"Greckie klimaty" kwitną | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Greckie klimaty" kwitną

Eko
Data publikacji: 20 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Pomarańczowe liliowce i niebieska lawenda w parku "Greckie klimaty"

Kwitnąco wygląda w czerwcu 2024 r. park kieszonkowy "Greckie klimaty" na toruńskim Rubinkowie. Rok po zagospodarowaniu skwer pokrył się bujną zielenią i stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców osiedla. 

Park kieszonkowy „Greckie Klimaty” przy ul. Rydygiera, na terenie osiedla Rubinkowo, zajmuje powierzchnię 1517 m2. Wcześniej był tu obszar niezagospodarowany, płaski nieużytek pokryty nieregularną trawą między okoliczną zabudową wielorodzinną. Służył mieszkańcom jako skrótowy trakt przejściowy pomiędzy blokami, placami zabaw, pobliskim przedszkolem i parkingiem.

W ramach inwestycji zrealizowanej w latach 2022-2023 na terenie parku wykonane zostały nawierzchnie spacerowe z charakterystycznymi motywami greckimi oraz liniowe nawierzchnie imitujące kamieniste greckie plaże. Obok typowych elementów małej architektury - siedzisk, koszy i lamp, na skwerze pojawiły się zbiorniki wodne z wodotryskami, szachy terenowe oraz biblioteczka plenerowa, służąca wymianie książek między mieszkańcami. Kompozycję uzupełniają duże donice dla drzewek oliwnych w kolorze niebieskim – dominującym w pejzażu Grecji. Ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z życzeniem mieszkańców park kieszonkowy podzielono umownie na dwie strefy: "Relaksu" i "Integracji".

Nasadzona została bujna i różnorodna zieleń. Podstawę stanowią platany klonolistne formowane w kształcie parasola/dachu (tzw. palmety), mające dać szybki efekt zacienienia wybranego miejsca, ale także lipy, dęby i śliwy ozdobne. Bujnie rozwija się herbarium śródziemnomorskie z lawendą, szałwią i rozmarynem lekarskim. Efektownie kwitną różowe i czerwone róże, białe juki, pomarańczowe trytomy i liliowce oraz wielobarwne sundaville. Powierzchnia biologicznie czynna parku sięga 69,3%.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Park Kultury - plakat
  Kultura, Miasto
  Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.