Copernicus Cup 2023 z plejadą gwiazd | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Copernicus Cup 2023 z plejadą gwiazd

Miasto, Sport
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Mistrz olimpijski Miltiadis Tentoglou, wicemistrzyni świata Kelly Hodgkinson, mistrzyni Europy Pia Skrzyszowska i rekordzista Polski Damian Czykier pojawili się na konferencji prasowej w przeddzień kolejnej odsłony Orlen Copernicus Cup.

Przed nami IX edycja Orlen Copernicus Cup. To jedyny halowy mityng w Polsce należący do najbardziej prestiżowego cyklu World Athletics Indoor Tour Gold. 8 lutego 2023 r. w Arenie Toruń pojawią się światowe gwiazdy lekkiej atletyki oraz pełna hala kibiców, którzy będą dopingować zawodników.

W konferencji prasowej zapowiadającej mityng, w toruńskim hotelu Bulwar, oprócz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wzięli udział: Miltiadis Tentoglou - grecki lekkoatleta specjalizujący się w skoku w dal, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Kelly Hodgkinson – brytyjska lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich, srebrna medalistka Igrzysk w Tokio i srebrna medalistka Mistrzostw Świata w Eugene, Pia Skrzyszowska - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich, mistrzyni Europy z Monachium, Damian Czykier - polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach płotkarskich i sprinterskich, rekordzista Polski w biegu na 60m przez płotki oraz Krzysztof Wolsztyński - dyrektor Orlen Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Jak powiedział na konferencji Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Toruń gości po raz kolejny najlepsze lekkoatletki i najwspanialszych lekkoatletów świata. Orlen Copernicus Cup odbywa się po raz dziewiąty w Toruniu. - Jesteśmy oczywiście do tego wydarzenia sportowego przygotowani, tak jak zapewne tysiące kibiców na całym świecie, którzy będą z radością oglądali wyczyny tych, którzy w lekkiej atletyce mają najwięcej do powiedzenia w trudnym okresie, bo halowym. To jest zawsze wyjątkowy czas dla sportowców uprawiających lekką atletykę. Tym bardziej cieszy, iż w zestawieniu tegorocznych siedmiu wydarzeń halowych Toruń będzie trzecią próbą, bo po Karlsruhe w Niemczech i po Bostonie w Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na nas - Copernicus Cup.

Prezydent podkreślił, że mityng ma w roku 2023 szczególne znaczenie, jako że obchodzimy Rok Kopernikański: - 550 lat temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Świętowanie tym samym rozpoczynamy sportowo, lekkoatletycznie i jestem przekonany, że po mistrzowsku, z rekordami, z sukcesami, z radościami przede wszystkim zawodniczek i zawodników, którzy wezmą udział w zawodach. A plejada jest niesamowita. Bardzo dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za udział w Copernicus Cup w Toruniu i oczywiście z radością zapraszamy już na kolejną, przyszłoroczną dziesiątą edycję tych fantastycznych i wyjątkowych zawodów lekkoatletycznych.

W dobrych nastrojach przed wydarzeniem są polscy sportowcy. – Rozkręcam się. Jak rok temu jechałem na Copernicus Cup, to też wracałem do formy i na pewno jakby ktoś wtedy zapytał mnie, czy pobiję rekord Polski, to bym gwarancji nie dał - podkreślił podczas konferencji Damian Czykier. Jestem w formie, czuję to. Spodziewam się, że większość osób myśli, że jutro pobiję rekord Polski. Chciałabym, ale nie wiem, co się wydarzy jutro.

- W Toruniu biega się dobrze, w Toruniu da się też biegać życiówki, rekordy Polski, jak Damian rok temu, więc nie jest to wykluczone. Liczę na dobry bieg, będzie bardzo mocna stawka, więc jest to możliwe - powiedziała Pia Skrzyszowska.

Dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński zapowiedział ogromne emocje sportowe. – Mamy satysfakcję, że będzie pełna hala, a zawodnicy, kiedy startują, to uwielbiają, kiedy jest pełna hala, są kibice i dopingują. Mogą paść rekordy świata. Ruszamy o 17:15, najlepsi startują i będzie wiele emocjonujących pojedynków. Mam nadzieję, że będą co najmniej dwa rekordy Polski, trzy rekordy mityngu i jeden rekord świata. Kibice, którzy będą dopingować zawodników, przyjechali z całego świata - dodał.

Transmisja wydarzenia od godz. 17:00 na antenie Polsat Sport i Polsat Sport Premium 1 oraz od godz. 18:00 w naziemnej telewizji cyfrowej Super Polsat.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.