Chopin na ludowo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chopin na ludowo

Data wydarzenia
-
brunet w marynarce
Opis wydarzenia: 

Wystąpi:

 • Grzegorz Niemczuk - fortepian, prowadzenie

W programie:

 • Polonez A-dur op. 40 nr 1
 • 5 Mazurków op. 6 
  Nr 1 fis-moll
  Nr 2 cis-moll
  Nr 3 E-dur
  Nr 4 es-moll
  Nr 5 C-dur 
 • Rondo c-moll op. 1 
 • Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna” 
 • Sonata b-moll op. 35
  Grave - Doppio movimento
  Scherzo
  Marsz żałobny
  Finale: Presto 
 • Polonez As-dur op. 53 

W ramach projektu EtnoPolska, mającego za zadanie przybliżyć zarówno zanikające, jak i te wciąż żywe zjawiska kultury ludowej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na cykl koncertów pod nazwą Kujawy na ludowo – opowiedziane na nowo. To ponad sto wydarzeń, a wśród nich koncerty kameralne, które zorganizujemy w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, a także koncert symfoniczny, widowisko muzyczne i recital fortepianowy. Te ostatnie odbędą się w Toruniu.  
Wydarzeniem, które z pewnością przyciągnie uwagę melomanów, będzie recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka – Chopin na ludowo. Jak mówi artysta: „Gram, by oddawać emocje, by przywoływać ducha kompozytora zawartego w jego dziele”. A na muzyce Chopina zna się bardzo dobrze – niewielu jest pianistów, którzy, tak jak on, mają w swoim repertuarze wszystkie utwory Fryderyka Chopina. Niemczuk stara się przybliżyć muzykę artysty nie tylko dzięki wykonywaniu jego kompozycji, lecz także za pomocą filmów edukacyjnych, w których przedstawia odbiorcom utwory słynnego polskiego kompozytora.
Koncert będzie wyjątkowy nie tylko przez różnorodność wykonanych utworów, lecz także dlatego, że prowadzić go będzie solista. Dzięki temu słuchacze będą mieli okazję zarówno posłuchać muzyki Chopina, jak i zapoznać się z nią od strony bardziej technicznej, skupionej szczególnie na wpływie regionalnego folkloru na dzieła kompozytora. Nie zabraknie miejsca na utwory, które dostarczają szczególnie silnych emocji, związanych z historią Polski – takich jak słynna Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”. Wedle tradycji skomponowana została na wieść o upadku powstania listopadowego. Pianista wykona również dwa równie znane polonezy – Polonez A-dur op. 40 nr 1 oraz Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny” – niezmiennie kojarzące się z polskością. Kolejnym dziełem, także rozpoznawalnym, jest Sonata b-moll op. 35 z niezapomnianym Marszem żałobnym w trzeciej części. Elementy dramatyczne przeplatają się w sonacie z lirycznymi melodiami, tworząc arcydzieło muzyki fortepianowej. Inspiracje muzyką ludową słychać szczególnie w Mazurkach op. 6. Każdy z pięciu utworów ma swój niepowtarzalny nastrój, który przenosi słuchaczy na Mazowsze, będące małą ojczyzną kompozytora. Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać jednego z młodzieńczych utworów Chopina – Ronda c-moll op. 1, utrzymanym w stylu brilliant, charakteryzującym się tym samym wirtuozerią przeplatającą się z liryczną melancholią. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Gdzie: Sala Kameralna CKK Jordanki

Kiedy: 12.05.2024, godz. 16:00

Wstęp: 35 zł
Data: 
12.05.2024 16:00
Miejsce: 
Sala Kameralna CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.