Docenieni za bohaterską postawę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Docenieni za bohaterską postawę

Miasto
Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Docenieni za bohaterską postawę

St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

- To jest ta postawa, która jest warta promowania, pokazywania i popularyzowania. Nie szczędząc własnego życia oraz zdrowia, ale rozważnie i odpowiedzialnie ratować innych, pomagać innym, dbać o to, żeby ich życie ocalało. Zawsze ta bohaterska postawa powinna być wyróżniania i nagradzana. Z radością dzisiaj gratuluję i dziękuję obu Panom za tę akcję ratunkową - podkreśla Prezydent Torunia. 

Przypomnijmy, że w minioną środę, 17 kwietnia 2024 r. młoda kobieta, której wcześniejsze zaginięcie zgłosiła rodzina, wpadła do Wisły. Na nabrzeżu, pojawił się starszy aspirant Łukasz Grabowski, który nadzorował działania poszukiwawcze funkcjonariuszy. Policjant zrzucił z siebie część umundurowania, zerwał umieszczone na nabrzeżu koło ratunkowe i wskoczył do Wisły. Pomimo silnego nurtu i bardzo niskiej temperatury wody, przepłynął około 100 metrów, po czym chwycił tonącą, wołającą o pomoc, nastolatkę.

- Kiedy otrzymałem informację o tym, co się stało byłem na wysokości szpitala na Bielanach. Miałem kawałek drogi do pokonania i w ciągu tych dwóch minut przejazdu układałem sobie w głowie, co muszę zrobić. To nie był bezmyślny skok do wody. Dokładnie przemyślałem sobie, jak to zrobić w miarę bezpiecznie, bo wiadomo, że na pewne kwestie człowiek nie ma wpływu – mówi st. asp. Łukasz Grabowski.

Ze wsparciem ruszyli także zaalarmowani przez przechodniów pracownicy pobliskiej Przystani Akademickiego Związku Sportowego. Wśród nich był Rafał Koziołek, pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Przystań Sportów Wodnych w Toruniu, który podpłynął łodzią do policjanta, trzymającego kobietę i pomógł im dotrzeć do brzegu.

- Gdy podpłynął pan z łodzią wiedziałem już, że mamy to i już teraz wszystko będzie dobrze. Decyzja była ryzykowna, ale ratowanie życia było ważniejsze – dodaje policjant.

Tutaj nie było czasu na myślenie – mówi Rafał Koziołek:

- Widziałem dwie osoby w wodzie i decyzja była w zasadzie natychmiastowa: trzeba pomóc. Wsiadłem na łódź, odpaliłem i popłynąłem. To już moje drugie takie zdarzenie i wiem, że w takiej sytuacji trzeba przyjąć to na spokojnie, żeby nie zrobić nic głupiego.

Jak przekazuje toruńska policja, nastolatce zapewniono niezbędną opiekę medyczną. 

Prezydent Torunia na ręce obu Panów zaangażowanych w akcję ratunkową wręczył listy gratulacyjne oraz upominki. Zapowiedział też, że złoży rekomendację do przyznania im nagrody za bohaterstwo i odwagę w 2024 r.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.