Fortyfikacje Księstwa Kurlandii i Semigalii, cz. 1 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Fortyfikacje Księstwa Kurlandii i Semigalii, cz. 1

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

We wtorek 21 maja 2024 r. udamy się do Mitawy (łot. Jelgava). Zabierze nas tam dr Mariusz Balcerek, który w ten sposób rozpocznie nowy cykl spotkań online poświęconych fortyfikacjom na terenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.

To temat stosunkowo mało znany, dlatego naszą wyprawę rozpoczniemy właśnie od twierdzy w Mitawie, która uchodziła za najważniejszą siedzibę księcia. Spotkanie na platformie Zoom rozpocznie się o godz. 17.00.

Link: https://zoom.us/j/96948061944

Identyfikator spotkania: 969 4806 1944

Po spotkaniu przewidziana jest dyskusja.

Przypomnijmy: Księstwo Kurlandii i Semigalii było księstwem lennym Korony Królestwa Polskiego. Powstało w 1561 r. po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego. Zamieszkiwali je Niemcy, Liwowie i Łotysze. Pierwszym świeckim księciem Kurlandii i Semigalii był ostatni mistrz krajowy zakonu, Gotthard Kettler.

Źródło ilustracji: [Lithen, J.]. [1703]. [Bilder av de åren 1701-1703 av generalkvartermästare Stuart befästade kurländska städerna Mitau, Bauske och Libau.] (SE/KrA/0426/014/1701:25). Riksarkivet, Szwecja.

 

Data: 
21.05.2024 17:00
Miejsce: 
Platforma Zoom
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.