Dworzec Toruń Główny zaprasza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dworzec Toruń Główny zaprasza

Biznes, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: budynek dworca Toruń Główny

Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.

Dziennie na dworzec Toruń Główny przyjeżdża 150 pociągów osobowych, tj. 54 tys. rocznie i w skali roku przewija się tam 1,5 mln osób. Jednak dworzec ma szerszą ofertę, zarówno dla podróżnych, jak i mieszkańców czy przedsiębiorców.

Tuż za gmachem głównym dworca mieści się hostel, w budynku dawnej poczty, gdzie w czasie remontu funkcjonował dworzec tymczasowy. - Budynek jest atrakcyjny i odnowiony, a wnętrza bardzo nowoczesne. Hostel może pomieścić 60 osób, które znajdą nocleg w komfortowych pokojach dwu czy wieloosobowych, w zależności od potrzeb. Jeśli turyści przyjadą pociągiem, to nie znajdą lepszego miejsca – opowiada Adam Olender, zarządca Dworca Toruń Główny. - Ceny za noc oscylowały tu ostatnio w granicach 30-40 zł, a nasz hostel był jednym z najlepiej ocenianych na Trivago obiektem noclegowym w Toruniu. Opinie sięgały prawie 9 pkt i opisywany był jako znakomity – dodaje Adam Olender. Jak wspomina, hostel odegrał istotną rolę po wybuchu wojny w Ukrainie, ponieważ tam znajdowali schronienie uchodźcy. Z raportu wynika, że tylko w 2022 roku przez dworzec przewinęło się około 10 tys. imigrantów.

Aktualnie poszukiwany jest najemca hostelu – oferty można przesyłać do 29 września 2023 r.

>>> Szczegóły dot. przetargów, możliwości najmu i organizacji spotkań

Dworzec Toruń Główny już dawno przestał być tylko zwykłym dworcem – Robimy wszytko, na miarę możliwości finansowych, by był godną wizytówką miasta tłumaczy Filip Suchodół, specjalista w dziale Dworzec Kolejowy - Stawiamy na najnowsze technologie i wprowadzamy urządzenia ułatwiające podróżowanie, tak jak w innych krajach europejskich. Ostatnio wstawiliśmy w głównym holu nowoczesną drukarkę, umożliwiająca druk biletów przez telefon, ale na razie spotyka się z zainteresowaniem tylko zagranicznych gości. Zarządcy dworca prowadzą także różne akcje włączające mieszkańców, np. aby przynosili kwiaty, jeśli mają ich za dużo. Prośba spotkała się z szerokim odzewem, na dworcowym holu można zobaczyć piękne kwiaty. Natomiast po akcji zbierania książek do publicznego regału, który szybko i okazale pękał w szwach od nadmiaru woluminów, wszystkie błyskawicznie znalazły swojego czytelnika. Zarządcy chcą, by kwitło tu życie kulturalne, organizują wystawy, występy chórów, a nawet pokazy tańca.

W dworcowych pomieszczeniach funkcjonuje także Kolejowa Izba Tradycji - minimuzeum, które można zwiedzać zupełnie za darmo. To gratka nie tylko dla amatorów kolei, ale i całych rodzin. Dzieci mogą zobaczyć, jakie bilety kupowali ich rodzice, „przejechać się” starą I klasą, a nawet poprowadzić pociąg. Najważniejsze, że wszystkiego mogą dotknąć.

Lista dworcowych propozycji jest o wiele dłuższa – Jeśli pojawią się nowi najemcy, to wraz z nimi nowa oferta dla podróżnych i mieszkańców – mówi Adam Olender. - Dysponujemy powierzchniami biurowymi, idealnymi dla małych firm, startupów czy freelancerów. Dostępne są naprawdę za niewielkie pieniądze. Można u nas zorganizować spotkania biznesowe, wykłady czy spotkania dla mieszkańców, którzy do dyspozycji mają nowoczesną i dobrze wyposażoną salę konferencyjną z zapleczem. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy.

Fot. Dworzec Toruń Główny

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.