ECFC świętuje z dziećmi urodziny Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

ECFC świętuje z dziećmi urodziny Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu sala kinowa Camerimage

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE z okazji obchodzonej w najbliższą sobotę 549. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika organizuje w Kinie Camerimage specjalne projekcje filmowe dla dzieci z toruńskiego Oratorium oraz świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom.

W piątkowe popołudnie młodzi podopieczni obu placówek zobaczą na kinowym ekranie film animowany „Gwiazda Kopernika”, stworzony przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Film miał swoją oficjalną premierę w 2009 w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii, a do jego produkcji zaangażowano największe gwiazdy polskiego kina - między innymi Jerzego Stuhra, Piotra Adamczyka, Jana Peszka czy Andrzeja Grabowskiego. Muzykę do filmu napisał Abel Korzeniowski, wielokrotnie nagradzany polski kompozytor, na co dzień mieszkający w Los Angeles.

Kadr z filmu Gwiazda Kopernika

„Gwiazda Kopernika” opowiada o losach młodego Mikołaja Kopernika, który zaczyna się interesować gwiazdami w czasach gdy astronomia mieszała się z astrologią, gdy alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu.

Poprzez piątkowe wydarzenie ECFC stara się dotrzeć do młodych odbiorców, którzy na co dzień nie mogą sobie pozwolić na wizytę w kinie. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, którą obchodzić będziemy w sobotę, stała się w tym wypadku doskonałą okazją do tego, by młodych widzów zainteresować nie tylko postacią wybitnego astronoma, ale także kinem i filmem. Dodatkiem do filmu są przygotowane przy współpracy ze specjalistami scenariusze zajęć edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Wycieczka do Kina Camerimage może więc stać się wstępem do dłuższej przygody z postacią Mikołaja Kopernika. Darmowe projekcje filmu „Gwiazda Kopernika” to początek współpracy ECFC z toruńskimi organizacjami wspierającymi najmłodszych w harmonijnym rozwoju.

Fot. tyt. Sylwester Rozmiarek

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.