Festiwal inspirowany naturą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Festiwal inspirowany naturą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2022
Autor: Filip Tomasik

Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.

Otwarcie festiwalu odbyło się 2 grudnia 2022 r. w Toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna "Pejzaż wewnętrzny" Tomasza Michałowskiego inspirowana modelami geocentrycznym i heliocentrycznym jako sposobami opisu tego samego świata.

„Sztuka Natury” to największa w Polsce impreza poświęcona fotografii przyrodniczej oraz filmom i sztukom wizualnym inspirowanym naturą. Festiwal jest animowany z nadwiślańskiego i przepięknego Torunia, ciesząc się niesłabnącą popularnością już od 2008 roku. - powiedział podczas otwarcia zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. - W Toruniu dostrzegamy uniwersalne przesłanie „Sztuki Natury”, ale zawsze też próbujemy znaleźć dla niej lokalny i toruński koloryt. Tym razem wskazujemy na najważniejszy znak rozpoznawczy Torunia, czyli na tradycję kopernikańską. Festiwal zdaje się zapowiadać bliski już Rok Kopernikański i przyszłoroczną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Istotą tej tradycji jest przecież odkrycie naukowego ładu i piękna w świecie - dodał prezydent Gulewski.

Tradycyjnie podczas gali otwarcia zostały wręczone laury w festiwalowych konkursach. Tegoroczną Nagrodę Specjalną Festiwalu otrzymał Michał Ogrodowczyk. Jury organizotorów wydarzenia doceniło znaczący wkład artysty w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.

W ramach festiwalu można zobaczyć sześć wystaw fotograficznych, odbędą się liczne pokazy multimedialne i prelekcje uznanych fotografików i filmowców. Gośćmi tegorocznej edycji są min.: Sandra Bartocha niemiecka fotografka przyrody specjalizująca się w wysmakowanej i pełnej emocji fotografii krajobrazowej i abstrakcyjnej, Marek Arcimowicz ambasador Sony Imagin, docierający z aparatem w najbardziej niedostępne rejony świata oraz Michał Ogrodowczyk autor filmów przyrodniczych powstających w Leśnym Studiu Filmowym Lasów Państwowych, który odbierze nagrodę za szczególne osiągnięcia dla polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. 

Wystawy można obejrzeć w Muzeum Podróżników, Galerii Ogrodu Zoobotanicznego, Galerii Katedry Grafiki UMK oraz Klubie OdNowa.


Do pobrania:

Program XV Międzynarodowego Festiwali Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą

fot. Adam Zakrzewski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.