Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma przyjemność zaprosić na wykład dr Alicji Sumowskiej pt. „Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu”, który odbędzie się w Domu Eskenów 18 stycznia 2024 r. o godz. 17.00.

Koniec roku i początek nowego to wydarzenia, które często skłaniają do refleksji. Dlatego na styczniowym spotkaniu z cyklu „Tajemnice toruńskich historii” zajmiemy się tematem śmierci, a konkretnie materialnymi aspektami zabiegów z nią związanych w średniowiecznym Toruniu.

Okazuje się, że mieszkańcy naszego miasta przygotowywali się na nadejście śmierci, planując swój pogrzeb i przeznaczając na ten cel konkretne kwoty pieniędzy. Władzom miejskim przysługiwał pochówek w kościele, a na jego koszty składała się cała pogrzebowa oprawa. To jednak nie wszystko. Niektórzy zapewniali sobie także pamięć po śmierci, przeznaczając specjalne kwoty na wieczne msze, przekazując majątki na rzecz toruńskich kościołów i specjalne datki dla biednych w zamian za modlitwy za swoją duszę.

Najbogatsi udawali się na pielgrzymki dla odkupienia swoich ziemskich grzechów. Ile to wszystko kosztowało? – dowiemy się już 18 stycznia w Muzeum Historii Torunia.

Zapraszamy Państwa serdecznie!

Wstęp na spotkanie jest wolny.

___

Wydarzenie: Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu

Miejsce: Muzeum Historii Torunia

Termin: 18 stycznia 2024 r., godz. 17.00

Wykład wygłosi: dr Alicja Sumowska

                                                                                                                                                                                                

Data: 
18.01.2024 17:00
Miejsce: 
Muzeum Historii Torunia
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.