Dwaj Polacy z medalami SGP 2022 ! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dwaj Polacy z medalami SGP 2022 !

Sport
Data publikacji: 02 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zwycięzcy SGP 2022 na podium

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022! Wrocławianin w finałowym turnieju na Motoarenie sięgnął po pierwszy krążek IMŚ w karierze. Zawody wygrał Martin Vaculik.

Najważniejsze rozstrzygnięcia w tegorocznych mistrzostwach zapadły dwa tygodnie temu w Malilli. To tam Bartosz Zmarzlik zapewnił sobie sobie trzeci tytuł w karierze. Niemalże pewne było też to, że srebro trafi w ręce Leona Madsena. Musiałaby w Toruniu wydarzyć się katastrofa, która dotyczyłaby Duńczyka, by stracił on wicemistrzostwo. Nic takiego nie miało miejsca, choć w jego boksie mogło być nerwowo, gdyż prezentował się sinusoidalnie. Mimo wszystko został on drugim żużlowcem świata po raz drugi w życiu.

Jedyną niewiadomą było więc to, komu w udziale przypadnie medal brązowy. Przed zawodami Polscy kibice mieli nadzieję, że miejsce na najniższym stopniu podium zajmie Patryk Dudek, bo to on był go najbliżej. Zielonogórzanin nie sprostał jednak temu wyzwaniu. Od początku zawodów prezentował się słabo, był wolny i bez pomysłu na to, jak tego dnia być na Motoarenie skutecznym. Dudka, który jest przecież zawodnikiem miejscowego Apatora, mógł zaskoczyć tor. Przygotowanie nawierzchni diametralnie różniło się od tego, co było w Toruniu serwowane podczas meczów PGE Ekstraligi. Obawy o brak widowiskowego ścigania okazały się niepotrzebne. Organizatorzy przygotowali owal umożliwiający walkę i na przeszkodzie nie stanęły nawet opady atmosferyczne, które nawiedziły Toruń na początku turnieju.

Poza widowiskową jazdą w poszczególnych wyścigach, z każdym biegiem rumieńców nabierała walka o brązowy medal. Kłopoty na siebie sprowadził Robert Lambert. Brytyjczyk po dwóch pierwszych bardzo dobrych biegach, w trzecim starcie wpakował się w taśmę, co kompletnie wybiło go z rytmu i znalazł się poza półfinałem.

Odpadnięcie Dudka i Lamberta na etapie zasadniczej części turnieju sprawiło, że szansa na brązowy medal pojawiła się m.in. przed Maciejem Janowskim. Jego główni rywale, Fredrik Lindgren i Daniel Bewley odpadli w półfinałach, a Polak wykorzystał okazję. W drugim półfinale dnia, który decydował o brązowym medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata, Janowski  musiał być przynajmniej drugi. Wrocławianin dokonał tego po fantastycznej walce. Jeszcze na półtora okrążenia przed końcem biegu jechał ostatni i zanosiło się, że ponownie zakończy zmagania w mistrzostwach na czwartym miejscu. On jednak walczył do końca i w fenomenalny sposób przedarł się na drugą lokatę, zapewniając sobie trzecie miejsce w cyklu Grand Prix. To jego pierwszy medal IMŚ w karierze!

Dzięki zdobyciu tytułu mistrzowskiego Bartosz Zmarzlik przesunął się na ósme miejsce w historii Indywidualnych Mistrzostw Świata pod względem zdobytych medali. 27-letni reprezentant Polski zrównał się tym samym z Taiem Woffindenem.

Wyniki Grand Prix Polski w Toruniu:

1. Martin Vaculik - 19 (3,3,3,2,2,3,3) - 20 pkt GP.

2. Bartosz Zmarzlik - 17 (2,2,2,3,3,3,2) - 18

3. Leon Madsen - 12 (3,0,3,0,3,2,1) - 16

4. Maciej Janowski - 13 (2,3,2,1,3,2,0) - 14

5. Mikkel Michelsen - 10 (1,2,0,3,3,1) - 12

6. Fredrik Lindgren - 9 (2,1,1,3,1,1) – 11

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji końcowej Speedway Grand Prix 2022:

1. Bartosz Zmarzlik #95, Polska - 166

2. Leon Madsen #30, Dania - 133

3. Maciej Janowski #71, Polska - 106

4. Fredrik Lindgren #66, Szwecja - 103

5. Robert Lambert #505, Wielka Brytania - 103

6. Daniel Bewley #99, Wielka Brytania - 102

7. Patryk Dudek #692, Polska - 102

8. Tai Woffinden #108, Wielka Brytania - 95

9. Martin Vaculik #54, Słowacja - 91

10. Mikkel Michelsen #155, Dania - 82

Na podstawie: Mateusz Makuch/Sportowe Fakty

Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.