Makowisk, Mazowsza, Steklina i Osówki.

Pracownicy CWB podczas spotkań z uczniami klas przekazali katalogi oraz ulotki dla rodziców i  młodzieży z ofertą edukacyjną 10 szkół branżowych i technicznych z Torunia. Była to także doskonała okazja dla uczniów do zweryfikowania swojej wiedzy nie tylko z zakresu przedsiębiorczości, ale również praktycznej nauki zawodu. Podczas spotkań z doradcami z Centrum Wsparcia Biznesu poruszany był problem zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Kampania miała przekonać młodych ludzi i ich rodziców, że wybór szkoły branżowej lub technicznej to inwestycja w przyszłość: dobry zawód, fach w ręku i pewność zatrudnienia.

Szkoły zawodowe

Dzięki spotkaniom uczniowie poznali modele działalności gospodarczych, a także sposoby pozyskiwania funduszy na start i rozwój swojego biznesu. W sposób przystępny zostały przedstawione zagadnienia związane z prowadzeniem i rejestracją własnej firmy.

– Aby mieć firmę, trzeba mieć wiedzę, aby zdobyć dotację na działalność, trzeba mieć kwalifikacje zawodowe, którą młodzież zdobywa już w szkołach technicznych i branżowychmówi Anna Orzeł, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia. – Najzdolniejszy nawet absolwent boi się, że nie poradzi sobie w zderzeniu z urzędem i dokumentami. Na tych lekcjach dowiadują się, że Toruń należy do niewielkiej grupy miast, w których firmę zakłada się i rozlicza w jednym miejscu.

Projekt zrealizowany w szkołach umożliwił również nabycie umiejętności pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym w ramach wolontariatu, poruszania się na lokalnym rynku pracy oraz aktywności ekonomicznej.

Prezentowany materiał wskazał uczniom możliwości, jakie daje działalność w tzw. III sektorze, co może być doskonałą alternatywą dla osób planujących karierę zawodową.

W trakcie kampanii promocyjnej szkół branżowych i technicznych realizowanej przez Centrum Wsparcia Biznesu aktywnie działa również program „Poznaj naszą firmę” Firmy uczestniczące w projekcie realizują cykl wizyt studyjnych w siedzibie swojego przedsiębiorstwa, w których uczestniczą uczniowie klas profilowanych zgodnych z branżą danej firmy. Współpraca firm ze szkołami skutkuje powstaniem klas patronackich, zwiększeniem liczby praktyk, a także promocją marek toruńskich na rynku pracy. Najbliższe wizyty odbędą się w czerwcu w Hotelu Filmar oraz w firmach: Torimpex, Gamet, a także w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Toruniu.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa do 17 czerwca 2019 r. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 16 lipca 2019 roku o godz. 12:00. Planowany jest także drugi nabór – od 16 lipca do 29 sierpnia 2019 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.