Czwarte spotkanie z Radami Okręgów | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czwarte spotkanie z Radami Okręgów

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska

11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.

Czwarte z cyklu spotkań prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Wraz z prezydentem z przedstawicielami Rad Okręgów rozmawiali przedstawiciele Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich: przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz z radnym Marcinem Czyżniewskim, dyrektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Inwestycji i Remontów, Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Wydziału Środowiska i Ekologii, Biura Toruńskiego Centrum Starówki, Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Głównymi tematami poruszanymi podczas tych spotkań są budżet obywatelski i jego formuła, współpraca Rady Miasta z Radami Okręgów oraz Forum Dialogu, jakie od 10 do 11 września 2024 r. odbędzie się w CKK Jordanki. - Kongres Dialogu to bardzo ważne przedsięwzięcie, o którym mówiłem już podczas kampanii. Zarówno formuła budżetu obywatelskiego, jak i konsultacji społecznych wymagają korekt, o tym m.in. właśnie chcemy rozmawiać. Marzy mi się docelowo, żeby kongres dał początek nowej formie partycypacji – mówił prezydent Paweł Gulewski.

- Spotykamy się z Radami Okręgów, ponieważ mam przekonanie, jak ważne jest odświeżenie kontaktów. Są to spotkania konsultacyjne, dotyczące priorytetów długofalowych, a także spraw bieżących, wymagających interwencji. Dotychczasowe spotkania były konstruktywne, pokazały, jak ważna jest rozmowa – podkreślił prezydent Paweł Gulewski.

Chęć poszerzenia i uaktywnienia współpracy z Radami Okręgów zadeklarował także przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. - Mamy nowe otwarcie, co daje nam szansę na rozpoczęcie dialogu w tej rzeczywistości. Będę chciał w najbliższym czasie zaprosić przewodniczących Rad Okręgów do spotkań bezpośrednich i konstruktywnej rozmowy z radnymi miejskimi.

Wśród tematów poruszanych przez przedstawicieli Rad Okręgów podczas spotkaniach było m.in. funkcjonowanie komunikacji miejskiej na Bydgoskim Przedmieściu, budowa Trasy Staromostowej i uwzględnienie przejścia dla pieszych pomiędzy targowiskiem miejskim a cmentarzem św. Jerzego oraz uzupełnienie ścieżek rowerowych. Dużo uwagi poświęcono kwestii ruchu na terenie osiedli Bydgoskie i Staromiejskie, możliwości ograniczenia hałasu, a także kwestii parkowania. Zaproponowano, by w tzw. starej części Bydgoskiego Przedmieścia wprowadzić strefę zamieszkania. Skupiono się także na kwestiach terenów zieleni i sposobu ich zagospodarowania. Ważnym zagadnieniem była dbałość o czystość na terenie osiedli, formy odbioru nieczystości. Nie brakowało pomysłów, w jaki sposób wzbogacić ofertę turystyczną na terenie obu osiedli, np. poprzez wprowadzenie szlaków toruńskiej twierdzy.

Tak jak i na poprzednich spotkaniach, Rady Okręgów poruszyły kwestię swojego budżetu, jak i celów, na jakie można środki przeznaczyć. Zastanawiano się także nad liczbą okręgów funkcjonujących w mieście, jak i ich granicach.

 Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.