CTP zainwestuje w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

CTP zainwestuje w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne

Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

CTP oficjalnie poinformowało o powiększeniu polskiego banku gruntów o prawie 0,5 mln m kw. Spółka zakupiła grunty inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, które dają możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 000 m kw. powierzchni najmu, przy czym grunty w Łodzi, Toruniu i aglomeracji warszawskiej są gotowe do rozpoczęcia procesu deweloperskiego.

Nabycie gruntów jest częścią ogłoszonej w zeszłym roku strategii CTP zakładającej zainwestowanie 300 mln euro w Polsce w rozwój portfolio magazynów – kluczowego rynku wzrostu dla CTP.

- Dzięki zakupowi portfela nieruchomości w północno-środkowej części kraju nasz bank ziemi w Polsce przekracza obecnie 3 mln m kw. Zabezpieczone grunty zapewnią CTP możliwości rozwoju w ciągu najbliższych trzech lat i jeszcze bardziej przyspieszą rozwój parków biznesowych. Już teraz jesteśmy w pierwszej trójce deweloperów powierzchni przemysłowych i magazynowych pod względem podaży – spodziewamy się, że do końca roku nasze lokalne portfolio osiągnie blisko 1 milion m kw. całkowitej powierzchni. Strategicznie zlokalizowane grunty są dla nas kluczową inwestycją, która pozwala nam nawiązywać długoterminowe partnerstwa biznesowe i zaspokajać potrzeby naszych różnorodnych klientów z branży logistycznej, magazynowej i produkcyjnej - wyjaśnia Piotr Flugel, dyrektor zarządzający CTP Polska.

Nowo nabyte grunty zlokalizowane są we wschodniej części aglomeracji łódzkiej, w Toruniu, a także w sąsiadujących z Warszawą miejscowościach Janki i Nowy Konik. Wszystkie nabyte tereny inwestycyjne posiadają niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie budowy obiektów logistycznych, magazynowych i przemysłowych. Na ich terenie powstaną CTParki – będą to głównie magazyny miejskie, będące kluczowym elementem dostosowania łańcuchów dostaw do aktualnych warunków rynkowych – aby sprostać rosnącej presji skracania zarówno sieci dystrybucji, jak i dostaw w trybie „sameday delivery” model.

- O planach związanych ze zmianą inwestora dla nieruchomości zlokalizowanej we wschodnim Toruniu wiedzieliśmy wcześniej. Kilka tygodni temu doszło do nawiązania kontaktu z firmą CTP, a w zeszłym tygodniu do oficjalnego spotkania z jej przedstawicielami. Podczas spotkania poznaliśmy plany inwestycyjne firmy, a także porozmawialiśmy o możliwościach współpracy w ramach obsługi inwestora. To bardzo dobrze, że globalne marki dostrzegają Toruń i chcą tu inwestować swój kapitał. Centrum Wsparcia Biznesu będzie wspierało CTP w procesie inwestycyjnym – mówi Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Strategia CTP zakłada realizację inwestycji w modelu multi-tenant. W praktyce oznacza to budowę obiektów przeznaczonych do obsługi wielu najemców w jednej lokalizacji. Podobnie będzie w przypadku parków biznesowych, które powstaną na nowo nabytych gruntach. Będzie to możliwe dzięki zróżnicowanej ofercie poszczególnych modułów najemców – od małych powierzchni od 500 m kw. i więcej, poprzez centra logistyczne, po dodatkowo oświetlone i izolowane powierzchnie produkcyjne od 2000 m kw. W ten sposób CTP umożliwi najemcom elastyczne zarządzanie powierzchnią zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami.

- Rośnie aktywność inwestorów zagranicznych i krajowych, co oznacza, że widzimy duży popyt na powierzchnie logistyczne i przemysłowe gotowe do wynajęcia praktycznie od zaraz. Mowa tu o przestrzeniach zaprojektowanych w technologii energooszczędnej i wyposażonych w systemy oświetleniowe, które znacząco podnoszą komfort wielogodzinnej pracy, a nie służą jedynie do przechowywania towarów. Dlatego też na zakupionych niedawno terenach będziemy zagospodarowywać parki biznesowe skierowane do różnych typów najemców: od mniejszych firm usługowych i handlowych, po firmy zajmujące się produkcją lekką czy operatorów logistycznych – dodaje Bogi Gabrovic, dyrektor ds. relacji z klientami i spraw korporacyjnych w CTP Polska.

CTP jest największym w Europie notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem i zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 11,2 mln m kw. powierzchni GLA w 10 krajach na dzień 30 września 2023 roku. CTP certyfikuje wszystkie nowe budynki zgodnie z BREEAM na poziomie bardzo dobrym lub lepszym i uzyskała ocenę ESG „Negligible-Risk" od Sustainalytics, podkreślając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

źródło: www.ctp.eu

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.