Debatują o zanieczyszczaniu światłem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Debatują o zanieczyszczaniu światłem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 14 i 15 września 2023 r. w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem.

Głównym celem wydarzenia jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków. Podczas konferencji poruszane są problemy związane ze środowiskowymi, astronomicznymi, ekonomicznymi i prawnymi skutkami zanieczyszczenia światłem, zagadnienia dotyczące prowadzenia pomiarów i obserwacji oraz ukierunkowanego monitoringu tego zjawiska.

Konferencja od swojej pierwszej edycji ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału w niej zapraszane są osoby związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, medycyną i zdrowiem publicznym, astronomią, techniką świetlną, architekturą, urbanistyką i planowaniem przestrzennym, a także przedstawiciele administracji publicznej wszystkich szczebli i organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony nocnego nieba oraz firm dostarczających aparaturę rejestrującą czy realizujących pomiary wybranych aspektów zanieczyszczenia światłem.

Uczestnicy tego naukowego spotkania mogą skorzystać z wybranych wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu dla uczczenia pamięci, pokazania wymiarów działalności i wpływu na kolejne pokolenia badaczy oraz przypomnienia sylwetki wybitnego uczonego i astronoma.

Gościem spotkania inaugurującego konferencję był prezydent Torunia Michał Zaleski, który jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK - protoplasty obecnego Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Prezydent podziękował za organizację konferencji honorowej przewodniczącej Komitetu Naukowego prof. Krystynie Skwarło-Sońta, przewodniczącemu Komitetu Naukowego prof. Mieczysławowi Kunz oraz dziekanowi WNoZiGP prof. Markowi Kejna.

- W Toruniu Kopernika traktujemy jako tego, który jest pierwszym wśród nas. 550 lat temu urodził się w naszym mieście. Pierwsze prawie 18 lat przeżył w Toruniu. Stąd ruszył w świat i stąd ruszył tworzyć, dokonywać, pokazywać rzeczy, które są epokowe. To co odkrywał ma rzeczywiście taki wymiar. Wśród jego dokonań jest heliocentryczny model, którego by nie było, gdyby nie ciemne nocne niebo. Słowa najsławniejszego naszego rodaka zapamiętać należy właśnie w tym kontekście. Mówił: „A cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia przecież wszystko, co piękne” - powiedział prezydent.

Podkreślił też, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest perłą w koronie miasta Torunia: - UMK to astronomia z profesorem Dziewulskim, profesor Iwanowską, z wieloma innymi wybitnymi uczonymi, którzy weszli do historii tej nauki, ale to także wyjątkowe miejsce - Obserwatorium Astronomiczne w nieodległej miejscowości Piwnice. Nie byłoby możliwości korzystania z istniejących tam teleskopów, a także radioteleskopów, gdyby nie dbałość o to, by przestrzeń nad tym miejscem była wolna od zanieczyszczeń.

Prezydent Michał Zaleski zarekomendował przybyłym na konferencję gościom Torunia nasze miasto jako miejsce z Zespołem Staromiejskim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. - To miejsce szczególne, warto poznać Stare Miasto Torunia jako miasto akademickie, w tym uniwersyteckie. Miasto, w którym obecność studentów, naukowców, badaczy, uczonych także jest czymś, co decyduje o wymiarze i kształcie miasta. Wreszcie jako miasto, w którym starannie dbamy o kulturę. O kulturę, także chcąc ją wyeksponować jesteśmy w rankingu 12 miast polskich, które ubiegają się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029. Warto zajrzeć na wydarzenia i imprezy kulturalne w naszym mieście, jeżeli tylko Państwo będziecie mieli czas - podsumował prezydent.

#ESK2029

Fot. Agnieszka Bielecka


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".