Grudzień 2005 - Podsumowanie roku 2005 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Grudzień 2005 - Podsumowanie roku 2005

Tarantula:


List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Szanowni Mieszkańcy Torunia!

Końcówka roku jak zawsze niesie ze sobą refleksje i podsumowania dokonań załogi okrętu. Rok 2005 zapowiadał się mało ciekawie ze względu na to, że nie planowano dla okrętu żadnych wyjść w morze. Jednakże w toku bieżącej działalności okazało się, że istnieje możliwość i uzasadniona potrzeba reprezentowania Torunia na morzu. W sumie wychodziliśmy osiem razy, z czego najważniejsze rejsy to: udział w majowym ćwiczeniu "RYBITWA 2005" jako okręt dowodzenia siłami obrony przeciwlotniczej; wykonanie zadania minowego oraz wykonanie zadania transportowego w drodze do stoczni Marynarki Wojennej. W sumie okręt przebył 660 mil morskich i spędził w morzu 20 dni. Nasze dokonania zostały wysoko ocenione przez przełożonych, czego odzwierciedleniem były wyróżnienia dla kadry i marynarzy z okazji podsumowania roku szkoleniowego.

W pozostałych dziedzinach naszej działalności pierwsze miejsce nieodmiennie zajmują kontakty z miastem Toruniem, których odzwierciedleniem są nasze wizyty w mieście, obchody czternastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery, konkurs marynistyczny dla młodzieży oraz wizyta zwycięskiej drużyny na okręcie.

Aktualnie okręt przebywa na stoczni remontowej Marynarki Wojennej w Gdyni, w której ma odbyć remont dokowy-eksploatacyjny. Planowanym terminem zakończenia remontu jest 27 kwietnia. Święta część załogi spędziła w domach, a pozostała część - na okręcie.

Do tej pory były prowadzone, w kooperacji ze stocznią, weryfikacje stanu sprzętu i mechanizmów okrętowych, podpisano protokół przyjęcia okrętu do remontu stoczniowego oraz trwały przygotowania do wyslipowania, czyli wyciągnięcia okrętu na specjalnie do tego przystosowane molo stocznowe. Tę operację udało się nam przeprowadzić w ostatnim dniu roku 2005 - całość trwała 10 godzin. Tak więc aktualnie okręt stoi na nabrzeżu stoczniowym na specjalnych podporach, można go teraz obejrzeć w całej okazałości - robi kolosalne wrażenie. Z początkiem nowego roku zostanie oczyszczone dno kadłuba. Zostanie też sporządzony specjalny protokół stanu kadłuba i rozpocznie się demontaż śrub linii wałów, płetw sterowych i prace dokowe. Cały okręt zostanie wypiaskowany i pokryty nową powłoką malarską.

W samej końcówce roku nastąpiły długo oczekiwane ruchy kadrowe na okręcie: dotychczasowy dowódca działu rakietowo-artyleryjskiego ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI został z dniem 1 grudnia 2005 wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu i awansowany na stopień porucznik marynarki. Natomiast na jego miejsce przyszedł absolwent Akademii MW - ppor. mar. Grzegorz MARSZAŁEK.

Spoglądając na nadchodzący rok nie można oprzeć się wrażeniu, że będzie dużo mniej ciekawy ze względu na brak wyjść w morze, co nie oznacza jednak, że nie będzie bardzo ważny. Oprócz naszego najistotniejszego zadania jakim jest przeprowadzenie remontu, czeka nas drugi konkurs marynistyczny oraz obchody piętnastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery.

Swoje kadencje na okręcie w czerwcu 2006 zakończą mechanik okrętowy oraz dowódca działu łączności i obserwacji technicznej, na których miejsce przyjdą oficerowie z AMW.

Chciałbym na koniec złożyć wszystkim mieszkańcom Torunia,
w imieniu całej załogi ORP "TORUŃ" i swoim,
serdeczne życzenia pomyślności i spełnienia marzeń
w Nowym 2006 Roku.

Dowódca ORP "Toruń" - kpt. mar. Marcin Lenda."

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.