Czwartek z filozofią | Lizusostwo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czwartek z filozofią | Lizusostwo

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W czwartek 23 listopada 2023 r. o godz. 18:30 w Sali Malinowej Dworu Artusa w ramach cyklu Czwartki z filozofią odbędzie się spotkanie z dr Moniką Kwiecińską-Zdrenka oraz dr hab. Marcinem T. Zdrenka.

Pochlebstwo, sykofancja, płaszczenie się – wiele nazw, ale wszystkie można spiąć dobrze znanym i swojskim słowem: „lizusostwo”. Któż z nas nie spotkał kiedyś lizusa – szkolnego pupilka nauczycieli, korporacyjnego pochlebcy sprawnie wspinającego się po szczeblach awansu, czy polityka gładko wpełzającego w łaski wyborców czy przywódcy politycznej partii?

Choć pochlebstwo jest dobrze znane już od starożytności – pisali o nim Ezop, Plutarch, Teofrast, a potem Szekspir czy Dickens – doczekało się bardziej systematycznego opracowania dopiero niedawno. Odważył się na to jednak nie filozof, lecz socjolog – Alphons Silbermann i przedstawił opowieść, w której płaszczenie się jest jedną z wielu współczesnych strategii zachowań.

Poważne ujęcie zagadnienia sztuki płaszczenia się wymaga zatem spojrzenia z dwóch stron: filozoficznej i socjologicznej. Dlatego w tym razem dwoje Prelegentów – w dwugłosie – spróbuje odpowiedzieć razem z publicznością na ważne i aktualne pytanie: czy nasze współczesne formy życia pozwalają staremu wynalazkowi lizusostwa jedynie trwać, czy może raczej – imponująco rozkwitać?

Dr Monika Kwiecińska-Zdrenka – socjolog, badacz młodzieży i sfery obywatelskiej, adiunkt w Instytucie Socjologii UMK, autorka prac poświęconych postawom życiowym i zachowaniom politycznym młodego pokolenia.

Dr hab. Marcin T. Zdrenka – filozof i etyk z Instytutu Filozofii UMK, badacz etyki cnót, genealogii moralności i jej języka, autor prac o lenistwie i innych przywarach.

Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Data: 
23.11.2023 18:30
Miejsce: 
Sala Malinowa Dworu Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.