Ewa Wiśniewska laureatką Złotego Anioła | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ewa Wiśniewska laureatką Złotego Anioła

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym. Laureatki nagrody od lat zachwycają widzów różnorodnymi rolami, wszechstronnym talentem, niepokornością i wrażliwością, a wiele spośród ich dokonań na stałe zapisało się w historii kina. W tym roku statuetką uhonorowana zostanie wybitna polska aktorka, Ewa Wiśniewska.

Ewa Wiśniewska urodziła się w 1942 roku w Warszawie. Jako uczennica Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej została laureatką konkursu miesięcznika „Film”: Piękne dziewczęta – na ekrany!. Zgłoszenie w formie zdjęcia zostało wykonane przez znanego na całym świecie fotografa Edwarda Hartwiga. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie występowała m.in. w „Operze za trzy grosze” w reż. Aleksandra Bardiniego.

W bogatej filmografii aktorki znajdują się charakterystyczne role; zagrała m.in. w: „Granicy” Jana Rybkowskiego (1977), „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” Stanisława Barei (1978), „Ucieczka z kina ‘Wolność’” Wojciecha Marczewskiego (1990), „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego (1998), „Starej baśni. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana (2003) czy „Juliuszu” Aleksandra Pietrzaka (2018). Uhonorowana Złotym Gronem Lubuskiego Lata Filmowego za „Sceny dziecięce z życia prowincji” Tomasza Zygadły (1985). Kreacja Róży w „Cudzoziemce” Ryszarda Bera (1986) przyniosła jej liczne nagrody: za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złotą Kaczkę, nagrodę miesięcznika „Film”, Nagrodę Szefa Kinematografii. Nagrodzona jako Najlepsza Aktorka na Festiwalu Filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers za występ w „Piątej porze roku” Jerzego Domaradzkiego (2012). Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Orzeł za Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmach „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999) oraz „Zupa nic” Kingi Dębskiej (2021). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2024).

W 1965 roku wcieliła się w rolę Elzy Ring w „Stawce większej niż życie”, emitowanej w formie 14 spektakli nadawanych na żywo w ramach Teatru Telewizji. Wystąpiła również w serialach takich jak Doktor Ewa (1970), Wielka miłość Balzaka (1973), Janosik (1973), 07 zgłoś się (1978) i Wiedźmin (2002). Publiczność mogła ją podziwiać na deskach najsłynniejszych warszawskich teatrów, m.in. Praskiego Teatru Ludowego, Kwadratu, Ateneum im. Stefana Jaracza oraz Teatru Narodowego (do jego zespołu należy od 2009 roku). Podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych uhonorowana nagrodą publiczności (1980) oraz nagrodą aktorską (1993). Otrzymała nagrodę Feliksa Warszawskiego za występ w „Błądzeniu” w reż. Jerzego Jarockiego w roli Cioci, Królowej Małgorzaty, Matki i Hrabiny (2004). Laureatka nagród Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Fot. Marta Ankiersztejn/Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.