Dwaj Polacy z medalami SGP 2022 ! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dwaj Polacy z medalami SGP 2022 !

Sport
Data publikacji: 02 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zwycięzcy SGP 2022 na podium

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022! Wrocławianin w finałowym turnieju na Motoarenie sięgnął po pierwszy krążek IMŚ w karierze. Zawody wygrał Martin Vaculik.

Najważniejsze rozstrzygnięcia w tegorocznych mistrzostwach zapadły dwa tygodnie temu w Malilli. To tam Bartosz Zmarzlik zapewnił sobie sobie trzeci tytuł w karierze. Niemalże pewne było też to, że srebro trafi w ręce Leona Madsena. Musiałaby w Toruniu wydarzyć się katastrofa, która dotyczyłaby Duńczyka, by stracił on wicemistrzostwo. Nic takiego nie miało miejsca, choć w jego boksie mogło być nerwowo, gdyż prezentował się sinusoidalnie. Mimo wszystko został on drugim żużlowcem świata po raz drugi w życiu.

Jedyną niewiadomą było więc to, komu w udziale przypadnie medal brązowy. Przed zawodami Polscy kibice mieli nadzieję, że miejsce na najniższym stopniu podium zajmie Patryk Dudek, bo to on był go najbliżej. Zielonogórzanin nie sprostał jednak temu wyzwaniu. Od początku zawodów prezentował się słabo, był wolny i bez pomysłu na to, jak tego dnia być na Motoarenie skutecznym. Dudka, który jest przecież zawodnikiem miejscowego Apatora, mógł zaskoczyć tor. Przygotowanie nawierzchni diametralnie różniło się od tego, co było w Toruniu serwowane podczas meczów PGE Ekstraligi. Obawy o brak widowiskowego ścigania okazały się niepotrzebne. Organizatorzy przygotowali owal umożliwiający walkę i na przeszkodzie nie stanęły nawet opady atmosferyczne, które nawiedziły Toruń na początku turnieju.

Poza widowiskową jazdą w poszczególnych wyścigach, z każdym biegiem rumieńców nabierała walka o brązowy medal. Kłopoty na siebie sprowadził Robert Lambert. Brytyjczyk po dwóch pierwszych bardzo dobrych biegach, w trzecim starcie wpakował się w taśmę, co kompletnie wybiło go z rytmu i znalazł się poza półfinałem.

Odpadnięcie Dudka i Lamberta na etapie zasadniczej części turnieju sprawiło, że szansa na brązowy medal pojawiła się m.in. przed Maciejem Janowskim. Jego główni rywale, Fredrik Lindgren i Daniel Bewley odpadli w półfinałach, a Polak wykorzystał okazję. W drugim półfinale dnia, który decydował o brązowym medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata, Janowski  musiał być przynajmniej drugi. Wrocławianin dokonał tego po fantastycznej walce. Jeszcze na półtora okrążenia przed końcem biegu jechał ostatni i zanosiło się, że ponownie zakończy zmagania w mistrzostwach na czwartym miejscu. On jednak walczył do końca i w fenomenalny sposób przedarł się na drugą lokatę, zapewniając sobie trzecie miejsce w cyklu Grand Prix. To jego pierwszy medal IMŚ w karierze!

Dzięki zdobyciu tytułu mistrzowskiego Bartosz Zmarzlik przesunął się na ósme miejsce w historii Indywidualnych Mistrzostw Świata pod względem zdobytych medali. 27-letni reprezentant Polski zrównał się tym samym z Taiem Woffindenem.

Wyniki Grand Prix Polski w Toruniu:

1. Martin Vaculik - 19 (3,3,3,2,2,3,3) - 20 pkt GP.

2. Bartosz Zmarzlik - 17 (2,2,2,3,3,3,2) - 18

3. Leon Madsen - 12 (3,0,3,0,3,2,1) - 16

4. Maciej Janowski - 13 (2,3,2,1,3,2,0) - 14

5. Mikkel Michelsen - 10 (1,2,0,3,3,1) - 12

6. Fredrik Lindgren - 9 (2,1,1,3,1,1) – 11

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji końcowej Speedway Grand Prix 2022:

1. Bartosz Zmarzlik #95, Polska - 166

2. Leon Madsen #30, Dania - 133

3. Maciej Janowski #71, Polska - 106

4. Fredrik Lindgren #66, Szwecja - 103

5. Robert Lambert #505, Wielka Brytania - 103

6. Daniel Bewley #99, Wielka Brytania - 102

7. Patryk Dudek #692, Polska - 102

8. Tai Woffinden #108, Wielka Brytania - 95

9. Martin Vaculik #54, Słowacja - 91

10. Mikkel Michelsen #155, Dania - 82

Na podstawie: Mateusz Makuch/Sportowe Fakty

Fot. Sławomir Kowalski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.