„GRUPA TORUŃSKA” (1958–1978) – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„GRUPA TORUŃSKA” (1958–1978) – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością informuje, że od 22 czerwca 2024 r. zostanie udostępniona najnowsza wystawa w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa dotyczy środowiska artystycznego Torunia pt. „Grupa Toruńska” (1958–1978) – malarstwo, grafika, rzeźba ze zbiorów Muzeum.

Zainicjowana przez prof. Stanisława Borysowskiego w lutym 1958 roku „GRUPA TORUŃSKA” należy do najbardziej znanych stowarzyszeń artystycznych w historii toruńskiego środowiska artystycznego. Zrzeszała i konsolidowała malarzy, grafików i rzeźbiarzy o niejednokrotnie bardzo odmiennych tendencjach twórczych w jeden, bardzo różnorodny organizm.

Spośród niemal 30 artystów, którzy w różnym okresie do niej należeli, wszyscy związani byli z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Byli to zarówno wykładowcy, jak i absolwenci. „Grupa” dawała możliwości międzypokoleniowej wymiany poglądów na sztukę, wzajemnych inspiracji i bodźców artystycznych, a podczas wspólnych wystaw – możliwość zamanifestowania potencjału twórczego młodego środowiska artystycznego.

Osiągnięciem „Grupy” była nie tylko aktywizacja środowiska artystycznego w Toruniu, lecz także jego unaocznienie w kraju i za granicą. W warunkach PRL-u wspólne szanse wystawiennicze odgrywały niezwykle istotną rolę także w budowaniu artystycznej indywidualności poszczególnych twórców.

Wystawy „Grupy” odbywały się w salach Biura Wystaw Artystycznych (wówczas w Dworze Artusa) i towarzyszyły od 1959 roku odbywającym się w toruńskim teatrze Festiwalom Teatrów Polski Północnej. Na obecnej wystawie zaprezentowano bardzo wiele prac, które podczas tych dorocznych wystaw były eksponowane i po nich – zakupione do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Brak programu, wielopokoleniowość i skupienie artystów na wartościach formalnych oraz jakościowych sztuki pozwoliły członkom „Grupy Toruńskiej” być wówczas „jedną z nielicznych w naszym kraju, które przetrwały tak długi okres czasu. Jej trwałość wynika nie tylko z odnawiania swojego składu rozważnym dobrem młodych, ale i z artystycznego nonkonformizmu; nie wyróżniając specjalnie jednych tendencji nad drugie, przestrzega jednak, aby jakość górowała nad ilością” – pisał Bogusław Mansfeld w 1974 roku.

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy.

___

Wystawa: „GRUPA TORUŃSKA” (1958–1978) – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA

ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Miejsce: Ratusz Staromiejski, II piętro, Mała Galeria

Termin: 22 czerwca – 31 grudzień 2024 r.

Kuratorka wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska

Data: 
22.06.2024 10:00 — 31.12.2024 16:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski, II piętro, Mała Galeria
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.