Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

18.02. (poniedziałek)

 • godz. 16.00 Sesja inauguracyjna w Dworze Artusa

prof. Krzysztof Mikulski - moderator, docent Michał Kokowski – referat; list od Ojca Świętego Benedykta XVI. Udział w konferencji wezmą m.in. kardynał Paul Poupard – były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, prof. Gaetano Thiene – Uniwersytet w Padwie, prof. Pasquale Nappi – Uniwersytet w Ferrarze, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich

 • godz. 17.45 uroczysty przemarsz orszaku

Trasa: Dziedziniec Ratusza, zachodnia pierzeja Rynku Staromiejskiego, ul. Ducha Świętego, ul. Kopernika – Dom Kopernika (uroczyste przekazanie przez kontynuatorów nauki toruńskiego astronoma Keplera, Galileusza, Newtona i Heweliusza dzieła Kopernika "De revolutionibus"), Katedra Świętych Janów (złożenie dzieła Kopernika w kaplicy katedry przy chrzcielnicy, w symbolicznym geście łączącym datę urodzin Kopernika z datą jego śmierci, będącą jednocześnie datą pierwszego wydania "De revolutionibus"), ul. Żeglarska – Rynek Staromiejski – Pomnik Kopernika (uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Kopernika, w oprawie zespół muzyki dawnej z Tucholi,  Kościół p. w. Ducha Świętego. Uczestnicy orszaku: grupy historyczne rycerzy, patrycjatu, mieszczan w strojach z epoki (w tym 6 jeźdźców na koniach), zaproszeni goście, uczestnicy konferencji. Oprawa: stylizowane, historyczne chorągwie, pochodnie, oprawa muzyczna orszaku.

 • godz. 19.00 Nieszpory w kościele pw. Ducha Św.


19.02. (wtorek)

 • Uroczyste obchody święta uczelni
 • Dies Natalis Copernici - uroczysty wykład  najwybitniejszego żyjącego obecnie polskiego kosmologa ks. prof. Michała Hellera w Ratuszu Staromiejskim. Po wykładzie uroczysty koncert, w Sali Królewskiej będzie miał miejsce pokaz dwóch cennych ksiąg -  fragment wystawy Copernicus contra Ptolomaeus, która od 21.02. czynna będzie w Domu Mikołaja Kopernika.

28.02. (czwartek)

 • godz. 17.00 Wieczory Toruńskie poświęcone Mikołajowi Kopernikowi w 540. rocznicę urodzin: prof. dr hab. Andrzej Strobel "Nasz Wszechświat". Po wykładzie pokaz nieba przez teleskopy (przy sprzyjającej pogodzie). Aula Collegium Humanisticum UMK, ul. Bojarskiego 1. Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział w Toruniu, Instytut Historii i Archiwistyki UMK

Ponadto luty-maj:
Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Literacki  Konkurs obejmuje dwie kategorie: plastyczną "Kim byłby Kopernik w XXI wieku", literacką "Jeden dzień z życia Mikołaja Kopernika w świecie mu współczesnym". Młodzieżowy Dom Kultury
Turniej wiedzy dla dorosłych nt. życia i działalności Mikołaja Kopernika. Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Kolejne wydarzenia w marcu, kwietniu i maju.

Data: 
18.02.2013 16:00 — 19.02.2013 20:00
Miejsce: 
Dwór Artusa, starówka, kościół pw. Ducha Św., Muzeum Okręgowe
Kategoria wydarzenia: 
Inne

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Miasto
  W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • Na zdjęciu: młodzi chłopcy siedzą przed monitorem i grają w e-hokeja
  Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Na zdjeciu dziewczyna ze spuszczoną głową
  Miasto
  23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.