Dziesięć lat toruńskiego mostu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dziesięć lat toruńskiego mostu

Drogi, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Konferencja poświęcona mostowi Generał Elżbiety Zawackiej, pamiątkowe zdjęcie po 10 latach, rzeźbienie mostu w lodzie - to niektóre wydarzenia, które będą towarzyszyły obchodom 10. rocznicy powstania mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej. Te zaplanowano na  8 i 9 grudnia 2023 r.

Na piątek, 8 grudnia, zaplanowano w Dworze Artusa konferencję poświęconą toruńskiej inwestycji. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni  przedstawiciele projektanta, wykonawcy, podwykonawców i instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. W programie m.in. referat na temat toruńskich mostów, ich historii i znaczenia. Jego autorem będzie inż. Krzysztof Dudek, członek zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. Swoje wystąpienie zapowiedział także dr Krzysztof Wąchalski, jeden z projektantów toruńskiej inwestycji, który opowie o historii projektu i jego realizacji. Na konferencji nie zabraknie także referatu przygotowanego przez generalnego wykonawcę -firmę Strabag. Jego przedstawiciel, mgr inż. Zbigniew Szubski, wyjaśni, skąd wzięło się określenie „inżynieryjny majstersztyk” w odniesieniu do mostu gen. E. Zawackiej. Uczestnicy konferencji wysłuchają także wystąpienia dr. hab. inż. Jana Kempy, prof. Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, który przedstawi warunki ruchu drogowego w Toruniu po oddaniu do eksploatacji mostu drogowego gen. Elżbiety Zawackiej. Dyskusję merytoryczną zakończy wystąpienie Anny Stasiak, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, która opowie o znaczeniu Wisły w rozwoju przestrzennym Torunia. Początek konferencji o godz. 10.00.

Patronat nad konferencją objął Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-kujawski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Toruniu. Na zakończenie obrad uczestnicy konferencji zrobią sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na punkcie widokowym na placu Daszyńskiego.


Historia powstania mostu Zawackiej


Most im. gen Elżbiety Zawackiej dzisiaj

Rzeźbienie mostu w lodzie

8 grudnia 2023, 16.00-19.00, Rynek Staromiejski w Toruniu

Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej  będzie rzeźbienie mostu w lodzie. Most zostanie  wyrzeźbiony na naszych oczach  w bryle lodowej o długości 4 m i wysokości 1,5 m. Do  przygotowania rzeźby zostanie wykorzystanych 6 brył lodowych, każda o wymiarze: 1 x 1 x 0,25 m.  - Ciekawostką może być fakt, że jeden blok lodowy ma wagę ok. 230 kg. Do rzeźbienia użyjemy pił elektrycznych, frezarek i  dłut - mówi Robert Burkat, jeden z rzeźbiarzy lodowych z grupy ICE TEAM, która wykona figurę lodowąBudowa prawdziwego mostu trwała trzy lata, natomiast jego pomniejszona kopia powstanie w nieco krótszym czasie. Lodowy most powinien być gotowy około 19.00.

Warto wiedzieć:

 • ICE TEAM to rzeźbiarze lodowi tworzący artystyczne rzeźby lodowe. Należą do elitarnego grona rzeźbiarzy lodowych, zapraszanych do realizacji najbardziej skomplikowanych instalacji lodowych.
 • W Toruniu „za budowę mostu” będą odpowiadać  Robert Burkat i Michał Mizuła.
   To dwukrotni  wicemistrzowie świata w rzeźbieniu w lodzie (ALASKA 2010 i 2011), wielokrotni medaliści konkursu rzeźbienia w lodzie w Ottawie, Berlinie, Lake Louise (Kanada), Valloire (Francja), Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Madrycie, rekordziści Guinessa na najwyższą rzeźbę lodową, Dubaj 2006.

Rodzinnie na moście

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego

Zachęcamy do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w samochodzie pędzącym po moście. Będzie to możliwe dzięki ustawionej na Rynku Staromiejskim, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego, dużej planszy z grafiką mostu i napisem okolicznościowym. Wycięte miejsce na głowę pozwoli nam siedzieć w samochodzie, w otoczeniu mostu, nawet bez prawa jazdy.  

Wystawa „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze. Historia powstania przeprawy w obiektywie”

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, vis-a- vis wejścia do Dworu Artusa

Wystawa pokazująca, jak zmieniał się plac budowy, najważniejsze momenty z realizacji inwestycji mostowej. Dzięki zdjęciom przywołamy wspomnienia z momentu wbicia pierwszej łopaty, pierwszego przejścia suchą stopą po moście czy montażu łuków.

Rodzinne zdjęcie torunian na moście – po 10 latach

9 grudnia 2023, pl. Daszyńskiego w Toruniu

W drugim dniu świętowania, 9 grudnia, zapraszamy na godzinę 10.00 na spotkanie po 10 latach… na  moście gen. Elżbiety Zawackiej, a dokładnie w tunelu na placu Daszyńskiego (dojście do miejsca zdjęcia schodami z punktu widokowego na placu Daszyńskiego). Inspiracją do spotkania jest fotografia wykonana przez Jacka Smarza, fotoreportera „Nowości” w 2013 r. Zachęcamy osoby z fotografii, aby przyszły i zrobiły sobie zdjęcie… po 10 latach. Zapraszamy też tych, którzy chcieliby powiększyć grono znajomych mostu.

Most, który Toruń odmienił

fot. Jacek Smarz

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent przemawia do biznesmenów
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na zdjęciu: mecz hokeja na lodzie
  Miasto, Sport
  Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.