Getyńczycy zwiedzają Toruń | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Getyńczycy zwiedzają Toruń

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi

Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.

Toruń jest miastem bliźniaczym niemieckiej Getyngi od 1978 r. Przez ponad 45 lat współpracy między mieszkańcami i władzami miast nawiązało się wiele przyjaźni. Partnerzy wizytują się wzajemnie, współpracują szkoły, organizacje społeczne i kulturalne, związki sportowe i stowarzyszenia zawodowe. Co roku wręczana jest Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B.Lindego. 

W 37-osobowej grupie, która przyjechała  do Torunia w ramach prywatnie zorganizowanej wycieczki, są m.in. byli nadburmistrzowie Getyngi: pani Katharina Lankeit i pan Wolfgang Meyer, a także wieloletni przyjaciel Torunia, dyrektor biura współpracy zagranicznej Joachim Sterr. Obecni są również: Joachim Pfoertner - prezes Miejskiego Związku Sportowego w Getyndze, organizator obozów "Młodzież dla pokoju" i pani Karin Ropeter, pracownica referatu współpracy międzynarodowej. Goście zwiedzają miasto i uczestniczą w wydarzeniach z okazji Dni Torunia. W planach wycieczki jest m.in. wizyta w Motoarenie i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

22 czerwca 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki z gośćmi spotkali się przedstawiciele toruńskiego samorządu: zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz radni Piotr Lenkiewicz i Maciej Koziołocki.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka , licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.